Planeta

Ubio se opozionar, osumnjičen za napad na Madura

Venecuelanski opozicioni političar Fernando Alban počinio je samoubistvo skokom s desetog sprata zgrade obavještajne službe (SEBIN) u kojoj je bio zatvoren zbog sumnje u umiješanost u eksploziju na vojnoj paradi početkom avgusta, objavio je ministar unutrašnjih poslova u ponedjeljak.

Pedesetšestogodišnji Alban, poslanik u gradskoj skupštini Karakasa, zatvoren je prošlog petka zbog navodne umiješanosti u eksploziju dva drona početkom avgusta za vrijeme vojne parade koju je vodio predsjednik Nikolas Maduro, objavio je ministar Nestor Reverol na Twitteru.

“U trenutku kada je trebao biti prevezen na sud, dok se nalazio u čekaonici u SEBINU-u, skočio je kroz prozor i pao, smrtno stradavši”, napisao je Reverol.

Ministrova verzija događaja donekle se razlikuje od one glavnog tužioca Tareka Saba koji je u izjavi za televiziju kazao da je Alban zatražio da ga puste u toalet odakle je skočio.

Opoziciona stranka “Pravda na prvom mjestu” čiji je Alban bio član tvrdi da odgovornost za Albanovu smrt snosi Madurova vlada.

“S velikom boli i željom za pravdom obavještavamo narod Venecuele… da je poslanika Fernanda Albana ubio režim Nikolasa Madura”, objavili su iz stranke, ne donoseći dokaze za tu optužbu ni kako je ubistvo po njihovom viđenju počinjeno.

Alban je po tumačenju te stranke uhapšen zbog izjava na Opštoj skupštini Ujedinjenih nacija prošlog mjeseca u Njujorku, u kojima je govorio o kršenju ljudskih prava u Venecueli.

Vlada nije odmah objavila razloge Albanovog hapšenja da bi ministar Reverol u ponedjeljak kazao da se protiv Albana vodila istraga, između ostalog, zbog “aktivnosti destabilizacije, dirigovanih izvana”.

“Govorila sam mu da ode iz zemlje, da ode s porodicom. Nije me poslušao, previše je volio ovu zemlju”, izjavila je za Reuters pred zgradom SEBIN-a njegova pomoćnica Mileidi Blaco.

Albanov advokat Joel Garcia kazao je novinarima da je Albana posljednji puta vidio u nedjelju i da tada “nije bio pretučen, bio je dobro”. Svjedoči takođe da mu je klijent tom prilikom rekao da ga ispituju ali da ga ne muče.

Opozicija i aktivističke grupe za ljudska prava tvrde da vlada predsjednika Madura drži u zatvoru stotine političkih zatvorenika kako bi suzbila političku opoziciju. Ujedinjene nacije navode da su zatvorenici često izloženi maltretiranju, uključujući i pojedine dokumentovane slučajeve koje se može nazvati mučenjem.

Zbog eksplozije dronova 2. avgusta, tokom koje je ranjeno sedam vojnika, vlasti su uhapsile najmanje 30 ljudi, napominje Reuters.

Send this to a friend