Region Posljednji jugoslovenski ministar spoljnih poslova Budimir Lončar

Da se Ante Marković pojavio 10 godina ranije Jugoslavija bi bila kvasac u EU, a on najpopularniji političar poslije Tita

Budimir Lončar

Posljednji jugoslovenski ministar spoljnih poslova Budimir Lončar bio je prvi karijerni diplomata koji je uspio da se popne na najviši položaj u jugoslovenskoj diplomatiji. Danas živi na relaciji Preko (Ugljan) – Zagreb – Njujork. Kada govori o svojoj karijeri, počinje i završava s Kočom Popovićem, svojim velikim šefom u diplomatiji i doživotnim prijateljem. Taj general, književnik, pisac, erudita i ministar na prvom je mjestu galerije sjvetskih moćnika s kojima je prijateljevao tokom svog burnog života. “Možda imam visoke godine, ali nisam star”, riječi su kojima je jednom zahvalio čovjeku koji mu je čestitao na vitalnosti.

Tako Jutarnji list uvodi čitaoce u veliki i pažnje vrijedan Intervju sa Budimirom Lončarom.

Lončar je svoju ostavku na mjesto jugoslovenskog saveznog sekretara za spoljne poslove dao onog trenutka kada je shvatio da više ne može spriječiti rat. Kaže, “podnio sam je u pravom času, ali u zadnjem času”.

Nakon ostavke boravili ste u Njujorku 10 mjeseci. Trajala je procedura oko vašeg imenovanja na novu dužnost u UN-u, ali i pripreme za odlazak u Indoneziju. Jesu li vas zvali iz zemalja bivše Jugoslavije?

Lončar: Bio sam u kontaktu s hrvatskim, ali i ostalim ambasadorima u SAD, naročito onih iz nesvrstanih zemalja. Butros mi je pokazao pismo šefa tadašnje jugoslovenske misije u UN-u koje je iz Beograda izdiktirao Borisav Jović. Protestovali su što sam ušao u diplomatski sistem UN-a. Gali je rekao da mu je pismo iz Beograda dodatni argument za moje imenovanje u Indoneziju!

Otkud prijateljstvo s Sorosem?

Lončar: Sorosa sam upoznao preko Svjetlane Kostić Stone, koja je bila sekretar Američke akademije za nauku i umjetnost. U to se vrijeme zabavljala sa Sorosem. Svjetlanin očuh bio je poznati profesor matematike na MIT-u, nobelovac. Njen život je filmska priča. Zanimalo ga je stanje u Istočnoj Europi, ali i svjetski globalni odnosi, sve čime sam se bavio pa sam mu bio zanimljiv sagovornik. On je već tada razmišljao o Otvorenom društvu. Tada je prešao 300 miliona dolara, a sada ima 28 milijardi, odlučio je da iz jednog svog posla, svojih transakcija u kojima je bio genijalan, profit pretače u pokrete za razvoj demokratizacije i ‘otvorenog društva’. Sve je to sjajno iznio u svojoj poznatoj knjizi ‘Soros protiv Sorosa’. Postali smo vrlo dobri prijatelji. Odsjedao sam kod njega s porodicom u Njujorku.

Kako ste osvajali ljude?

Lončar: Uvijek sam pokušavao ljudima predočiti širi kontekst u kojem treba gledati neki problem, bez kategoričkih stavova, bez nametanja svog mišljenja, razumijevajući njihove probleme i interese, biti im od koristi na neki način. Time sam ovladao u Analizi i planiranju DSIP, gdje sam proveo osam godina. To je postala moja vještina, ali i karakteristika, moja diplomatska filozofija i vjerujem da je to jedan od razloga zašto sam stekao tako mnogo prijatelja po svijetu.

Kako ste se sprijateljili s Džordžom Bušom ili Vilijem Brantom?

Lončar: Prve kontakte s Bušom imao sam u UN-u za vrijeme primanja NR Kine u članstvo. U ime Nesvrstanih vodio sam lobiranje za primanje Kine i izbacivanje Tajvana (Formoze). Amerikanci su bili protiv toga, a njihovu delegaciju predvodio je kao stalni predstavnik u UN-u upravo Buš. Nekoliko puta smo se sastajali oko toga.

Moj dugogodišnji prijatelj Klod Čejson, francuski ministar vanjskih poslova, rekao mi je da će i članice Evropske zajednice glasati za prijem Kine i da to Amerikancima neće reći do posljednjeg časa. Pet minuta prije nego što je izašao na govornicu, ja sam Buša pozvao na stranu i rekao: ‘Džordž, mi dobijamo, imamo uz sebe i EZ, vodi o tome računa u svom govoru’. On mi to nikada nije zaboravio. Kada je postao potpredsjednik SAD, obnovili smo poznanstvo u Njujorku. To je bilo vrijeme pojave Andropova i najava njegovih reformi, što je sve Buša zanimalo. Sastajali smo se neobično mnogo puta, bar jedanput mjesečno, tako da smo postali prijatelji.

A kako ste upoznali Genšera?

Lončar: Genšer je bio jedinstvena ličnost druge polovice 20. stoljeća. Upoznali smo se dok je bio ministar unutrašnjih poslova. Kao ministar vanjskih poslova Njemačke on je brzo shvatio da je Jugoslavija značajni igrač na međunarodnoj sceni. Zemlja koja je imala posebno iskustvo sa SSSR-om. Zemlja koja je imala komplementarnu politiku Brantove politike. Genšer je presudno uticao na Kola da ‘progleda’. To je bilo vrijeme izlaska Njemačke iz pozicije objekta hladnog rata u poziciju subjekta detanta. Svima je krajnji cilj bio ujedinjenje Njemačke. U meni je vidio dobrog sagovornika… Kod svakog važnijeg događaja uvijek treba razgovarati sa američkim i sovjetskim, kao i jugoslovenskim ambasadorom. Bio je sBarbarom, svojom ženom, kod nas u Zadru, na Ugljenu i Kornatima.

Vili Brant Vam je 1992. takođe nudio pomoć.

Lončar: Kada sam podnio ostavku, Brant mi je odmah poslao svog izaslanika, ambasadora Horsta Graberta. On je tada bio predsjednik Socijalističke internacionale i želio je da mu budem savjetnik. Ja sam to, naravno, prihvatio. Već u četvrtom mjesecu 1992. poslao me u Latinsku Ameriku da tamošnjim socijalistima, na čelu s predsjednikom Venezuele, socijaldemokratom Peresom objasnim zašto je propao komunizam, zašto se raspao Sovjetski blok i šta kompromitacija komunizma znači za socijaldemokraciju. Brantova smrt me zatekla u Njujorku. Bilo mi je jako teško. Otišla je velika istorijska ličnost i dragi prijatelj. Moj Srđan je apelovao da ostanem u Njujorku. Janja nije znala da se više ne vraćam. To je za mene bio jedan vrlo težak životni ispit i ljudska dilema. Mlađi sin i Janja bili su ugroženi. Kad sam dao ostavku, o meni je u srpskim novinama u mjesec i po dana izašlo 300 napada. A u Hrvatskoj su mi istovremeno devastirali kuću na Ugljanu.

Imali ste dugogodišnju saradnju s Titom, ali niste pripadali njegovom najužem krugu suradnika?

Lončar: Taočno. Ja nisam pripadao njegovom najužem krugu, međutim zbog moje uloge u nesvrstanoj politici imao sam direktne susrete i razgovore s Titom. Po nalogu mog šefa Koče Popovića, izlagao sam direktno Titu o strateškim i aktuelnim međunarodnim globalnim pitanjima. Istovremeno moj tim je pripremao uglavnom sve značajnije Titove govore na međunarodne teme.

Je li Vam bilo žao kada nije prošao Kočin predlog da postanete Titov najbliži saradnik, generalni sekretar u maršalatu?

Lončar: Ne, bio sam sretan. A i Koča je poslije bio zadovoljan.

Postoje li neki podaci koliko je Jugoslaviju zapravo koštala ta velika diplomatska mreža i infrastruktura? A kolika je bila ukupna korist od poslova u Trećem svijetu?

Lončar: Korist je bila značajna. Imali smo ogromnu korist od infrastrukturnih projekata po zemljama Trećeg svijeta. A poslove smo dobijali zahvaljujući ugledu Tita i Jugoslavije. Budžet ministarstva vanjskih poslova bio je 50 miliona dolara, a budžet hrvatskog MVP-a danas iznosi 100 miliona. Da, promijenila se vrijednost novca, ali jugoslovenska diplomatija nije bila skupa. Da se Ante Markovićpojavio 10 godina ranije, Jugoslavija bi bila kvasac za mnoge stvari u Evropskoj uniji, a on najpopularniji političar poslije Tita. Kada smo 1981. ušli u u ekonomsku krizu, imali smo 16 milijardi dolara duga, što je bilo 24 odsto BDP-a. Danas Hrvatska ima preko 85, a Italija 125 odsto BDP-a. Zaduživanja Jugoslavije su išla u investicije, a ne u potrošnju. Trebalo je dug reprogramirati, jer nismo mogli servisirati kratkoročni dug od 5,5 milijardi dolara. Tu sam bio snažno angažiran, bio sam na čelu pregovaračke ekipe. Pomogao mi je Aleksander Hajg, šef američkog Stejt Dipartmenta. To je bila posljedica našeg međunarodnog položaja u svijetu.

Kada govorite o svojoj karijeri u jugoslovenskoj diplomatiji, izdvajate lik Vašeg šefa i prijatelja Koče Popovića.

Lončar: Apsolutno. Bez njega ja nikada ne bih bio ovo što jesam, ne samo u diplomatiji nego i u znanjima i vještinama. Koča je bio vojnik, književnik i političar. Govorio je francuski jezik kao materinji, izvrsno je govorio nemački i španski, odlično engleski, a ruski je nabadao. Imao sam veliku tremu, ali i zadovoljstvo kada me je izabrao za najbližeg saradnika. Bio je izuzetno obrazovan. Za svako putovanje s njim sam se posebno pripremao, jer smo ponekad imali dosta slobodnog vremena koje je trebalo ispuniti. Razgovarali smo o pozorištu, slikarstvu, ali i o fudbali koji je on pratio, ali ne s toliko strasti kao ja. Strepio sam zbog tih neformalnih obaveza.

Osam godina sam s njim bio na svim njegovim putovanjima, osim jednog u Milano. Sve kolege u ministarstvu zanimalo je o čemu smo razgovarali izvan službenog protokola. Odnos s Kočom je bio bogat, svestran, ali i naporan. Osjećao sam stanoviti teret zbog tog njegovog ogromnog povjerenja koje je imao u mene. Kada je odlazio s funkcije, poklonio mi je sliku na kojoj je napisao: ‘Leki: u znak priznanja od namučenog mučitelja’. Bio je svjestan da je mučio i sebe i mene. Zanimljivo, imao je tremu pred novinarima, iako je bio iznimno liberalnih nazora. A s državnicima, poput Hruščova, razgovarao je autoritativno i na ravnoj nozi. Tita je cijenio, ali je bio kritičan naročito prema Titovoj sklonosti glamuru i raskošnom protokolu. Bio je svjestan postojanja Titovog kulta ličnosti.

No, smatrao je da je to u ratu i u sukobu sa Staljinom bilo korisno. Poslije je to postao teret. Tito je toga jednim dijelom bio svjestan.Đilas je mislio da je najveći graditelj Titova kulta bio Kardelj, da je on ‘savladao tehnologiju J. B. Tito’. Mislim da je Đilas bio u pravu. Kada je Koča Popović podnio ostavku, rekao mi je da mu je najveće razočaranje bio upravo Kardelj, koji je najviše radio na reformama, ali nikada nije uspio prevladati monopol partije i Titov kult.

Jeste li se kasnije susretali s Vladimirom Velebitom?

Lončar: Kada je Velebit 1943. otišao u London, Tito je otvorio novu dimenziju rata, put ka međunarodnom priznanju. Velebit je bio ne samo prvi jugoslovenski diplomata nego i otac jugoslovenske diplomatije, a Koča je bio njen graditelj. Ključni događaji odigravali su se kada je Velebit praktično vodio vanjsku politiku. Čovjek koji je u počecima gradio strategiju prema Zapadu bio je Lola Ribar.

Da nije poginuo, on bi bio prvi ministar vanjskih poslova i kasnije vjerovatno Titov nasljednik. I on je govorio brojne jezike, a Tito ga je jako volio. S Velebitom sam se često susretao, najčešće kod generala Ivice Kukoča. On je bio pomalo ciničan čovjek, nije nikada kritikovao Tita, o Jovanki se brinuo kasnije kada je bila u nevolji, s kojom je ostao blizak i lojalan prijatelj. Velebit nije nikada postao ono što je očekivao, uvijek je bio drugi čovek, nikada savezni sekretar za vanjske poslove. A očekivao je to. Šteta jer ako je neko trebao biti ministar, onda je to on.

Vi ste politički bili najbliži srpskim liberalima oko Koče Popovića, s Markom Nikezićem i Latinkom Perović.

Lončar: S Nikezićem sam bio u iznimno bliskim odnosima. On je bio čovjek demokratske orijentacije. Cijela ta smijenjena generacija političara, Kavčič, Mika i Savka, Crvenkovski, Nikezić, Latinka i Tepavac, u partizanima su bili mladi, vodonoše, ali krajem šezdesetih su stasali u moderne, demokratske ličnosti. Bili su ne samo generacijski povezani nego i otvoreni prema svijetu i političkom pluralizmu. Ali, veliki minus im je bio to što međusobno nisu dovoljno sarađivali. Srpski liberali su išli najdalje, oni su tražili promjenu ideologije.

Što mislite danas o jugoslovenstvu kao političkoj ideji?

Lončar: Jugoslovenstvo se kao politička ideja potrošilo, ali njegove vrijednosti i istorijsko trajanje ne mogu se izbrisati.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

SFRJ je bila ugledna clanica UN ali to nije smetalo Zapadu i domacim separatistima da je rasture silom protivpravno i stvore ilegalne Banana drzave,

Stipan
Gost
Stipan

Jugovinu su nametnuli pobjednici dvaju svjetskih ratova. Da se pitalo Hrvate nikada ne bi ušli u Jugovinu.
Pametnome dosta.
Amen.

Mladen
Gost
Mladen

Priče za malu djecu. Komunizam je najgore nešto u istoriji našeg naroda.

Sefket
Gost
Sefket

U pravu ste Mladene. Komunizam je kao lijep san. Kratko traje.

Stipan
Gost
Stipan

Komunizam je NOĆNA MORA.

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Pođite u Dansku,da vidite šta je pravi”komunizam”.Ideja je dobra ali su ljudi loši.

Commentator
Gost
Commentator

Hahah, da nam je sad takav sistem, pjevali bi

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Jeste Mladene moj dobri, zato nam je sad bez tog komunizma NAJBOLJE nešto u istoriji našeg naroda.

Saša
Gost
Saša

Haj razmisli malo duže od 2 dana, kakva je razlika između tog takozvanog komunizma i kapitalizma

bonaca
Gost
bonaca

Nije mu dozvoljeno da se pojavi,samo je bilo pitanje kako cemo se raspasti kao ljudi ili praznoglavci sto smo i ispali.

So & TEKILA
Gost
So & TEKILA

kako su pojedini opterećeni metrima kvadratnim neke države.
holandija ima ekonimsku snagu koju ima ruska federacija.
norveška ima veću ekonomsku snagu nego čitava istočna evropa.
luksemburg ima jači diplomatski uticaj u svijetu od svih država balkana zbirno.
samo vi sanjate velike srbije i albanije a bolje bi bilo da sanjate životni standard andore ili lihenštajna.

Maja
Gost
Maja

Upravo tako.

Saša
Gost
Saša

A nigdje o tome ni riječi, da je Holandija tu ekonomsku moć izgradila na račun vjekovnee kolonijalizacije i da je pobila u tim svojim kolonijama daleko više domorodaca nego čitava istočna Evropa u istom periodu.
A gomila klikova sa palcem gore.
Koji ste vi svi poltroni?!

Ostajte tamo,
gdje vam i jeste mjesto!
(Ne Šantić, već ja!)

KPJ
Gost
KPJ

Najpostovanija zemlja na kugli zemaljskoj
Toje bila Jugoslavija
Pametnom dosta

Lenjin
Gost
Lenjin

Pozdrav za sve komuniste.

Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

SFRJ je bila velika ugledna clanica UN.
Srusena je silom protivpravno.

Gibanica
Gost
Gibanica

Tačno tako , srušili su je silom iznutra , tako da spoljni faktor nije morao ništa , sem da vrbuje i ucjeni i potplati par šovinista i jako loših ljudi , koje ti i dan danas BAŠTINIŠ !
A SFRJ je bila GRAĐANSKA DRŽAVA , više nego što je to ijedna danas bivša republika SFRJ-a !

Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

Instrukcije za rusenje su dolazile sa “Demokratskog Zapada” stvorene su ilegalne kolinije koje sada lako kontrolisu.
UN povelja: NEma nasilne promjene granica clanica UN.

ah taj Zapad
Gost
ah taj Zapad

Ah, taj prokleti “Demokratski Zapad”, sta nam ucinje.
Sad su, valjda, srecni. Ali ni njima ne cvetaju ruze. Eto tako.

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Jeste pope, “protivpravno”.

Jeremija Krstić
Gost
Jeremija Krstić

I baba da ima onu stvar bila bi deda.

Slavica
Gost
Slavica

Da je baba musko zvala bi se Dusko.

Bernini
Gost
Bernini

Propuštena istorijska prilika!

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Kako se kaze ono “udarili nogom u vagan”

Astro
Gost
Astro

Pusti snovi…ne bi srbi podnijeli da još jedan hrvat, koliko god bio napredan, bude predsjednik ili lider Yugoslavie. Minirali bi ga i rasturili Yugoslaviu prije početka ’90 tih i svakako bi imali pomoć JNA, jer se JNA nije mogla otrest Sovjetsko-Ruskog uticaja u njoj…ta koji je isključivo Tito kriv…a svjedoci smo da se Srbi toga uticaja ni dan danas ne… Više »

KLM
Gost
KLM

Nije da nijesi u pravu

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Onda Hrvatica i po mogucnosti LGBT osoba

zoran
Gost
zoran

Tebi se vidi da si ostrašćen. Logika ne preovladjuje u tvojim razmišljanjima. Zna se tačno ko je želeo raspad države i ko je počeo rat.Na kraju i Tuđman je to direktno potvrdio. Lečili ste kompleks nemanja države od Tomislava na ovamo.Glupi Srpski političari su vam pomogli da napravite državu, i ne zaboravi, Tito je bio Hrvat, tako je bar on… Više »

Petrovic
Gost
Petrovic

Da nikad nismo Ekonmski bolje ziveli nego kad je Ante Markovic bijo n’a vlasti nazalost bijo je Hrvat à srbi ne vole Hrvate I Evo dje smo sad

Stojcilovic
Gost
Stojcilovic

bijo, moj petrovicu…

Ico
Gost
Ico

Ante Markovic je bio sjajno rjesenje za lidera u razvijenoj demokratiji. Imao je znanje, dobre namjere i realizatorske sposobnosti. Ali za razliku od Tita nije imao i populisticke kvalitete koji su mogli zavesti narodne mase nerazvijene svijesti o opstem dobru ,da ga slijede. Tu su nacionalisticki lideri bili nazalost uspjesniji, ali opet na nesrecu oni su imali samo to, a… Više »

Ocigledno
Gost
Ocigledno

Samo ispadose Srbi krivi za sve. Ista prica

Ranko
Gost
Ranko

Istina je…krivi za sve

Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

SRBI su bili vecinski narod Jugoslavije zato su i smetali “demokratama sa zapada” i separatistima.

Gibanica
Gost
Gibanica

Kako mogu biti većinski narod ??? 🙂

Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

Po popisu jednostavno.

Gibanica
Gost
Gibanica

51 % je bilo srba u SFRJ po popisu ???

Milos
Gost
Milos

Pa kad nekoga ima vise od ostalih 😇

Commentator
Gost
Commentator

A ko je kriv? Ko je krenuo s ratovima? Evo nas 30 godina o jadu zabavise i jos im nije dosta

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

sa Srbijom je nemoguca zajednica ravnopravnih…

Kotoranin
Gost
Kotoranin

Pojavio se on na vrijeme nego smo mislili da smo bitni, mi kao svaka republika odvojeno. Samo je Juga bila drzava. Ok trebalo je preuredjivsti stvari u noj i unaprijediti mnoge stvari. Spojice se opet jer je to nuznost, isti natod, isti jezik, isti obicaji,…………

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Nemoguce opet, sa Srbijom je nemoguca zajednica ravnopravnih…

Istina
Gost
Istina

Možda ali bez srba, sa njima je sve propast…

Burek
Gost
Burek

E ovako, zamislite državu od minimum punih 25 miliona stanovnika (ne ni bilo masovne selidbe, ratnih žrtava, a i natalitet bi bio bolji) ,sa najkvalitetnijim standardom života od cijele bivše komunističke Evrope, i državu koja bi bila nešto poput Poljske u EU danas. Znači jedna od uspješnih priča i zvijezda Evrope i Evropske unije. To je Poljska i to je… Više »

Gibanica
Gost
Gibanica

Tačno ! SFRJ je bila u pred-pristupnim pregovorima sa EU . EU je prvi paket ulaganja u ekonomiju SFRJ imala 1980-te i to oko tadašnjih 300 miliona dolara , drugi paket je bio još veći 1985-te sa oko 700 miliona dolara , a treći i predzadnji paket je trebao biti 1990-te koji je bio milijardu i 100-200 miliona dolara ,… Više »

Posmatrac
Gost
Posmatrac

Varate se gosp. Loncar, Ante Markovic ne bi uspio ni ranije u sudaru sa velikosrpskim imperijalizmom.

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Poseban vid imprijalizma, ako nesto ne mozes da imas a ti ga unisti. Tako rusko-srpski, originalno! Bolesna potreba za destrukcijom boljeg naprednijeg itd

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Srbiju je 99 trebalo”okupirat”od saveznika,i napravit,nešto poput “maršalovog plana”.Danas bi srbija bila duplo jača i po ekonomiji i po natalitetu,ovako samo propada,a pametni bježe ko miševi iz broda koji tone.

Milutin
Gost
Milutin

Pametni beže a crnogorci idu u Srbiju 🤣🤣🤣

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Pa milutine nijesi daleko od istine,pođe ko crnogorac a vrati se ko srbin.To je Kralj Nikola reko.

Burek
Gost
Burek

Milutine, Crnogorci se piše velikim slovom, a inače to su posrbice što trče u Srbiju, poput recimo Milana Kneževića, Andrije Mandića i sličnih. Znaš ti to dobro, al ću ja uvijek da se ponavljam, dok god ti trubiš jedno te isto. Tako ćemo i mi.

Ajde
Gost
Ajde

Eto koliko su pametni.. Viđesmo 30.08. S tek ćemo viđrti!

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Uz pomoc rod. veza i poznanstava u Srb moze bolje i lakse da se zivi, i brze “stane na noge”, nego u EU

Gibanica
Gost
Gibanica

Bilo bi tu još par zanimljivih pitanja , koja bi ogromnom broju ljidi bivše SFRJ bolje približila tadašnje stanje (1990) .
Na lažima se raspala , zato na lažima još i živimo !!

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

Drmaju kompleksi nize vrijednosti, jer i dalje vazi kako ovi danasnji nisu u stanju ni da “okrece” ono stoje u SFRJ izgadjeno.
Ali tako nam je kako nam je.

ps: “Nisu krivi generali ……. krivi smo mi sto smo ih pustili”

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

stoje=sto je
izgadjeno=izgradjeno

SANTA Marija
Gost
SANTA Marija

I za one koji ne vole Jugoslaviju i koji sanjaju snove svojih danasnjih drzavica, ovaj intervju velikog diplomate, pokazuje kakva je Jugoslavija bila sila.

So & TEKILA
Gost
So & TEKILA

“sila” koju su slomili “yugosloveni” ne ni sssr ni usa.

Црна_Гора
Gost
Црна_Гора

Bila je velika ugledna suverena clanica UN.
Srusena je silom protivpravno.

Billy Jean
Gost
Billy Jean

Srušila je Srbija.

Gibanica
Gost
Gibanica

Četvrta vojna sila Evrope , a među prvih 10 u svijetu . O elokvenciji kadra na najbitnijim pozicijama i da ne pričam …. Svijetu nije smetao SFRJ , čak je tadašnja DRŽAVA imala mnogo bolje odnose sa svima u svijetu . O NESVRSTANIMA tek da ne pričam . Imati moć u sred ozbiljnog Hladnog Rata , da jedna država odvuče… Više »

Gibanica
Gost
Gibanica

… ” da se ..”
Stvarno lično izbjegavam svaku takvu misao zadnje vrijeme , jer ne vodi niđe nego u lose raspoloženje i nihilizam .
Ali masu ljudi “šalta” slike iz prošlih vremena , i živi u njima tako … nego je problem što onda ode život .

Botun
Gost
Botun

Sta nihilizam ima sa tim stajalistem? Poradi malo na terminologiji filozofe.

Gibanica
Gost
Gibanica

Izvini Botun , ali NIHILIZAM je baš izraz koji opisuje ono što sam htio reći . Ne mora izraz biti u 100 %-tnoj definiciji primjenjiv , dovoljno je i da 80% opisuje ono o čemu bih morao napisati 4-5 rečenica da bih opisao ono što želim .
Pozdrav stari .

Gibanica
Gost
Gibanica

Suština je da ljudi i dalje je mogu da se pomire da je SFRJ nažalost uništena , i mnogi ljudi misle da nema svrhe učestvovati u kolektivnim aktivnostima , zato što ” nije to to ” .

Burek
Gost
Burek

To je to. Bravo.

marius
Gost
marius

Pojavio se on na vrijeme, no se Milosevic i srpski nacionalizam pojavio u zli vakat,pa je sve otislo do djavola.

Warior
Gost
Warior

Tako je.Dobro se sjećam toga perioda.kako je dinar bio jak.Krenulo sve dobro ekonomija.7 dinara bila 1 marka.Više se banana te godine pojelo u YU no u prethodnih 30 godina ali veliko Srpski nacionalizam je uspio sve to da uništi,nažalost

Don
Gost
Don

Zabranjen je bio i Miki Maus, sjecam se dobro.

Nera
Gost
Nera

Kad je bio zabranjen?

Don
Gost
Don

Za vrijeme embarga Jugoslaviji, nije se moglo nista uvoziti sa zapada cak ni crtani filmovi.

Ajde
Gost
Ajde

Nešto si pomiješao.

Send this to a friend