Region

Dan državnosti BiH obilježen na partizanskom groblju u Mostaru i Memorijalnom centru u Potočarima

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti palim borcima u srijedu na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru obilježen je Dan državnosti Bosne i Hercegovine (BiH).

Dan državnosti BiH obilježen je i u Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice, gdje su se okupili članovi porodica žrtava genocida, udruženja koja okupljaju majke Srebrenice i institucija Bosne i Hercegovine.

Cvijeće na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru položile su brojne delegacije institucija vlasti od državnog, preko entitetskog i kantonalnog, do lokalnog nivoa, raznih udruženja, te bošnjačkih i multietničkih političkih stranaka.

Član Udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (UABNOR) Mostar, Miralem Džajo izjavio je kako je zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBIH) došlo nakon velikih bitaka sa fašističkim snagama na Neretvi i Sutjesci.

“Na tom zasjedanju je učestvovalo oko 240 delegata iz čitave BiH, među njima je bilo i tridesetak iz naše Hercegovine”, kazao je Džajo.

Prisutnima se u ime organizatora obratio predsjedavajući Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), Šerif Špago, koji je rekao da je na Prvom zasjedanju ZAVNOBIH-a, 25. novembra 1943. godine, ustanovljen model po kojem se jedino BiH može razvijati, a kojim se njenim narodima i građanima omogućuje puna ravnopravnost i sloboda.

Špago je rekao i kako je ZAVNOBIH nakon 480 godina obnovio državnost BiH.

U povodu Dana državnosti u Potočarima, uz prisustvo nekoliko stotina građana, položeno je cvijeće na spomen-obilježje i održan čas istorije.

“Ovo je za nas žrtve značajan datum i moramo obilježavati ovaj, a i druge dane značajne za Bosnu i Hercegovinu i Srebrenicu. Oni koji negiraju Dan državnosti rade protiv sebe, ali će doći dan kada ćemo naše praznike svi zajedno obilježavati”, rekla je Munira Subašić u ime majki Srebrenice.

On je poručila da se prošlost ne smije zaboraviti ali kako je rekla ‘svi zajedno moramo graditi bolju budućnost’.

“Zato poručujem svim političarima u našoj zemlji da moraju istrajati na tome da grade mir, ljubav i poštovanje. Tako možemo naprijed”, poručila je ona.

Šefket Hafizović, predsjednik Uprave Memorijalnog centra Potočari istakao je da je veliki značaj što se Dan državnosti obilježava u Srebrenici i u Memorijalnom centru:

“Obilježavanje Dana državnosti u Memorijalnom centru Potočari je od neprocjenjive vrijednosti jer se i danas pokušava da prikrije i minimizira genocid počinjen u Srebrenici. Čak se veličaju oni koji su naredili da se genocid počini. Dan državnosti je datum kojeg se trebaju svi sjećati i obilježavati, posebno članovi žrtava, a zatim i institucije u Bosni i Hercegovini”, rekao je Hafizović.

Dan državnosti je praznik koji treba da ujedinjuje narode u Bosni i Hercegovini, a ne da stvara podjele.

“Na ovaj dan su se svi narodi ujedinili i odlučili da žive u jednoj zajedničkoj republici. Svi zajedno su donijeli odluku da tada obnove državnost Bosne i Hercegovine i da ona bude u sastavu tadašnje Jugoslavije. Prema tome, to nije datum koji nas treba dijeliti, već nas treba ujedinjavati”, istakao je rekao je Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske.

Dan državnosti 25. novembar obilježava se samo u Federaciji Bosne i Hercegovine (jednog od dva entiteta u BiH), dok je u Republici Srpskoj običan radni dan.

U Mrkonjić-Gradu je 25. novembra 1943. godine održano je Prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH) na kojem je obnovljena državnost BiH. Odlukom na ovom zasjedanju BiH je definisana kao jedinstvena i nedjeljiva država u kojoj će svi narodi imati ista prava.

U Rezoluciji koja je usvojena ističe se da BiH nije ni srpska, ni muslimanska, ni hrvatska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska.

Send this to a friend