Region

Evo ko su braća Albanci, saradnici Trampa, koji su se Dačiću obratili na srpskom

Foto: Medium

“Bio sam pomalo iznenađen”, kratko je komentarisao Ivica Dačić, “inače prilično elokventan ministar spoljnih poslova Srbije”, piše Jutarnji list, opusujući prošlonedjeljnu situaciju u kojoj se našao u Vašingtonu, prije susreta sa generalom Herbertom MekMasterom, savjetnikom za nacionalnu bezbjednost američkog predsjednika Donalda Trampa.

Nekoliko trenutaka prije početka sastanka, Dačiću je prišao četrdesetogodišnji muškarac, povjerljiv MekMasterov saradnik, pružio ruku i predstavio se na kvalitetnom srpskom: “Dobar dan, ja sam sa Kosova i zovem se Ilji Bajraktari”.

Koji minut poslije toga započeo je sastanak šefova diplomatije zemalja Zapadnog Balkana, Albanije, BiH, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije, s MekMasterom, odakle je kasnije poslat zvaničan izvještaj prema kojem se “razgovaralo o tome kako SAD i zemlje Zapadnog Balkana mogu da prodube i prošire koordinisane napore u promovisanju mira, prosperiteta i vladavine zakona u regiji, uključujući i suprotstavljanje izazovima kao što su korupcija ili organizovani kriminal”. Za to vrijeme je, piše “Jutarnji”, Dačić kod saradnika pokušavao da sazna ko je misteriozni Albanac koji sjedi pored Trampovog savjetnika za nacionalnu bezbjednost.

Kada se vratio u Beograd, Ivica Dačić je prepričao novinarima događaj i rekao “Sada je jasno zašto Amerika vodi takvu politiku”.

Izbjeglice sa Kosova

Bila je to aluzija, kako piše Jutarnji list, na činjenicu da se dvojica misterioznih muškaraca nalaze iza Trampove odluke da ne mijenja dosadašnju američku politiku na Balkanu, a kamoli povuče priznanje Kosova. Aluzija se odnosila na braću Iljbera i Ilju Bajraktarija, nekadašnje kosovske izbjeglice, koji su se, kao u holivudskom filmskom scenariju, popeli na izuzetno visoke položaje u bezbjedonosno-obrambenim strukturama Sjedinjenih Američkih Država.

Njihova priča započela je 1999. kada je NATO bombardovao Srbiju. Među hiljadama izbjeglica u Makedoniji nalazio se i Iljber Bajraktari, koji je u to vrijeme radio kao vodič za američku TV stanicu ABC. Nekoliko mjeseci nakon bombardovanja, Bajraktari je dobio američku izbjegličku vizu i stigao u Vašington, gdje je mjesecima stanovao kod ABC-jevih novinara sa kojima je radio na Kosovu.

“Nisam želio da budem izbjeglica, jer sam radoholičar i zato mi je odgovarala Amerika, u kojoj se radi mnogo više nego u Evropi. Ali najprije sam morao da završim fakultet, prijavio sam se na Prinseton i prošao sam testiranje”, ispričao je 2008. u intervjuu za Glas Amerike, jednom od rijetkih javnih nastupa.

Pens ih predstavio Tačiju

Tako je započela karijera Iljberija Bajraktarija, koji je diplomirao na Prinsetonu, zaposlio se u američkoj administraciji i 2008. radio u Iraku sa bivšim direktorom CIA Davidom Petreusom, a sada je viši direktor za politiku u Savjetu za nacionalnu bezbjednost SAD. U međuvremenu u SAD je stigao stariji brat Ilji, koji je diplomirao na Harvardovoj školi potom ušao u obavještajnu zajednicu, gdje je bio zadužen za politiku prema Avganistanu i Indiji, a nakon toga, postao član savjetničke ekipe generala Martina Dempsija, zapovjednika Zajedničkog stožera Oružanih snaga SAD. U međuvremenu, braća Bajraktari su 2004. postali američki državljani.

Prilikom nedavne turneje potpredsjednika SAD Majka Pensa balkanskim državama pratila su ga braća Bajraktari, koje je, prema medijskim izvještajima, Pens na poseban način predstavljao, posebno Hašimu Tačiju, riječima kako je “srećan jer ima priliku da obavijesti lidere Kosova da u Bijeloj kući sjede dva čovjeka porijeklom sa tog područja.

Uticajan dvojac

U stvari, još 2016. godine braća Bajraktari su u pojedinim medijima opisivani kao izuzetno uticajan dvojac za vrijeme Obamine vladavine. Tako je Karl Vog, koji je bio viši savjetnik za pitanja nacionalne bezbjednosti u Obaminoj administraciji izjavio kako “nikad još nije čuo da dva brata imaju takav uticaj iza scene u Pentagonu, poput njih dvojice”. Opisano je kako je Ilji Bajraktari redovno je pratio ministra obrane Aštona Kartera prilikom inostranih putovanja i učestvovao na službenim sastancima. Ilji Bajraktari bio je zadužen za spoljnopolitičke operacije koje je vodio Pentagon na području Irana i Iraka, a učestvovao je i na izradi nuklearnog sporazuma sa vlastima u Teheranu. U izjavi za Medium.com rekao je kako je njegov “posao da se realizuju vizije najvažnijih Obaminih saradnika”.

Manje od četiri mjeseca kasnije, Donald Tramp je postao predsjednik SAD. Većina demokratskih kadrova napustila je državnu službu i otišla iz Vašingtona, a slična sudbina čekala je Iljija i Iljbera Bajraktarija. Ali u februaru je došlo do prvog velikog skandala u Trampovoj administraciji, koji je, posredno, pomogao braći.

“Čuvar ulaza” i američki patriota

Donald Tramp je 20. februara imenovao generala MekMastera za novog savjetnika za nacionalnu bezbjednost, što je postalo najosjetljivije mesto u administraciji nakon odlaska Majkla Flina zbog ilegalnih kontakata sa ruskim ambasadorom. Kada je Herbert Rejmond Mekmaster postao Trampov savjetnik, odlučio je da zadrži niz Karterovih saradnika, i tako je bivšim Obaminim saradnicima omogućio ostanak u administraciji. U novom rasporedu snaga, Ilji je postao jedan od najpovjerljivijih MekMasterovih saradnika, kojeg ostali službenici opisuju kao “čuvara ulaza” savjetnika za nacionalnu bezbjednost, što je položaj poput šefa odsjeka koji pregleda sve pristigle zahtjeve i odlučuje koje će proslijediti MekMasteru.

“Ilijijeva priča pokazuje šta Ameriku čini velikom. On je američki partiota i bila je čast raditi sa njim, jer utjelovljuje američki duh, a mnogo toga je napravio u Ministarstvu obrane i to kao vanstranački stručnjak” ispričao je Kolin Kal, koji je bio savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džoa Bajdena, bivšeg potpredsjednika SAD.

Ali MekMasterova odluka o zadržavanju Obamine ekipe naljutila je radikalne desničare u Trampovoj administraciji. Prije svih Stiva Banona, koji je kao vođa izborne kampanje imao najvažniju ulogu u Trampovoj pobjedi, ali je u avgustu ove godine smijenjen, jer se neprestano sukobljavao sa većinom saradnika američkog predsjednika.

“Momci se ne zezaju”

Samo što je Benon osnivač i šef uticajnog desničarskog portala “Brajbart”, gdje je, odmah nakon odlaska iz Bijele kuće, proglasio MekMastera odgovornim za ostavku pukovnika Dereka Harvija, koji je morao da napusti Vijeće za nacionalnu bezbjednost. Harvi je, takođe, tvrdolinijaš i ogorčeni protivnik dogovora s Iranom, zbog čega se – kako su “dobro upućeni izvori” potvrdili za “Brajbart”- zamjerio MekMasteru i ekipi iz Pentagona, koji ne žele novu konfrontaciju s iranskim režimom. A u “Brajbartovom” članku važnu ulogu dobio je Ilji Bajraktari.

Harvi je zaprijetio da će Benonu ispričati ko je tražio njegovu ostavku, na šta ga je Ilji Bajraktari upozorio da to nije pametno, objavio je Benonov portal. Poslije dva dana, Derek Harvi je dobio otkaz, zbog čega je na Benonovom portalu uslijedila optužba protiv MekMasterove ekipe: “Ovi momci se ne zezaju već žele da svijet izgleda kako to oni žele i pokušavaju da prisile Trampa da im se prikloni”.

Ž.N.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ocka Gora
Gost
Ocka Gora

Čovjek je bio u Pensovoj delegaciji ljetos u Pdg. Bio je na susretu sa CG opozicijom koja je kumila i molila da razgovaraju sa podpredśednikom Ametike. “Čuveni dobro obaviješteni” Medojević iz Dražinog Fronta nije imao pojma ko je pred njim. Zahvaljujući svojim ljudima, Amerikanci su se još jednom uvjerili u “kvalitet štofa” četničkog DF-a. Bravo Medojeviću.

Jana
Gost
Jana

Nije to do Medojevića nego do ove dvojice, jer pošto su Albanci i mrze Srbe, radili bi sve protiv njih pa da su na sastanku bili patrijarh Pavle i sveti Sava.

Send this to a friend