Region

Ko je novi ambasador Rusije u Srbiji

Bocan Harčenko

Iskusni ruski diplomata cijelu karijeru posvetio je bivšoj Jugoslaviji, a mandat u Beogradu mu je kruna na poslovnom putu. Dvaput u Beogradu, po jednom u Zagrebu i Sarajevu, na pregovorima u Dejtonu i Beču – Aleksandar Bocan Harčenko cijelu diplomatsku karijeru posvetio je zemljama regiona.

Njegov treći dolazak u Beograd, sada na mjestu najvišeg diplomatskog predstavnika Ruske Federacije u Srbiji, biće kruna karijere koja je počela prije tačno četiri decenije.

Predajom akreditiva predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću počeo je mandat diplomate o kome se najskorije sjećanje pruža jednu deceniju ranije, kada je bio dio pregovaračke trojke međunarodne zajednice na jednom od brojnih dijaloga Srbije i Kosova 2007. godine.

“On je bio jako dosljedan, razuman, strpljiv – ima veoma očigledno diplomatsko iskustvo, ali i čvrstinu”, prisjeća se tadašnji srpski ministar za Kosovo Slobodan Samardžić u razgovoru za BBC na srpskom.

Bocan Harčenko na ambasadorskom mjestu nasljeđuje Aleksandra Čepurina, diplomatu čiji su mandat u Beogradu više obilježile posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina nego neki od nastupa samog ambasadora.

Poznavalac regiona

Osim života u ambasadama širom bivše Jugoslavije, Bocan Harčenko bio je predstavnik zvanične Moskve na gotovo svim važnijim međunarodnim konferencijama i pregovorima na kojima su se rješavali sporovi nastali raspadom Jugoslavije.

Bio je dio ruske delegacije u Dejtonu i Parizu, predvodio je Odsjek za zemlje bivše Jugoslavije u ruskom Ministarstvu inostranih poslova, bio specijalni predstavnik Moskve za Balkan.

Kada su 2007. godine Beograd i Priština dovedeni za zajednički sto, Bocan Harčenko bio je dio diplomatske trojke koja je posredovala u dijalogu – bilo u Beču, bilo u “šatl diplomatiji” između Srbije i Kosova.

Pored ruskog predstavnika, pregovarači su tada bili njemački diplomata Volfgang Išinger u ime Evropske unije i Frenk Vizner, u ime Sjedinjenih Država.

“Bocan Harčenko se držao okvira koje su predviđali međunarodno pravo i Rezolucija 1244 i u tome je bio jako dosljedan. Išinger i Vizner navijali su za rešenje koje će biti u skladu sa predlogom nadgledane nezavisnosti Ahtisarijevog plana”, kaže današnji predsednik Državotvornog pokreta Slobodan Samardžić.

On naglašava da je Bocan Harčenko odličan poznavalac regionalnih pitanja i da će mu to značajno pomoći u radu u Beogradu.

“Godine 2007. kontekst je bio lošiji za nas, ali je državna politika bila jasna. Sada je kontekst nešto lakši, ali je državna politika veoma popustljiva prema zahtjevima Zapada i kosovskih Albanaca – i pitanje je koliko snažni diplomata može tu da postigne”, rekao je on.

Profesor Fakulteta političkih nauka potvrđuje utisak o novom ruskom ambasadoru kao tihom, ali odlučnom diplomati.

“Današnje državno rukovodstvo ide ka priznanju Kosova uz minimalne, gotovo beznačajne koncesije. Pitanje je šta sad tu Bocan Harčenko može da učini, ali dobro je da je u ovoj fazi ruski ambasador u Srbiji čovjek ovakvih nazora i stila, a ne čovjek bezličnog lika i stila koji slijedi ono što većina nametne”, napominje on.

Njegov dolazak pokazuje koliko je za Srbija važna za Moskvu

Bocan Harčenko je najveći stručnjak za Balkan među aktivnim ruskim diplomatama, kaže Maksim Samorukov iz moskovskog Karnegi centra.

“Srbija je posljednji bastion ruskog uticaja. Njegovo imenovanje pokazuje koliko je Srbija važna za Moskvu. Slanjem najvećeg eksperta za Balkan, Rusija jača taj odnos”, navodi Samorukov.

On je podsjetio da je prethodnih godina ruski ambasador u Srbiji komentarima često izazivao skandale, a Bocan Harčenko veoma dobro zna šta i kako da kaže u medijima.

“On ne slovi za pretjerano prosrpski orijentisanog, već za kvalifikovanog diplomatu koji ne zauzima strane u balkanskim sukobima”, kaže Samorukov.

Njegovim imenovanjem Kremlj će pokušati da vrati sistem u rusku politiku na Balkanu.

Biografina Harčenka

Rođen je 1957. godine
diplomirao na Fakultetu za međunarodne odnose u Moskvi, 1979. godine
govori ruski, engleski, srpski i hrvatski jezik
Prvi posao u diplomatskoj misiji SSSR-a u Beogradu
1997 – 2002. ministar savhetnik u Ambasadi Rusije u Hrvatskoj
2009 – 2014. ambasador Rusije u Bosni i Hercegovini
član ruske delegacije na pregovorima u Dejtonu i Parizu o BiH, član pregovaračke trojke za Kosovo 2007. godine
“Neobična koincidencija” u Bosni i Hercegovini
Važna stanica u karijeri Bocan Harčenka bilo je Sarajevo.

Najviši diplomatski predstavnik Rusije dio je i tima koji se bavi sprovođenjem Dejtonskog sporazuma i, na izvjestan način, nadgledanjem političke situacije u BiH.

“Njegovo postavljenje u Sarajevo shvaćeno je kao znak ozbiljne pažnje koju Moskva usmjerava ka BiH, i to u vrijeme kada je politika Zapada bila ono što ja volim da zovem na birokratskom autopilotu”, kaže za BBC na srpskom tadašnji zvaničnik Kancelarije visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kurt Basuner.

Basuner, danas profesor na Univerzitetu Sent Edrjuz, ističe i poseban odnos ambasadora Bocan Harčenka sa političkim predstavnikom bosanskih Srba Miloradom Dodikom.

“Promjena ruske pozicije – od onoga koji povremeno koristi situaciju da blago uzdrma odnose, do agresivnog kvaritelja na Balkanu – poklapa se sa dolaskom Bocan Harčenka u Sarajevo. Republika Srpska, koja je do maja 2014. godine podržavala produženje mandata snaga EU u BiH, tada je pozvala na njihovo povlačenje”, dodaje on.

Iz svega toga, Basuner naslućuje da dolazak Bocan Harčenka u Beograd nosi potencijalno snažne poruke regionu.

“Njegovo postavljenje navodi me na zaključak da će Moskva snažnije pritiskati Srbiju da se dodatno udalji od proklamovane evropske budućnosti, kao i da se dodatno približi Republici Srpskoj gdje je Milorad Dodik danas najagilniji ruski saveznik u regionu”, zaključuje Basuner.

Send this to a friend