Region

Koliko je Balkan bitan Trampu?

Foto: Twitter

S prvom godinom mandata američkog predsjednika Donalda Trampa svugdje se analiziraju i lokalne posljedice njegovog upravljanja najvećom svjetskom silom.

Države na zapadnom Balkanu nalaze se u različitim fazama pristupanja Evropskoj uniji, ali i relacijama prema Americi te njenom najvećem suparniku Rusiji.

Zlatko Dizdarević, vanjskopolitički analitičar i bivši diplomata BiH, za “Dojče vele”, međutim, napominje da interes SAD na zapadnom Balkanu nije onako izrazit kakvim ga obično zamišljaju u dotičnim zemljama.

On uzima za primjer ocjene konsultantskih specijalista Stejt departmenta i NATO-a da će SAD “preuzeti ključnu ulogu na Balkanu, uz koordinaciju s EU”, izrečene krajem prošle godine.

“Lijepo zvuči, ali ovakve odluke neraskidivo su povezane s dvije činjenice. Jedna je u kom će se pravcu dalje razvijati odnosi Amerike s Rusijom, snažno pritisnuti prioritetnijim pitanjima poput Sjeverne Koreje, Bliskog istoka i generalno Euroazije. Sve je to važnije Vašingtonu od Balkana. Druga je kakav će biti ishod unutrašnjih obračuna Trampa i protivnika čak i u njegovoj stranci. Uz to, nisam siguran da konsolidacija unutar EU strateški odgovara svima u SAD”, kaže Dizdarević.

Primjećuje da su Amerikanci na Balkanu osigurali više njima bitnih uporišta.

“Linija razgraničenja s Rusijom je u realnosti jasna. Crna Gora u NATO-u je zatvorila opasnost od izlaska Rusije na ‘topla mora’ preko Jadrana, Dejtonski sporazum im i dalje nije upitan, ma koliko se u BiH uzbuđivali idejama o nekom Dejtonu 2, Albanija je apsolutno pod njihovom kontrolom, ‘albanski dio’ Kosova takođe, dodatno uz tamošnju veliku vojnu bazu Bondstil. Amerikanci vjeruju i da se uz njihovu pomoć danas Makedonija i Grčka približavaju rješenju uzajamnih tenzija”, ističe Dizdarević.

Iz balkanske perspektive situacija u regionu uopšte nije ružičasta ali, kako dodaje Dizdarević, “to nije Trampov problem”.

Navodi da ubistvo Olivera Ivanovića jeste signal da “priča na Kosovu nije dovršena kako bi htjeli u Vašingtonu pa i Briselu”. No, ta vrsta “kontrolisane destabilizacije”, kako Dizdarević imenuje pojavu, doživljava se različito u zonama interesa Rusije ili Amerike, pa tako i u Srbiji kao području od većeg ruskog uticaja.

Rezimirajući, on naglašava da baš i nije siguran da će Balkan postati “prioritet broj tri” za Trampa.

“Jer, Vašington geostrateški, i u objektivnom gubljenju pozicije u svijetu, ima većih problema na drugim stranama. Izvjesni status quo s Rusijom o ‘razgraničenju’ na Balkanu se može održavati, ključni energetski putevi ovuda ne idu, preostale zemlje koje nisu u NATO-u se približavaju Alijansi, a ‘nervoza’ Evrope – povodom zbivanja u njenom okruženju – geostratezima Amerike, i mimo Trampa, uvijek odgovara. To što mi odavde mislimo da smo prevažni Americi, i ne samo njima, ipak je naš problem” – zaključuje Dizdarević.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pirueta
Gost
Pirueta

A DTramp je inace veliki intelektualac… Pitanje je da li on uopste zna STA je Balkan…

Sve li ti znas
Gost
Sve li ti znas

Clanak za trijeznjenje… samo jos da nam je nacrtao da bolje razumijemo. Ali i ovo je vise nego dovoljno da nam po “gazillioniti” put dokaze da zivimo u iliziji, u zabludi.

Send this to a friend