Region

Na današnji dan prije 28 godina pao je Vukovar

Vukovar (Foto: Profimedija)

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice te kolonom sjećanja gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata Vukovarci, ali i cijela Hrvatska, prisjećaju se na 28. godišnjicu sloma odbrane Vukovara, najbolnijih dana u novijoj istoriji toga grada. Tada je tokom opsade Vukovara, koja je trajala 87 dana, stradalo 2717 hrvatskih branitelja i civila, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom.

Obilježavanje Dana sjećanja danas je počelo paljenjem 3000 lampiona koje su zapalila djeca vukovarskih osnovnih škola duž 5,5 kilometara dugog puta od Opšte županijske bolnice Vukovar i Bolnice ratnih veterana do memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

Inače, žrtve Vukovara juče su se u večernjim satima prisjetili brojni građani širom Hrvatske. Na ulicama i trgovima palili su svijeće u sjećanje na one koji su u Gradu heroju izgubili život. U Zagrebu su tako lampioni paljeni duž Vukovarske ulice, a građani su se okupili pored spomenika Franji Tuđmanu gdje je svijeće zapalio i premijer Andrej Plenković u pratnji svoje porodice.

Održan je i svečani program kojem je prisustvovao i gradonačelnik Milan Bandić. Svijeće su u Vukovaru zapaljene kod Spomenika za žrtve agresije, a u svojim gradovima palili su ih i Splićani, Varaždinci, Osječani…

Bitka za Vukovar počela je 25. avgusta 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne formacije krenule u opšti tenkovsko-pješački napad na Vukovar. Hrvatska vojska organizovala je nekoliko pokušaja deblokade Vukovara na koji je znalo dnevno padati i do 11.000 bombi, granata i raketa, a među napadima najizloženijim objektima bila je bolnica na koju je svakodnevno padalo prosječno 700 granata. Nakon posljednjeg neuspjelog pokušaja deblokade, 12. i 13. novembra, grupe branitelja pokušavale su samostalno izaći iz opkoljenog Vukovara i domoći se slobodnog vinkovačkog područja.

Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dobrovljaca HOS-a 204. brigade hrvatske vojske. Nakon gotovo tromjesečne vojne opsade odbrana grada slomljena je 18. novembra 1991. godine. U srpske koncentracione logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Floyd
Gost
Floyd

Za neupucene, Tomos je izlozio jasno dogadjaje vezane za Vukovar. Smijesno je to sto dogadjaje koje i sami pamtimo, zelimo da vidimo i predstavimo na drugaciji nacin. Paravojne formacije hrvatskih terorista nazivamo “Vojskom”…. Dodao bih jos samo jedno. Hrvatska konstantno zeli da se stavi u ulogu zrtve i da je njeno stvaranje u stvari oslobadjanje od srpskog nacionalizma (cak se… Više »

rade pekar
Gost
rade pekar

sve manje je neupućenih pogotovo komšija, znaju ko ste i šta ste pa ti zovi četničke formacije narodnom vojskom

Rašo
Gost
Rašo

Nije pao Vukovar, palo je ljudsko dostojanstvo, pao je poredak, pala je humanost i ljudskost jedne države i jednog naroda.

Atos
Gost
Atos

Što je palo u Hrvatskom granatiranju Mostsra, sem što obsliše Mostarski most, pitam onako, vidim da je taj rat tema

Hrvat
Gost
Hrvat

ne znamo daj nam ti kaži? palo možda 3000 srpskih civila ili bošnjaka?
Bog i Hrvati

mne-more
Gost
mne-more

Nama servirate srpsla posla,da je Svijeta da natjera srbistan da ga izgradi ?

Titograd
Gost
Titograd

Uvijek sam zavidio hrvatima na njihovoj veličanstvenoj Oluji.

Tomos
Gost
Tomos

I da dodam dok se gledaju slike Vukovaru Hdz na izborima iz 1990g nije dobio ni jednog poslanika u ovom gradu. U ovom gradu je bilo približno 50/50% Srba i Hrvata, nešto malo Mađara. S’tim što su Srbi uglavnom živjeli u gradu, a hrvati dio u gradu dio u okolnim selima. Odnosno kada gledate slike znači da je 60% tih… Više »

Miki
Gost
Miki

tomos, nemoj se brukati, nije problem ukucati popis stanovništva svakog grada bivše države i provjeriti.

Tomos
Gost
Tomos

Pa upravo to i uradi, ja sam to uradio pa nspisao komentar… Eto ti na “wikipediji” sve ovo što sam napisao…

Hrvat
Gost
Hrvat

tako je kad srbin uči povijest..preko wikipediu.. nije ni čudo da se sfrj raspala ne dao Bog više nikakvu uniju sa trofaznima

Tomos
Gost
Tomos

Slažem se sa tobom potpuno, nikad više sa vama ni u EU…

Tomos
Gost
Tomos

Evo da kopiram dio teksta… “У општини је по попису из 1991. живело 84.189 становника, од чега су 36.910 (43,8%) били Хрвати, 31.445 (37,4%) Срби, 6.124 (7,3%) Југословени, 1.375 (1,6%) Мађари и 8.335 (9,9%) осталих.”…. “Beћина Срба је живела у центру града, док су Хрвати живели у индустријским предграђима.” Par procenata razlike mi ne igra ulogu, jer se Vukovar želi… Više »

Tomos
Gost
Tomos

O Vukovaru… citat… “Као датум почетка рата се узима 29. јул 1991. када су два припадника ЈНА који су из вуковарске касарне, где је био смештен 12. понтоњерски батаљон ЈНА са регрутима на редовном служењу војног рока, дошли у пошту у Борово Насеље, да предају писма. Ту их је напала патрола хрватске полиције. Они су успели да се одбране и… Više »

Tomos
Gost
Tomos

Svako je znao i očekivao kada se opkoli kasarna da će morati ići borba za od blokiranje i izvlačenje vojnika. Hrvatski branitelji su bili ljuti na Tuđman zbog toga jer ih je poslso i ostavio u toj situaciji. Sa druge strane njemu je odgovaralo da svijetu pokazuje slike Vukovara iz dana u dan, to sada zovu “hibridno ratovanje”.. “spinovanje” i… Više »

Mileva
Gost
Mileva

Ko se god sjeća toga sramnog i zlikovačkog događaja mora osjetiti tugu.

rade pekar
Gost
rade pekar

Srbija nije nikad imala koncetracione logore, tu i tamo poneki…

Delboj
Gost
Delboj

Malo koji jer su oni su to uglavnom dirketno na lice mjesta zavrsavali…

Send this to a friend