Region

Novog rata u regionu i Bosni neće biti: Sagovornici Danasa o njemačkoj diplomatskoj ofanzivi na Zapadni Balkan

Foto: EPA

Svjedoci smo neodgovornog ponašanja političara BiH, gdje se se veoma često umjesto komunikacije i kompromisa čuju ucjene i prijetnje. Mi smo navikli na takvu retoriku. Ja više imam povjerenja u međunarodne institucije nego u intitucije BiH, kaže za Danas Vehid Šehić, iz Građanskog foruma Tuzla i bivši član Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine.

Komentarišući njemačku diplomatsku ofanzivu na Zapadnom Balkanu, oličenoj najprije u posjeti i susretu predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom a potom, samo dan poslije, posjeti njemačke ministarke odbrane Srbiji, Kristine Lambreht, koja je u nekoliko navrata, tokom zajedničke konferencije sa predsjednikom Srbije istakla da izutetno poštuje stav Srbije da poštuje teritorijalni integritet BiH, Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku, ističe za Danas da su „mnogi stava da bi ukrajinska kriza mogla da se prelije na Zapadni Balkan i u tom svijetlu treba posmatrati i američku i njemačku diplomatsku ofanzivu posljednjih dana“.

”Više vjerujem EUFOR nego oružanim snagama Bosne. EUFOR ima u BiH više od 1.300 vojnika koji su meni, kao građaninu BiH, sigurni aspekt koji mi garantuje da neće doći do novog rata”, kaže Šehić.

Suština je, dodaje on, da se ruska kriza i rat u Ukrajini odražava i na Zapadni Balkan, preko ruskog uticaja, najprije u Srbiji, a potom i u Republici Srpskoj.

”Ono što znam je da i druge države, a to su Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države su jasno stavili do znanja da rata neće biti u BiH. Smatram da rata neće biti. Sada Zapad postupa na drugi način, svjestan da živimo u političkoj krizi. BiH se uvijek apostrofira zbog dobrih odnosa Milorada Dodika sa Vladimirom Putinom. Ali, morate biti svjesni činjenice da je Rusija daleko od BiH. Mi smo okruženi sa zemljama NATO. Ne vidim opasnost od rata u BiH. Da bi bilo ko intevenisao u BiH, ta sila mora preći teritoriju NATO”, ističe on.

Političke ekspoziture Rusije, napominje on, već sada uveliko postoje, ali, kako kaže, vojne ne.

”U BiH postoji sigurno 15 obavještajnih službi. Ako prijeti opasnost od rata, logično bi bilo da njemačka ministarka odbrane dođe ovdje, u BiH. To što je došla u Beograd je sigurno mjera upozorenja. Sigurno je da Vučić ima uticaja na Dodika ali on je pod strašnim pritiskom i zato je ministarka odbrane došla kod njega. Ali, da je je tako opasno, došla bi u Sarajevo da upozori ljudi i u BiH na pogubnost takvih poteza koji bi doveli do rata. Normalno je da zbog mjera upozprenja dolazi kod Vučića zbog odnosa Vučića sa Dodikom”, zaključuje Šehić.

Prema riječima Suzane Grubješić, njemačka spoljna politika promijenjena je ne samo dolaskom „semafor koalicije“ na vlast, već prevashodno ratom u Ukrajini.

“Brzopotezno su odustali od Sjevernog toka 2, pacifizma i politike prema Istoku, jer su decenijama zagovarali ekonomsku saradnju sa Rusijom i držali se stava da će kroz ekonomsku saradnju Rusija postati partner. U promijenjenim okolnostima, Njemačka je takođe odlučila da preuzme još značajniju ulogu na Zapadnom Balkanu, na kome postoje dvije potencijalno krizne tačke: Kosovo i BiH”, ističe sagiovornica Danasa.

Mnogi su stava, napominje ona, da rat u Ukrajini može imati direktan uticaj na izazivanje rata na Zapadnom Balkanu, tako da ne čudi američka i njemačka diplomatsku ofanziva posljednjih dana.

”Cilj je da region ostane miran i stabilan, a da se pojačaju napori u rješavanju kosovskog pitanja i funkcionalnosti BiH. Vjerujem da su svi dobro razumeli poruke koje su i njemački i američki zvaničnici jasno iznijeli”, kaže Grubješić.

S druge strane, zaključuje ona, jasno je i da je regionu potrebna dodatna podrška i ubrzanje evropskih integracija, pa se, kako kaže, nada da ćemo uskoro gledati „Balkan ekspres“ prema Briselu.

Send this to a friend