Region

Palmer: Naći način da se Beograd i Priština vrate za pregovarački sto

Tačno trideset godina od kontroverznog govora Slobodana Miloševića na Gazimestanu, zamjenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Metju Palmer kaže da bi Beograd i Priština za pregovarački sto trebalo da se vrate prije lokalnih izbora u Srbiji najavljenih za proljeće sledeće godine.

“Kada je riječ o političkim kalendarima u Srbiji i Kosovu, sad je otvoren prozor za mogućnost da se vrate pregovorima i ostvare napredak”.

“Izbori su u Srbiji vjerovatno sledećeg proleća i važno je da se pregovori nastave prije, jer izborni ciklus to otežava”, kaže Palmer.

Govor koji je Slobodan Milošević 1989. godine održao na Gazimestanu gdje je vrh tadašnje SFRJ obilježavao 600 godina od bitke na Kosovu, kasnije je tumačen je kasnije kao početak kampanje za Veliku Srbiju i uvod u raspad Jugoslavije.

Pregovori Beograda i Prištine su na “pauzi” od novembra prošle godine, kada je Kosovo uvelo taksu od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije. Očekivalo se da će pomak biti napravljen 1. jula u Parizu na samitu na kom je predstavnike zapadnog Balkana trebalo da ugoste predsjednik Francuske Emanuel Makron i kancelarka Nemačke Angela Merkel.

Ipak, nedelju dana uoči samita, saopšteno je da je sastanak otkazan. Zvaničnici Beograda i Prištine razmijenili su uzajamne optužbe za propali pokušaj vraćanja pregovorima.

Palmer u petominutnom razgovoru za BBC na srpskom kaže da je potrebno naći način da se Beograd i Priština vrate za pregovarački sto.

“Takse koje je Kosovo uvelo na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine bi trebalo ukinuti i nastaviti dijalog.”

Ipak, ne odgovara direktno na pitanje može li ovaj ili sledeći Vidovdan ponovo biti istorijski kada je riječ o pitanju Kosova.

“Nadam se da dvije strane mogu postići dogovor o punoj normalizaciji i da će se to desiti što prije, ali ne bih davao neke vremenske okvire za to.

“Sve zavisi, koliko će obje strane biti spremne da nastave tim putem – prvo da se vrate pregovorima, a zatim da postignu sporazum”, ističe Palmer za BBC na srpskom.

SAD su tu, kaže, kao partner koji podržava proces i učiniće sve da ohrabre i omoguće objema stranama da do dogovora dođu.

“To je njima u interesu, a u interesu je i ijcelom regionu, EU i SAD.”

Slične poruke imao je i sa terena, kada je sredinom juna posjetio Beograd i Prištinu i sreo se sa brojnim zvaničnicima.

Tokom posjete Kosovu poručio je da je najbolje rješenje obostrano priznanje, kao i da je na Beogradu i Prištini da “odluče i saglase se” da li će budući sporazum o normalizaciji odnosa uključiti i pitanje demarkacije granica.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Car
Gost
Car

Jedini način je da se teroristi proteraju sa Kosmeta sa sve bazom Bonstil i amerima u njoj i da se svi proglase za nepoželjne u Srbiji bar 1000 godina.

Turimvamga
Gost
Turimvamga

Zasto ceraju srbe da priznaju kosovo ? Zasto je kosovu vazno da ih priznaju srbi ? Srbi nikad ne treba da priznaju kosovo !

Send this to a friend