Region

Partija Edija Rame traži preispitivanje rezolucije o trgovini organima na Kosovu

Edi Rama, Foto: EPA

Socijalistička partija premijera Albanije Edija Rame pokrenula je u parlamentu inicijativu da se od Savjeta Evrope traži da preispita rezoluciju iz 2011. godine, kojom je prihvaćen izvještaj Dika Martija o trgovini organima na Kosovu.

U izvještaju Martija iz 2010. godine, koji je usvojila Parlamentarna skupština Savjeta Evrope, tvrdi se da su lideri Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) bili umiješani u trgovinu organima tokom 1998. i 1999. godine.

Te tvrdnje istražio je američki tužilac Klint Vilijemson, koji je u julu 2014. objavio da nalazi njegovog tima ne uključuju dokaze o trgovini organima, već o drugim ratnim zločinima, prenosi Radio Slobodna Evropa.

To je 2015. godine dovelo do formiranja Kosovskih specijalizovanih vijeća za istragu navodnih zločina pripadnika OVK protiv etničkih manjina i političkih rivala, počinjenih između januara 1998. i decembra 2000. godine.

U Specijalizovanim vijećima u Hagu u toku je proces protiv nekih bivših lidera OVK. Među njima su Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići, koji su u pritvoru u Hagu od novembra 2020. godine. U optužnici protiv njih pominju se ratni zločini i zločini protiv čovječnosti, ali ne i „trgovina ljudskim organima“.

Glas Albanije o ovom pitanju će se čuti do Strazbura, rekao je danas Rama na sjednici Parlamenta Albanije.

On je kazao da istražni proces nije donio pravdu pretpostavljenim žrtvama, ali je učinio žrtvama glavne ličnosti OVK.

U rezoluciji čiji je pokrovitelj Ramina stranka navodi se da su tvrdnje Dika Martija o ubijanju ljudi radi vađenja i prodaje organa i ilegalnoj trgovini ljudskim organima u Albaniji i na Kosovu „ostale neargumentovane, neodobrene i nezasnovane na dokazima i činjenicama“.

U tekstu rezolucije Savjet Evrope se poziva da preispita Rezoluciju 1782, kojom je odobrila Martijev izvještaj, kao i da „preispita navode o ilegalnoj trgovini ljudskim organima u Albaniji i na Kosovu, u svjetlu događaja koji su se desili tokom posljednje decenije.

Bivši ministar spoljnih poslova Albanije Miljo ocijenio je, međutim, da pokretanje rasprave o reviziji Rezolucije 1782 neće biti lako.

“To će mnogo zavisiti od broja zemalja koje će to podržati, a mnogo će zavisiti i od lobiranja koje će vršiti ne samo Albanija, već i albanski partneri”,rekao je Miljo.

Send this to a friend