Region

Počela rasprava o promjeni imena Makedonije: Svi pogledi uprti u Sobranje

Poslanici makedonskog parlamenta počeli su raspravu o ustavnim promjenama, mada je još uvijek neizvjesno da li vladajuća koalicija ima dvotrećinsku većinu potrebnu za promjenu imena države, javlja RTS.

Paralelno sa raspravom, u toku je “ubjeđivanje” poslanika opozicije da promene mišljenje i podrže promjene.

Drugi pokušaj ratifikacije sporazuma o novom imenu Makedonije počeo je u Sobranju uprkos neizvjesnosti da li vlada Zorana Zaeva može da računa na podršku 80 od 120 poslanika, koliko je neophodno za usvajanje ustavnih promjena.

U trenutku početka rasprave, koja bi mogla trajati desetak dana, makedonska vlada može sa sigurnošću da računa na glasove 71 poslanika, što konkretno znači da Zaev mora da ubijedi najmanje sedam opozicionih poslanika da promijene mišljenje.

Zaev je pozvao poslanike na nacionalno pomirenje, a najuticajnijoj opoziciji VMRO-DPMNE kao gest dobre volje da glasaju za ustavne promjene u skladu sa Prespanskim sporazumom, ponudio je amnestiju za članove te stranke kojima se sudi za nerede u tom zdanju 27. aprila prošle godine.

S druge strane, Ilija Dimovski iz VMRO-DPMNE zatražio je od parlamenta da izglasa nepovjerenje Vladi. VMRO-DPMNE snažno se protivi promjeni imena, a nekolicina poslanika žalila se na snažne pritiske obje strane.

Ukoliko vlada ne uspe da dobije podršku za ustavne promjene, Zaev je najavio raspisivanje vanrednih izbora.

Send this to a friend