Region

Poslanici Skupštine Srbije odbili raspravu o Srebrenici

Foto: Courtesy photo

Poslanici Skupštine Srbije glasali su 19. oktobra protiv rasprave o zabrani negiranja genocida u Srebrenici i još dva prijedloga koji su u vezi sa ratovima devedesetih godina u bivšoj Jugoslaviji, piše Balkanska istraživačka mreža BIRN.

Kako navodi BIRN, poslanici su osim rezolucije o Srebrenici odbili i prijedloge da raspravljaju o formiranju komisije koja bi utvrdila koliko je ljudi poginulo tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, kao i izmjenama Zakona o ratnim veteranima.

Prijedlog rezolucije o osudi genocida nad Bošnjacima u Srebrenici iznijelo je šest poslanika grupe Ujedinjena dolina-Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžak.

“Cilj rezolucije je da oštro osudi genocid u Srebrenici i da zabrani negiranje ovog genocida, veličanje osuđenih ratnih zločinaca i najavu novih genocida nad bošnjačkim narodom”, rekao je poslanik Enis Imamović na sjednici parlamenta u Beogradu.

Narodna skupština prije 11 godina usvojila je Deklaraciju o o osudi zločina u Srebrenici. Iako se taj dokument poziva na presudu Međunarodnog suda pravde, kojom je utvrđeno da je u Srebrenici jula 1995. godine izvršen genocid, u tekstu te deklaracije termin “genocid” se ne pominje.

Drugi prijedlog, za rezoluciju o formiranju komisije za istragu i utvrđivanje broja žrtava NATO bombardovanja 99. iznijela je Ana Karadžić, poslanica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

“Imamo moralnu obavezu i odgovornost da formiramo komisiju koja će imenom i prezimenom utvrditi tačan broj poginulih u NATO agresiji”, rekla je Ana Karadžić iz SNS-a.

Prema podacima nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo (FHP), u vojnoj intervenciji NATO zbog djelovanja srpskih snaga na Kosovu u Srbiji je 1999. Stradalo 187 civila, među njima 11 djece mlađe od 16 godina. Po procjenama vlasti u Beogradu, poginulo je najmanje 2.500 ljudi, a ranjeno i povrijeđeno više od 12.500. Institucije Srbije do sada nisu zvanično objavile broj žrtava.

Miodrag Linta, poslanik vladajuće koalicije, predložio je izmjene i dopune Zakona o ratnim veteranima.

“Njihov cilj bio bi da se pripadnicima vojske i milicije Republike Srpske Krajine daju beneficije ratnih veterana za period koji su bili u ratu”, naveo je Linta.

Samoproglašena Republika Srpska Krajina (RSK) bila je međunarodno nepriznata teritorija u Hrvatskoj od ‘91. do ‘95. Hrvatske vojno-policijske snage u avgustu 1995, pokrenule su skciju “Oluja” kojom su povratile tu oblast. Prema hrvatskim izvorima, u Oluji je iz Hrvatske izbjeglo 130.000 Srba, dok je po srpskim izvorima broj izbjeglih Srba od 200.000 do 300.000.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mongro
Gost
Mongro

Srbistan! Dno dna!

Crni panter
Gost
Crni panter

Dio tog primitivizma i političkog ludila prelio se i kod nas preko politickih filijala bliske političkoj vecini Srbije.

Jonas
Gost
Jonas

Jeste. Sve je manje otmenih razgovora i koncerata klasike po Gusinju i Starom Aerodromu. A bilo je tako evropski i svjetski…

Nikat vise 1918
Gost
Nikat vise 1918

Eo svi samo na to mislimo,druga posla nemamo.

King Henry
Gost
King Henry

Zaostalo drustvo.

Miso
Gost
Miso

A mi smo primjerak napredne civilizacije.

King Henry
Gost
King Henry

Nista mi bolji nismo, da se razumijemo, ali ovi su mrak mrkli, nema dalje.

Send this to a friend