Region

Prijete li Srbiji sankcije SAD zbog nabavke oružja iz Rusije?

„Ukoliko bi Amerikanci otkrili da je riječ o nečem nelegalnom, o podmićivanju ili nepoštovanju međunarodnih normi, oni bi tada reagovali, ali Srbija kao suverena zemlja ima pravo da kupuje naoružanje od druge suverene države, sve dok ta država nije na crnoj listi Ujedinjenih nacija. Dakle, to je vrlo jednostavno – UN je u ovoj oblasti odlučujući akter, ali krajnje otvoreno govoreći, sa predsjednikom (Donaldom) Trampom na vlasti, ko može pouzdano reći (znati) šta se može dogoditi.“

Paul Beaver, nezavisni britanski vojni analitičar, ovako je u razgovoru za Radio Slobodna Evropa reagovao na nedavnu tvrdnju Vuka Jeremića, bivšeg srpskog šefa diplomatije, sada lidera opozicione Narodne stranke, da bi Srbija mogla potpasti pod američke sankcije zbog nabavke ruskog oružja.

Naime, Jeremić je iznio uvjerenje da bi nabavka borbenih helikoptera i raketnog sistema od Rusije Srbiju mogla da „košta sankcija od Sjedinjenih Američkih Država“. Konkretizujući taj stav, on je ukazao da je prošle godine u Vašingtonu usvojen Zakon o suprotstavljanju američkim protivnicima kroz sankcije (CAATSA).

Kako objašnjava, pomenuti zakon, osim što potvrđuje već zavedene sankcije Rusiji, Iranu i Sjevernoj Koreji, predviđa i sankcije svakome ko sa pomenutim državama realizuje „značajnu transakciju“ u vojnom ili obavještajnom sektoru. Zakon nabraja 36 najznačajnijih ruskih vojnih entiteta, kao i 96 oligarha sa kojima je saradnja zabranjena, piše Jeremić i dodaje da su na toj „crnoj listi“ i oni koji treba da Srbiji izruče oružje.

To pitanje RSE je uputio britanskom vojnom ekspertu Paulu Beaveru:

„Ako je riječ o ‘Mi 35’ jurišnom helikopteru, koji mi u NATO-u označavamo kao ‘hajnd'( the Hind), a kojim raspolaže i Hrvatska, a i Mađarska, to ne bi narušilo balans snaga u balkanskom regionu, tako da ne vidim da bi to predstavljalo problem.

Ono o čemu se mora voditi računa, dakle, jeste to da jedna zemlja naoružanjem ne ugrozi druge zemlje regiona time što će nabaviti oružje kojim će zadobiti dominaciju nad njima. Recimo, ako bi Srbija nabavila dalekometne protivvazdušne projektile u čijem dometu bi mogle da budu, recimo, Grčka, Makedonija ili Italija, S-300, primjera radi, to bi predstavljao ogroman rizik eskalacije i u tom slučaju ne bi bile alarmirane samo Sjedinjene Države nego i NATO.

Za nabavku oružja samo u odbrambene svrhe, međutim, za odbranu svojih granica, a u dogledno vrijeme možda i za doprinos koalicionim snagama, ne vidim da bi Amerikanci imali razloga za nazadovoljstvo, osim u eventualnim slučajevima nelegalne trgovine naoružanjem“, kaže Beaver i ističe da se, naravno, mora provjeravati da li je proizvođač ili prodavac oružja već na „crnoj listi“.

„Imate tri legalna načina na koji se kupuje naoružanje: država od države, oružane snage od oružanih snaga i kompanija od kompanije. To su tri kanala kojima se to obavlja. Sve dok nijedan od aktera nije na ‘crnoj listi’, sve dok u igri nisu mito, korupcija i prinuda, to je savršeno normalna transakcija. Naravno, u moralnom smislu možete pitati ne bi li Srbija trebalo da troši novac na nešto drugo umesto na oružje, ali to je stvar Srbije i njene politike“, kaže Beaver.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Tito
Gost
Tito

Kome se ratuje neka svoju djecu salje da ginu.Ostavite se vise igre sa zivotima nevinih ljudi.

Crnogorac.100%
Gost
Crnogorac.100%

Dokaz ko je Jeremic…ambisa se tamo ti. Na svu srecu Srbi se ne daju niticese dat,vodili smo rat protiv najace sile Svijeta NATO i USA gmizavaca i ta njihova vojska ne smjede cizmom zakoracit u Srbiju.Ne daj boze Crnu Goru ko da napane na Cetinje bi odma zapjevali onu NIJE OVO CRNA GORA OVO JE OBALA USA MORA…

Gost
Gost
Gost

Srbiji ne mogu da prijete sankcije od Amerike jer je vojno neutralna država i ima pravo da kupi oružje od koga hoće ako nije na tzv. Crnoj listi UN:

dali
Gost
dali

Ma ima Srbija svog oružja za ove okolo ako zatreba i to je i više nego dovoljno a nije samo oružje presudno već čast i moral a bogami i hrabrost da pogineš za svoju zemlju a ovdje kod nas da zatreba mislim da bi se odazvalo 5 % ito opet sirotinja .

Send this to a friend