Region

Rama: Ometanje izbora je igranje vatrom

Edi Rama

Premijer Albanije Edi Rama u intervjuu za Radio Slobodna Evropa izjavio je da će se u Albaniji 30. juna održati lokalni izbori, iako albanska opozicija i predsjednik Iljir Meta tvrde da su oni otkazani.

U intervjuu on, između ostalog, govori i o objavljenim prisluškivanim razgovorima u kojima djeluje da je njegova Socijalistička partija uključena u manipulacije oko izbornog procesa, nefunkcionisanju Ustavnog suda i procesu otvaranja pregovora za članstvo Albanije u EU.

Rama ne krije da politička kriza može da utiče na taj proces, ali govoreći o protestima i kritikama opozicije, dodaje da se “o demokratiji ne pregovara”.

RSE: Gospodine Rama, Albanija je ušla u institucionalnu i političku krizu zbog nesporazuma između premijera i predsjednika o datumu izbora. Međutim, i opozicija protestuje od početka godine. Gdje vidite rješenje i kako ćete očuvati političku stabilnost u zemlji?

Rama: Rješenje je jasno, to je rješenje koje podržava cijela međunarodna zajednica i, svakako, velika većina albanskog naroda, što znači da izbori ne pripadaju političarima, već narodu. Narod ima pravo da bira na dan određen Ustavom i zakonom i političari imaju obavezu da izađu pred narod. Ko ne izađe pred narod, slobodan je da to uradi, ali istorija je pokazala da, ne samo što time ništa ne dobija, već naprotiv, plaća veliku političku cijenu.

RSE: Vi insistirate da se 30. juna održe izbori, dok 27 od 61 opština u Albaniji kažu da neće podržati taj proces, čak navode da će pokušati i da ga ometaju. Da li mislite da izbori mogu da se održe u polovini Albanije?

Rama: Izbori će se održati u cijeloj Albaniji. Oni koji pokušavaju da ometaju proces griješe, igraju se vatrom, jer će sami sebe da sagore u odnosu na zakon, a zakoni su jasni. Izbori imaju izborne organe, izborni sud i na osnovu ranijeg mišljenja Ustavnog suda Albanije, svaki problem na izborima biće prosleđen Specijalnom izbornom sudu i nigde drugde. Tako da se radi o očajničkim naporima koji nemaju nikakve šanse da suspenduju osnovu pravila demokratskog suživota. Nije problem to što ja insistiram da idemo na izbore, ja insistiram da se poštuje Ustav i pravo građana da biraju.

Najava novih protesta u Albaniji

RSE: Međutim, predsjednik je poništio dekret o datumu izbora. Ustavni sud Albanije trenutno ne postoji. Gdje bi se ocijenila valjanost te odluke, ali i valjanost održavanja izbora?

Rama: Ustavni sud je dao svoje mišljenje prije nekoliko godina i podvukao da su akti predsjednika pojedinačni akti koji se, kada se radi o izborima, tretiraju u nadležnom sudu i nigdje drugo. Tako da smo po toj tački jasni. Što se tiče akta predsjednika o poništavanju izbora, to je apsolutno nevažeći akt koji teško krši Ustav, a zbog čega je predsjednik u postupku razrješenja u albanskom Parlamentu.

RSE: Njemačke novine Bild objavile su brojne snimke na osnovu kojih se sumnja u upletenost Socijalističke partije u manipulacije oko izbornog procesa. Da li ste vi kao predsjednik Socijalističke partije spremni da se suočite sa tim optužbama, i kako ćete ih tretirati?

Rama: Hvala na pitanju, ali pitanje koje slijedi glasi: zašto se ta prisluškivanja nisu upotrijebila kao povod za jednu detaljniju istragu? Zašto su od 2016. ta prisluškivanja bila skrivana i zašto nije sprovedena nijedna istraga? Zašto su ta skrivena prisluškivanja poslata jednoj opozicionoj partiji? Zašto je opoziciona partija te snimke poslala Njemačkoj kako bi se ona predstavila kao njemačko otkriće? Ovo nije njemačko otkriće, ova prisluškivanja su iz albanskog tužilaštva koja su na ilegalan način zloupotrijebljena ozbiljnim kršenjem istražne tajne.

Odgovor je jednostavan, ponovo bolan, ali jasan: prisluškivanja iz istražne baze upotrebljena za trovanje ljudi i trovanje međunarodnog mnjenja na pragu otvaranja pregovora sa Evropskom unijom. Zato sve ovo što se dešava u Albaniji su očajnički napori za usporavanje otvaranje pregovora. Zašto? Zato što otvaranjem pregovora počinju razgovori o poglavljima o pravosuđu, i nije samo pitanje o tome kakve zakone Albanija ima ili kako se čisti pravosudni sistem putem provjeravanja, već Albanija mora dokazati da ima pravosudni sistem, da sve jednako tretira i goni pred zakonom, od najdužeg do najkraćeg, od najjačeg do najslabijeg, ako oni krše zakon. A to jako dobro znaju organizatori cijelog ovog plana i promoteri ovog nasilja.

RSE: Da li mislite da će EU, koja nije dala datum za otvaranje pregovora ili pozitivne signale, oklijevati o datumu zbog političkih dešavanja i krize u Albaniji?

Rama: Rizik da taj plan, koji je očigledno antinacionalan, može da funkcioniše – je realan, jer na kraju krajeva, sve ovo što se dešava ne pomaže onima koji žele da nam pomognu, već hrani one koji ne žele da nam pomognu. Tako da rizik je realan. Ali, mi ćemo se truditi do kraja.

RSE: Međunarodna zajednica i prijatelji Albanije pozvali su da se ova kriza riješi unutrašnjim političkim dijalogom. Da li imate neku ponudu za opoziciju, i gdje je prostor kompromis?

Rama: Ja sam uvijek insistirao na dijalog. Uradio sam sve za dijalog. Jedino o čemu ne mogu da pregovaram je demokratija, i svakako ne mogu da se pregovaraju rokovi kada narod treba da dođe do riječi. O tome se ne pregovara, a sve ostalo je lako pregovarati.

Send this to a friend