Region

Snažno nevrijeme napravilo haos u Hrvatskoj i BiH

Snažno nevrijeeme pogodilo je sinoć region. Najgore je bilo u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, gdje je proglašeno stanje prirodne nesreće. U Hrvatskoj, za područje Zagreba i Karlovca juče je bio na snazi crveni alarm, a za teritoriju Srbije izdat je narandžasti.

Nevreme je juče popodne zahvatilo sjevernu Dalmaciju i Istru, gdje je u nekim djelovima palo više od 30 litara kiše po kvadratnom metro, većinom na zapadnoj obali. Posebno je pogođen Senj, gdje su poplavljene ulice, a nakon što je nevrijeme protutnjalo temperatura je pala za preko 10 stepeni.

Uveče oko 21 sat, oluja praćena snažnim vjetrom i grmljavinom pogodila je Zagreb, gdje je kako prenosi Jutarnji list, dobar dio gradskih ulica bio pod vodom, dok su vatrogasne sirene odjekivale prijestonicom. Centar hrvatske prestonice je poplavljen, kao i stotine objekata – podrumi, garaže, kuće, privredni objekti i kafići, a pod vodom su ostali zarobljeni i brojni automobili

Prekinut je saobraćaj na ulicama na Britanskom trgu sve je poplavljeno, voda je ljudima došla do koljena, piše Jutarnji list, dok Index.hr navodi da je jaka bujica digla djelove puta u naselju Fraterščica.

Poplavljen je i jedan podvožnjak u Miramarskoj ulici, gdje se zaglavio automobil, a vatrogasci su uspjeli da izvuku vozača, vidi se na dramatičnom videu koji je snimio prolaznik.

On je sve vrijeme bio uz vozilo dok vatrogasci nisu izvukli čovjeka, kako bi mu pomogao ako vozilo počne da tone pijre nego što oni stignu, preneo je Tanjug.

Zagrebački vatrogasci su sinoć primili hiljade poziva u pomoć. Oni su na svom  Facebook nalogu sinoć objavili da je jedan vatrogasac preminuo, nakon što mu je pozlilo prilikom ispumpavanja vode u jednom stanu u prijestonici.

Uprkos brzoj intervenciji Hitnoj pomoći, on nije preživio, prenose hrvatski mediji. Vatrogasci i dežurne službe su cijelu noć bile na terenu, obavili su preko 100 intervencija, a zbog brojnih poziva građana sve linije na broju 193 bile su tokom večeri zauzete, navodi Index.hr.

Nevrijeme sa grmljavinom u zagrebačkom i karlovačkom regionu označeno je kao veoma opasno, dok je u osječkom, gospićskom, kninskom, riječkom i splitskom označeno kao opasno, baš kao i kiša je pogodila region prijestonice označena kao opasna.

Opasnima se tretiraju i padavine u gospićkoj i riječkoj regiji, dok se u karlovačkoj regiji smatraju potencijalno opasnima, kao i grmljavinsko nevrijeme u dubrovačkoj regiji, naveo je Jutarnji list.

Glavni meteorolog HRT-a Zoran Vakula rekao je da će se kišni oblaci tokom subote premještati iznad Hrvatske i okoline.

“Stoga i dalje postoje mnogobrojna upozorenja na opasne vremenske pojave”, rekao je sinoć Vakula.

U subotu će u Hrvatskoj biti svježe sa kišom, a ni u nedjelju neće biti sasvim suvo. Od ponedjeljka slijedi otopljavanje, dok je za vikend najavljeno nestabilno vrijeme.

Poplave u Tuzli

Snažna oluja praćena poplavama pogodila je sinoć i Bosnu i Hercegovinu, prvenstveno Banju Luku i Tuzlu. Stanje prirodne nesreće proglašeno je na području Tuzle koju je zahvatilo veliko nevrijeme i prouzrokovalo poplave i bujice, potvrdio je Srni predsjednik gradske Službe Civilne zašite Slavko Stjepić.

On je naveo da su sinoć za samo nešto više od pola časa ogromne padavine pričinile veliku štetu na području grada Tuzle. Za kratko vrijeme palo oko 70 litara kiše po metru kvadratnom.

“Vjetar je obarao stabla, u naletu jakog pljuska došlo je do začepljenja odvoda, stradali su makadamski putevi, voda je ušla u podrume određenih objekata – sve u svemu bio je to crveni alarm kad je u pitanju količina padavina u tako kratkom vremenu”,rekao je Stjepić.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović rekao je da će nadležne službe odmah početi saniranje velike štete, sklanjanje drveća s puteva, ispumpavanje vode iz objekata i čišćenje slivnika da bi bili spremni za prihvatanje novih padavina.

Gradski štab civilne zaštite Tuzla procjenjuje da će poplava reaktivirati klizišta i da je situacije veoma složena. Za sada nema potvrde o povrijeđenima.

Nevrijeme praćeno grmljavinom i gradom pogodilo je sinoć i Banjaluku, gdje je osam naselja ostalo bez električne energije. Oluja je zahvatila i Bijeljinu, prvo praćeno jakim vjetrom, a zatim je počela da pada jaka kiša sa grmljavinom. Nevrijeme je trajalo oko pola sata, ali je zbog zapušene kišne kanalizacije koja se ne čisti godinama stvorilo ogromne probleme.

Ulice su bile pod vodom, a automobili su se jedva kretali, prenosi Tanjug. Tako je Sremska ulica u Bijeljini bila gotovo potopljena, a saobraćaj onemogućen.

U Republici Srpskoj je tokom nevremena ispaljeno 76 protivgradnih raketa, a kako je naveo šef operativnog tima “Protivgradne preventive” Nikola Todorović, u periodu od 16.40 do 19.19 časova dejstvovalo je 29 protivgradnih stanica na području Banjaluke, Laktaša, Kozarske Dubice, Prijedora, Oštre Luke i Novog Grada.

Najviše protivgradnih raketa ispaljeno je na području Banjaluke, ukupno 26, zatim na području Kozarske Dubice gdje je ispaljeno 19 raketa, te na području Prijedora 15 raketa.

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas se očekuje češća pojava kiše, pljuskova i grmljavine, ponegde i lokalne nepogode, a biće i svježije u odnosu na dan ranije.

Poslije podne i prema večeri doći će do postepenog prestanka padavina i razvedravanja, prvo na zapadu, jugozapadu i jugu, dok su na istoku i sjeveroistoku moguće grmljavina i lokalne nepogode. Kasnije uveče i u noći na nedjelju padavine će prestati, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Prešo
Gost
Prešo

Sezona u Hrvatckoj 70% a u BiH 120% pa im malo bure smetat neće.
A mi na 8%.
Haos.

tugatužna
Gost
tugatužna

kakva je situacija u žagubici !!!

Send this to a friend