Region

Stanovnike Srbije i Kosova treba pripremiti na istinu

Vučić i Hoti

Evropska unija je prije gotovo jedne decenije pokrenula dijalog između Srbije i Kosova. Kraj procesa još nije na vidiku, iako su neki – kako je to pokazao i okrugi sto Aspen instituta u Berlinu – blago optimistični.

Gotovo deset godina pregovora između Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa – s rezultatima koji su više nego skromni. Zato građani obiju zemalja ne vjeruju više tom procesu. “Ljudi jednostavno više ne vjeruju da će doći do nekakvog napretka”, čulo se na virtuelnom okruglom stolu Aspen instituta u Berlinu na temu „Budućnost dijaloga između Beograda i Prištine“, koji je okupio zanimljive sagovornike poput Miroslava Lajčaka, specijalnog izaslanika Evropske unije za pregovore Srbije i Kosova, te Suzane Šic, direktorke odjeljenja za jugoistočnu Evropu pri njemačkom Ministarstvu spoljnih poslova.

Iz regiona su u raspravi učestvovali Sonja Liht, predsjednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, te Naim Rašiti, izvršni direktor Balkanske grupe za istraživanje politika (BPRG) iz Prištine.

Pripremiti narod na kompromise

Učesnici su tokom izlaganja istakli potrebu jačeg uključivanja civilnog društva i nezavisnih medija u praćenje i rad procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine. Dosadašnji izostanak tih aktera u procesu doveo je do ove situacije u kojoj je povjerenje u ishod pregovora tako nisko. Tome sigurno ne pomažu ni političke nestabilnosti u samom regionu, pogotovo na Kosovu.

U raspravi s koje je smjelo da se izvještava, ali bez navođenja konkretnog izvora informacije, otvoreno se progovorilo i o nečemu što je nazvano „slonom u sobi“, a to je tema uzajamnog priznanja Srbije i Kosova. „Svima je jasno da bez toga neće biti moguće postići konačni sporazum“, rečeno je na virtuelnoj raspravi i zaključeno da su toga „i u Beogradu svi svjesni“. „Narod mora da bude pripremljen na konačni rezultat koji će biti pun kompromisa“, zaključeno je.

Optimizam i pesimizam

Isto tako, Srbima na Kosovu trebalo bi da bude jasno da će sporazum Kosovo približiti procesu približavanja Evropskoj uniji, što je „dobra stvar za njihovu bezbjednost“.

A o tome koliko smo, gotovo deset godina nakon otvaranja pregovora, udaljeni od konačnog sporazuma, mišljenja među učesnicima rasprave su različita: od zaključka da su pregovori ponovo ušli u slepu ulicu, što bi ponovno moglo do daljeg da odloži konačni sporazum, pa do ocjene da nas o konačnog „dila“ dijele, „ne godine, nego mjeseci“. Ali i oni optimistični na kraju su priznali da se pregovori vode predugo, te da su do te mjere „razvodnjeni“ da ih građani više ne prepoznaju.

Ne tražite odgovore s one strane Atlantika

Ali oko jedne teme vladala je sloga među sagovornicima: proces dijaloga nema alternativu. Jer, zamrznuti sukobi uvijek mogu da se rasplamsaju, što je pokazao i najnoviji sukob Jermenije i Azerbejdžana oko Nagornog Karabaha. Ipak – i to je još jednom poručeno akterima pregovora – izlaz nikako ne bi trebalo tražiti u rješenju koje se zove razmjena teritorija.

Izlaz i odgovor isto tako ne bi trebalo tražiti ni s one strane Atlantika. „Možete potpisivati sporazum s kim god želite i gdje god želite, ali odluku o tome da li ćete se približiti Evropskoj uniji može donijeti samo Evropska unija“, reakcija je s rasprave na najnovije vijesti iz Vašingtona da je američki predsjednik Donald Tramp izrazio želju da se ponovo uključi u pregovore Beograda i Prištine – ali ovoga puta ne s ciljem postizanja ekonomskih, već političkih sporazuma. “Vučić i Hoti su svjesni da pregovori u EU-okviru nemaju alternativu“, zaključeno je na virtuelnoj raspravi Aspen instituta.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
CAR
Gost
CAR

Da je večan Srpski Kosmet 🙂

Titograd
Gost
Titograd

Da je vječno nezavisno Kosovo!!!

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Narod već odavno zna istinu,ali voli sam sebe da laže,valjda mu je tako lakše?

Send this to a friend