Region

Tri univerziteta na Kosovu bez akreditacije, prijeti im zatvaranje

Kosovsku javnost i političku scenu uzburkala je odluka Državnog savjeta za procjenu kvaliteta pri Agenciji za akreditaciju da ne akredituje tri javna univerziteta na Kosovu – i to u Prizrenu, Peći i Južnoj Mitrovici.

Ti univerziteti nisu prošli procjenu međunarodnih stručnjaka i to znači da na njima neće biti upisa novih studenata u narednoj akademskoj godini 2019/20, dok će tekući studenti nastaviti studiranje. Međutim, ukoliko u roku od godinu dana ne ispune zadate standarde i nakon druge negativne ocjene, njima prijeti potpuno zatvaranje.

Preporuku o neakreditovanju dali su međunarodni stručnjaci nakon procjene o ispunjavanju novih standarda koje je Agencija usvojila u septembru prošle godine. Odluka Savjeta nije konačna i predstoji žalbeni proces, ali se može promijeniti jedino ukoliko se ustanove greške ili uoče elementi koji se nisu uzeli u obzir.

Kancelarija Evropske unije (EU) na Kosovu saopštila je da je odluka Državnog savjeta teška, ali fer i u skladu sa mandatom Agencije u obezbjeđivanju kvalitetnog obrazovanja. Oni su pozvali sve aktere na Kosovu da je poštuju, naročito one na političkom nivou, dodajući da će to otvoriti put poboljšanju kvaliteta obrazovanja.

Sa odlukom se, međutim, ne slažu univerziteti i premijer Kosova.

Univerziteti u Prizrenu i Peći “Ukšin Hoti” i “Hadži Zeka” reagovali su putem saopštenja za medije, navodeći da je takva odluka neprihvatljiva.

Na ovakvu odluku je oštro i reagovao premijer Kosova Ramuš Haradinaj, navodeći da je ona neprihvatljiva i da se njome uskraćuje pravo upisa studenata na fakultet, pogotovo onih iz siromašnih porodica koji nemaju uslove da studiraju u Prištini ili na privatnim univerzitetima.

Na konferenciji za novinare danas Haradinaj je rekao da to pitanje mora da se riješi što je prije moguće.

“Ovo što se dešava je vrsta zločina. Možda postoji i podvala sa privatnim univerzitetima, da se u ime kvaliteta zatvore javni univerziteti, kako bi studenti onda otišli u privatne. Ovo nije u redu. Znam da mogu da nas kritikuju, da se radi o nezavisnoj instituciji, da se radi o kvalitetu. Ali vidimo kakva je to mafija u mnogim nezavisnim institucijama”, kazao je Haradinaj.

Rukovodilac Državnog savjeta za procjenu kvaliteta Gazmend Ljuboteni izjavio je za Radio Kosovo 2 da politički pritisak ne može da promijeni odluku Agencije.

“Agencija za akreditaciju je nezavisna institucija koja na nezavistan način donosi odluke i stoga politički uticaji ne bi trebalo da postoje. Nama je cilj poboljšanje kvaliteta visokog obrazovanja. Ne treba da nas smatraju policijom koja nekoga kažnjava, već je naš cilj da unaprijedimo kvalitet, kako bi sve institucije, bilo privatne ili javne, pružile visok kvalitet studiranja našim studentima, iz koje god zajednice dolazili”, kazao je on.

Ljuboteni je objasnio da su u septembru prošle godine usvojeni novi standardi na osnovu evropskih praksi na osnovu kojih se sada radi. Međunarodni stručnjaci su analizirali upravo ispunjenje tih standarda, bilo da se radi o strategijama ili o organizaciji menadžmenta.

Studentske organizacije, kao što je ona o povećanju kvaliteta u obrazovanju, su takođe tražile od premijera Kosova da se ne miješa u rad Državnog savjeta za procjenu kvaliteta.

Stručnjak za obrazovanje Dukađin Pupovci kazao je da takva odluka kosovske agencije treba da služi kao opomena, a u cilju poboljšanja kvaliteta. On podsjeća da su se univerziteti na Kosovu “otvorili” tokom predizbornih kampanja i da im je cilj prije svega bio, kako tvrdi, da se dobije glas birača.

“Na univerzitetima je bilo zloupotreba od strane političkih struktura prilikom zapošljavanja, imenovanja u odborima i ovo što se danas dešava je posljedica toga kako su dosadašnje vlasti tretirale univerzitete”, kaže Pupovci.

Ministar obrazovanja Šućri Butući izrazio je nadu da će Vlada da preduzme potrebne korake u skladu sa odlukom Državnog savjeta.

Inače, na osnovu objavljenih informacija, broj studenata na prizrenskom univerzitetu 2018. godine bio je oko 17.000, a na mitrovačkom oko 900. Informacije o broju, međutim, nisu dostupne za univerzitet u Peći. Na univerzitetima u Prizrenu i Peći se, pored studija na albanskom, na određenim smjerovima odvijaju i studiji na bosanskom i turskom jeziku.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Окле
Gost
Окле

Да би држава била јака потребно је јако здравство, јака просвета и судство. Косово се распада по шавовима, Србија само треба да буде стрпљива. Не уђу ли до краја године у УН, а неће све су прилике, руше се за 5-10 година сами ће хтјет да буду Србија, н’о питање је били Србија пристала 😀

veljo
Gost
veljo

Zato, Kosovska Mitrovica, Blace, Leposavić nas usrećuju sa stručnjacima koji tamo kupuju diplome. U našem Ministarstvu svi to znaju, no niko ni da trepne.

Hmmm
Gost
Hmmm

A iz Nikšića i Podgorice nam, vidim, stižu sve sami eksperti! Posebno su stručni oni koji ispite plaćaju onom brkatom “stručnjaku” i njemu sličnim “profesorima” i plagijatorima.
Zar ne misliš da treba prvo zaviriti u svoje dvorište?

Vita
Gost
Vita

Hmmm, prvo ovi sa Megatrenda, Blaca, Pazara, Kraljeva…pa poslije cemo pretresti ove nase…

Send this to a friend