Region

U Tirani o ključnim izazovima Jadransko-jonskog regiona

Foto: CdM

Sedmi godišnji forum jadransko-jonskih država članica (EUSAIR) kao centralni regionalni događaj u oblasti životne sredine, održivog turizma, digitalizacije i saobraćaja – Akcenat na aktivnom uključivanju mladih – Skoro 100 predavanja, konsultacija, okruglih stolova i drugih događaja u tri dana.

Sedmi EUSAIR forum otvoren je u Tirani obraćanjima Megi Fino, zamjenice ministra inostranih poslova Albanije, Elise Fereire, evropske komesarke za koheziju i reforme, i govorima drugih visokih predstavnika država članica i Evropske komisije.

Ovo je centralni regionalni događaj (koji je prošle godine održan u Izoli, Slovenija), na početku zamišljen kao manifestacija razmjene dobrih praksi između država članica u nizu projekata na sva četiri ključna stuba ove evropske strategije (plavi rast, povezivanje regiona, kvalitet životne sredine i održivi turizam), ali je odavno prevazišla ove okvire. Forum okuplja odgovorne za spoljne poslove i evropske fondove, zvaničnike Evropske komisije, eminentne stručnjake iz mnogih oblasti, privrednike i mlade ljude kako bi razgovarali o budućnosti strategije i njenoj ulozi u rešavanju ključnih pitanja u regionu.

U skladu sa činjenicom da je 2022. godina godina mladih u Evropskoj uniji i da je Tirana ovogodišnja prijestonica mladih, događaji Foruma biće usredsređeni na mlade i njihovo učešće u jadransko-jonskom regionu. Ostale teme o kojima će učesnici razgovarati biće u velikoj mjeri vezane za evropske integracije i Zelenu agendu, turizam i kulturu i povezanost, bilo putem digitalizacije ili saobraćaja i infrastrukture.

Dva vrhunca trodnevne manifestacije biće serija predavanja o stubu kvaliteta životne sredine u okviru EUSAIR strategije, organizovane uz podršku EUSAIR Facility Point u Izoli, Slovenija i uz sufinansiranje Interreg Adriona i Evropske komisije. U okviru ovog seta, koji će biti fokusiran na biodiverzitet, zaštićena morska područja i ključne zaključke sjednice Barselonske konvencije, dr Mitja Bricelj i dr Senad Oprašić (koordinatori za stub kvaliteta životne sredine) i ugledni predavači iz Slovenije (dr Andrej Sovinc, dr Mitja Grbec), Grčke (dr Vassiliki Vassilopoulou i Stavros Antoniadis), Hrvatske (mag. Davor Percan) i Crne Gore (dr Mirko Đurović). Ovo je dugo očekivani skup predavanja, detaljnih analiza i konkretnih rezultata vodećih projekata u oblasti kvaliteta životne sredine, koji su dobili priznanje Evropske komisije i imaju veliki potencijal za implementaciju u drugim državama članicama.

Drugi fokus je na online kursevima o zelenoj infrastrukturi, koja je dio kanala za učenje u okviru Platforme zainteresovanih strana EUSAIR (ESP).

Izradili su ih stručnjaci iz italijanske regije La Marche u saradnji sa Opštinom Izola i kompanijom ZeroGravità na osnovu Priručnika o planiranju zelene infrastrukture. Moduli obuke se fokusiraju na ključne koncepte zelene infrastrukture i njihovu ulogu u savremenom prostornom planiranju i prvenstveno su usmjereni na organe i institucije donošenja odluka, kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou, koji su nadležni za prostorno planiranje. Besplatni online kursevi biće odličan alat za sve koji žele da prošire svoje znanje o zelenoj infrastrukturi i njenom uticaju na svakodnevni život.

Send this to a friend