Region

Zaokret u odbrambenoj politici Srbije: Francuski „rafali“ zamijeniće ruske „migove“?

Foto: EPA

Kroz dvije odvojene transakcije Srbije za kupovinu novog naoružanja – kupovina francuskih „rafala“ i kineskih protivvazdušnih raketa, šalje se važna poruka o zaokretu u odbrambenoj politici Srbije – udaljavanje od Rusije u korist zapadne sile, jer će francuski borbeni avioni zamijeniti ruske „migove“, dok se „ne odričemo“ ni svim prijatelja na istoku, ukazuje za Danas Vuk Vuksanović, viši istraživač Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku (BCBP).

Nabavka francuskih „rafala“ – 12 borbenih aviona opremljenih po NATO standardima, bila je tema pisanja medija prethodnih dana, još od kada su o tome razgovorali lično predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Francuske Emanuel Makron, odnosno razgovora „dvojice vrhovnih komandanata“, kako su to okarakterisali iz kabineta Predsjednika Srbije u odgovoru Danasu na pitanje da li su upravo „rafali“ bili na dnevnom redu.

Kasnije je i sam Vučić potvrdio da se o nabavci 12 novih rafala pregovara sa Francuskom, ali i zagonetno dodao da se o kupovini još polovnih borbenih aviona pregovara sa „jednom drugom zemljom“.

O nabavci naoružanja sa Zapada, Vučić je govorio dok je u Srbiju sa istoka pristizala isporuka kineskog protivvazdušnog raketnog sistema HK-22.

U srpskoj javnosti se na ovo gledalo sa dosta kritika, jer ne radi se samo o naoružanju već o porukama o spoljnoj, bezbjednosnoj, odbramebnoj politici koju Srbija vodi.

Još važnije od nabavke novog naoružanja je šta će biti sa starim, posebno sa starim ruskim „migovima“ (avioni tipa MiG-29), koji su takođe u Srbiji i spoljno-političkom diskursu bili važna tema.

Vuk Vuksanović ističe da je činjenica da su ruski „migovi“ bili samo privremeno rješenje za kontrolu vazdušnog prostora Srbije, i da se bliži vrijeme za zamjenu.

“Rusi su nam „migove“ formalno donirali zato što nisu ni mogli da ih prodaju, oni su već bili stari. Mi smo kasnije platili zgodnu sumu za njihovo tehničko dotjerivanje čime im je vijek produžen za deset godina ali smo time samo privremeno odložili problem. Za par godina njihov vijek potpuno ističe i Srbija mora da nađe trajno rješenje za kontrolu svog vazdušnog prostora”, objašnjava Vuksanović.

E tu, prema njegovim riječima stupaju na scenu francuski „rafali“, „zgodno“ kupljeni i izuzetno osjetljivom trenutku pozicioniranja na globalnom planu u odnosu na rat u Ukrajini.

“Tu se „rafal“ nameće kao najbolje rješenje. Susjedna Hrvatska ga je već kupila, a činjenica je da je za Vučića od 2019. godine Francuska postala primarni partner u Zapadnoj Evropi. Sa druge strane, tu je pitanje rata u Ukrajini i očekujem da će kao jedna od posljedica biti da će Srbija morati da gotovo totalno unizi svoje bezbjednosnoe i vojne veze sa Moskvom. To znači nema više bilateralnih vojnih vježbi, nema više kupovine ruskog naoružanja”, objasnio je Vuksanović.

Ipak, Rusija je samo trenutni izazov, po njegovoj ocjeni, a dugoročni izazov će biti veze Srbije sa Kinom, te u tom kontekstu naoružanje kupljeno iz Kine može biti veliki problem.

“21. vijek će biti vijek rivalstva Vašingtona i Pekinga. U ovom trenutku, Vučićeva pozicija za cjenkanje je „nemojte me tjerati da sada siječem sve veze sa Kinom, kada već moram da siječem veze sa Rusijom“. To će možda da mu se isplati kratkoročno, ali dugoročno kada Kina dođe na red, sve ovo će biti minorno”, upozorio je Vuksanović.

Send this to a friend