Planeta

Kako je Amerika ćutala o jednom od najsurovijih zločina u modernoj istoriji

Američka vlada znala je za pokolj indonežanske vojske tokom antikomunističkih čistki 1965-66. u toj državi u jugoistočnoj Aziji, otkrivaju dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti, prenio je AFP i ističe da su ti pokolji bili jedni od najsurovijih zločina počinjenih u 20. vijeku.

Trideset i devet dokumenata američke ambasade u Džakarti pokriva razdoblje od 1964. do 1968, kada se između svjetskih sila vodio hladni rat. Skidanjem oznake tajnosti, ti su dokumenti ponudili nova saznanja o jednoj od najturbulentnijih epizoda istoriji moderne Indonezije.

Istoričari procjenjuju da je od oktobra 1965. do marta 1966. ubijeno oko 500.000 pristalica Indonežanske komunističke partije (PKI), nakon što su vojska i lokalne muslimanske milicije krenule u krvave obračune nakon pokušaja državnog udara.

Pokušaj državnog udara 1965. koji se pripisivao komunistima spriječio je general Suharto, nakon čega su počeli pokolji. Zatim je taj diktator preuzeo svu vlast i čvrstom rukom vodio zemlju pune 32 godine. Smijenjen je s vlasti u narodnoj pobuni 1998. nakon finansijske krize u Aziji, a preminuo je 2008. godine.

Tokom svoje vladavine on je te masakre opravdavao riječima da se radi o neizbježnoj etapi u iskorenjivanju komunizma u zemlji. Indonezija je tada, nakon SSSR-a i Kine, imala treću najveću komunističku stranku u svijetu.

Dokumenti pokazuju da su američki zvaničnici raspolagali detaljnim informacijama o pokoljima počinjenim uz učestvovanje muslimanskih grupa.

U diplomatskom telegramu kojeg je 26. novembra iz grada Surabaje poslao američki konzul piše da stižu brojne informacije s istoka ostrva Jave koje upućuju na pokolj oko 15.000 komunista.

U drugom diplomatskom telegramu poslanom iz Medana, na Sumatri, piše da pripadnici Muhamadije, najveće muslimanske organizacije u Indoneziji, smatraju komuniste “nevjernicima na najnižem nivou, a prolivanje njihove krvi je uporedivo s klanjem pilića”.

Udrženja za zaštitu ljudskih prava su pozvale SAD i Indoneziju da objave svu tajnu dokumentaciju o tim pokoljima.

Dokumente je objavio Nacionalni centar za skidanje oznake tajnosti, odjeljenje Uprave nacionalnog arhiva američke vlade. Krajem godine bi trbalo da budu objavljeni još neki dokumenti, uključujući i više dosijea CIA-e.

“Masovna ubistva od 1965. do 66. godine spadaju među najteže zločine protiv čovječnosti na svijetu i najmračnija tajna naše zemlje. Oni koji su to preživjeli su sada veoma stari i plašim se da neće vidjeti pravdu prije nego što umru. Nadamo se da će se ovi telegrami objaviti i da će počinioci odgovarati”, rekla je Veronika Koman, indonežanski advokat za ljudska prava.

Američki senator Tom Udal, koji je u 2015. godini predstavio rezoluciju u Senatu pozivajući vladu Indonezije da napravi komisiju za istinu i pomirenje, rekao je da se SAD takođe moraju suočiti sa svojom ulogom u ovim “užasnim djelima”.

Dokumentarni film “Čin smaknuća” jedan je od filmova o tim pokoljima koji je u Indoneziji zabranjen.

Send this to a friend