Svijet

UN skuplja novac za najugroženiji narod

Foto: REUTERS/Bernadett Szabo

UN otvorile su značajnu donatorsku konferenciju sa ciljem da obezbjede oko 434 miliona dolara pomoći za Rohingja izbjeglice iz Mjanmara u Bangladešu.

Donatorska konferencija u Ženevi, kojom predsjedavaju Evropska unija i Kuvajt, dio je napora da se sakupi 434 miliona dolara do februara 2018, prenosi AFP.

Više od 600.000 pripadnika ove manjinske mulimanske etničke grupe pobjeglo je od nasilja u sjevernoj mjanmarskoj državi Rakajn od avgusta, čime je ukupan broj Rohingja izbjeglica u Bangladešu porastao na oko 900.000 uključujući one koje su pobjegli prije najnovijeg talasa nasilja.

Ukupno 100 miliona dolara je upućeno ili obećano prije otvaranja konferencije, a EU je danas najavila i dodatnih 30 miliona eura.

“Ovdje smo danas jer su, nažalost, potrebe čak i veće nego što možemo da pružimo iz naših trenutnih resursa”, rekla je na konferenciji zamjenica direktora Svjetskog programa hrane Elizabet Rasmuson.

Ambasador Bangladeša u UN Šamim Ahsan rekao je na istoj konferenciji da je trenutno u Bangladešu skoro milion Rohingja izbjeglica što je opisao kao “neizdrživu situaciju”, prenosi Rojters.

Ahsan je istakao da Bangladeš nastavlja napore sa Mjanmarom kako bi se iznašlo “trajno rješenje” za krizu, ali da Mjanmar nastavlja sa “propagandom kojom se Rohingje predstavljaju kao ilegalni imigranti iz Bangladeša”.

Sredstva prikupljena na donatorskoj konferenciji koristiće 900.000 izbjeglica i oko 300.000 lokalnih stanovnika iz oblasti Koks Bazar u Bangladešu, na granici sa Mjanmarom.

Lokalna zajednica i vlada Bangladeša dobili su velike pohvale zbog odgovora na priliv Rohingja izbjeglica, posebno zato što su granicu držali otvorenom.

Rohingja izbjeglice su u ogromnom broju pohrlile u Bangladeš nakon što su ekstremistički napadi na mjanmarske snage bezbjednosti u državi Rakajn izazvale snažan odgovor vojske protiv te zajednice.

AFP navodi da su Rohingje decenijama sistematski lišavane osnovih prava u većinski budističkom Mjanmaru, te da su u poslednjem talasu oštrih mjera mjanmarske snage bezbjednost nasumice pucale na nenaoružane civile uključujući djecu i sprovodile rasprostranjeno seksualno nasilje, kako su zaključili istražitelji UN.

Send this to a friend