Tehno & Nauka

Društvene mreže u 2018. godini značajno izgubile povjerenje korisnika

Zbog krađe podataka, lažnih informacija i uvrjedljivog riječnika na društvenim mrežama, kao i izvještaja da su strani operativci koristili njihove usluge, mnogi ljudi u SAD sada su skeptični kada je riječ o prednostima društvenih medija, smatraju stručnjaci.

Zvaničnici društvenih mreža zbog svega toga su nekoliko puta morali da svjedoče pred američkim Kongresom.

Kako je kazao direktor kompanije za skladištenje podataka LatticeWork Inc Pantas Sutarda, ova godina je bila teška, kako za tehnološke kompanije tako i za korisnike njihovih usluga.

“Direktori velikih kompanija išli su na svjedočenja i dali silna obećanja članovima Kongresa da će riješiti probleme hakovanja svojih sistema, što još nisu u stanju da urade”, naveo je on za Glas Amerike.

Najviše se preispitivao rad Facebook-a. Taj gigant među društvenim mrežama kritikovan je poslije otkrića da je, zbog slabog nadzora, jedna političko-konsultantska kompanija zloupotrebila podatke miliona korisnika.

U proljeće ove godine, direktor Facebook-a Mark Zakerberg krenuo je na “turneju izvinjavanja”, kako su kampanju ironično nazvali Amerikanci, u nameri da uveri korisnike da će kompanija ubuduće bolje štititi njihove podatke.

Firma iz Kalifornije se suočila i sa drugim problemima kada su podaci korisnika kompromitovani zbog hakovanja.

Facebook je, takođe, oštro kritikovan kada su lažni izvještaji koji su se pojavili na mreži izazvali nasilje u Mjanmaru i Šri Lanki.

Zbog otkrića o propustima Facebooka neki korisnici su napustili tu platformu i njene druge usluge kao što je Instagram.

Neki članovi američkog Kongresa obećali su da će 2019. godine donijeti federalni zakon o zaštiti podataka,a  tehnološke kompanije podržavaju tu inicijativu.

Send this to a friend