Tehno & Nauka

IBM namjerava da 7800 zaposlenih zamijeni vještačkom inteligencijom

Foto: EPA

Tehnološki div IBM namjerava da prestane da zapošljava ljude na hiljadama radnih zadataka u nadolazećim godinama. IBM vjeruje da ih vještačka inteligencija može zamijeniti, rekao je izvršni direktor kompanije Arvind Krishna, iznoseći jednu od najozbiljnijih i najopipljivijih prijetnji koje vještačka inteligencija predstavlja ljudskoj radnoj snazi.

Krishna je u intervjuu za Bloomberg rekao kako vjeruje da bi se oko 30 odsto od oko 26.000 radnih mjesta koja nisu izložena klijentima, kao što su poslovi ljudskih resursa, moglo zamijeniti umjetnom inteligencijom tokom petogodišnjeg razdoblja – što znači oko 7800 izgubljenih radnih mjesta.

Ljudski resursi prvi na potezu

Djelatnosti ljudskih resursa kao što su dokumentivanje premještanja zaposlenika u različita sektore i pisanje raznih potvrda vjeronatno će biti među prvima prebačenim na vještačku inteligenciju, piše Forbes.

Poslovi usmjereni na interakciju s klijentima i razvoj softvera u kompaniji s 260.000 zaposlenih ne bi trebali biti podložni promjenama u nadolazećim godinama, smatra Krishna, koji nije precizirao hoće li planirani prelazak na vještačku inteligenciju započeti odmah.

Ukupno bi oko 300 miliona radnih mjesta moglo biti ugroženo u SAD-u i Evropi u sljedećim godinama ako generativna vještačka inteligencija ispuni očekivane mogućnosti, pokazuje nedavni izvještaj Goldman Sachsa.

Izvještaj je pokazao da su dvije trećine radnih mjesta ugrožene zbog automatizacije vještačke inteligencije, a istovremeno bi vještačka inteligencija mogla imati sposobnost direktnog obavljanja do jedne četvrtine trenutnih poslova.

Kompanije smišljaju vlastite smjernice za korišćenje tehnologije koja se stalno razvija.

Predviđanja o budućnosti u kojoj roboti uveliko zamjenjuju ljudske radnike već dugo postoje, ali nedavna pojava AI programa poput ChatGPT-a podstakla je zabrinutost da bi društveno suočavanje s ulogom vještačke inteligencije u svijetu moglo biti neizbježno ili već u toku. Potencijalni novi propisi o vještačkoj inteligenciji sada su glavni prioritet za mnoge nacionalne vlade širom svijeta, dok kompanije smišljaju vlastite smjernice za korišćenje tehnologije koja se stalno razvija.

Tehnološki lideri zemalja G7 objavili su u nedjelju da bi države trebale usvojiti propise “temeljene na riziku” za postupanje s vještačkom inteligencijom, dok su predsjednica američke Federalne komisije za trgovinu Lina Khan i zvaničnici za građanska prava u Ministarstvu pravosuđa prošle nedjelje objavili izjavu u kojoj upozoravaju da vještačka inteligencija ima “potencijal za održavanje nezakonite pristranosti, automatizovanje nezakonite diskriminacije i stvaranje drugih štetnih ishoda”.

Mask najglasniji kritičar

Milijarder Ilon Mask bio je jedan od najglasnijih kritičara vještačke inteligencije, uprkos tome što je 2015. pomogao u stvaranju jedne od najistaknutijih kompanije usmjerenih na vještačku inteligenciju – OpenAI-ja, koji je razvio ChatGPT.

Mask u intervjuu za Fox News, koji je emitovan nedavno, rekao kako vjeruje da njegovi tehnološki kolege poput suosnivača Googlea Larryja Pagea “ne shvataju dovoljno ozbiljno sigurnost vještačke inteligencije”, tvrdeći da su ga nazvali “specijalistom” jer je upalio alarme o uticaju vještačke inteligencije na ljude.

Mask je u aprilu odlučio osnovati drugu kompaniju za vještačku inteligenciuju – X.AI – kao odgovor na navodnu nesmotrenost drugih tehnoloških kompanija. Milijarder je takođe osudio programe poput ChatGPT-a zbog “woke” tendencija, sugerišući da bi se mogao protiviti i postavljenim ograničenjima koja zabranjuju chatbotovima da raspravljaju o kontroverznim temama.

IBM već godinama koristi svoju platformu Watson za informisane odluke u područjima poput zdravstva i korisničkih službi. Watson se proslavio 2011. pobjedom nad prvacima u Jeopardyju Kenom Jenningsom i Bradom Rutterom, donijevši IBM-u nagradu od milijun dolara.

Tags
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ja sam sam
Gost
Ja sam sam

Ljudi će se vratiti poljoprivredi i trgovini. Neminovno.

Maestro
Gost
Maestro

Vještačka inteligencija bisu roboti, već softver…

Send this to a friend