Kosmos

Istražuju najdalju tačku u solarnom sistemu: Nasina sonda sjutra piše istoriju

Ultima Tule, svemirsko tijelo ledenog dijela Sunčevog sistema, biće prvi put posjećeno sjutra, kada američka sonda New Horizons treba da prođe kroz do sada nepoznatu teritoriju u vasioni.

Nova kosmička destinacija koju će sonda obići nalazi se šest i po milijardi kilometara od Zemlje i to je čini budućom najdaljom istraženom tačkom u Solarnom sistemu.

Američka sonda će sakupiti podatke i fotografisati Ultima Tulu u 5.33 sati po Griniču. Od tog trenutka, sonda će biti udaljena od površine nebeskog tijela 3.500 kilometara, a kretaće se 14 kilometara po sekundi.

Kada se završi misija, robotizovana letjelica će se vratiti na Zemlju sa prikupljenim informacijama u memoriji.

Naučnici koji rade na ovoj misiji, okupljeni su u kontrolnom centru na Univerzitetu Džons Hopkins i strpljivo iščekuju nova otkrića.

New Horizons je inače prva sonda koja je sletjela na Pluton prije tri godine. Da bi posjetila Ultimu, morala je da ode 1,5 milijardi kilometara dalje u svemir.

Kako će Ultima da izgleda izbliza nije još uvijek poznato. Teleskopska mjerenja su pokazala da bi ona mogla da se proteže na 20 do 30 kilometara, mada naučnici smatraju da je moguće i da su u pitanju dva odvojena tijela koja se kreću izuzetno blizu jedno drugom, a možda se čak i dodiruju.

Ultima Tula je u prevodu sa latinskog „mjesto izvan poznatog svijeta”, a predstavlja dio Kujper pojasa – omotača udaljenog, zamrznutog materijala, koji orbitira daleko od Sunca i osam velikih planeta.

Sigurno je da postoji stotine hiljada tijela kao što je Ultima, koja sačinjavaju ovaj pojas i ona u svojoj strukturi sadrže tragove postanka Solarnog sistema prije 4,6 milijardi godina.

Send this to a friend