Kosmos

Otkrivena zvijezda stara 10 milijardi godina

Britanski astronomi otkrili su veliku kosmičku eksploziju umiruće zvijezde staru 10,5 milijardi godina.

Riječ je o najudaljenijoj zvijezdi od svih dosad otkrivenih supernova.

Glavni autor studije koje je objavio britanski Univerzitet Sauthempton Metju Smit kaže da su novoj supernovi dali ime DES16C2nm.

“Zvijezda je krajnje udaljena, ekstremno je sjajna i ekstremno rijetka. Nije to stvar na koju astronom nabasa svakog dana”, objasnio je on.

Pojava se dogodila kada je masivna zvijezda iz vrlo udaljene galaksije “umrla” kataklizmičkom eksplozijom poznatom pod imenom supernova.

Smrt zvijezde prate pojave koje su vrlo silovite jer je materija koja čini zvijezdu izbačena brzinama od nekoliko hiljada kilometara u sekundi.

Zbog nevjerovatne količine oslobođene energije, ta pojava sjaji kao 200 miliona sunaca i može se uočiti sa Zemlje.

Svjetlost emitovana tom nebeskom pojavom dosegnula je našu planetu 10,5 milijardi godina nakon što se dogodila i otkrivena je prvi put prije dvije godine. Njenu udaljenost i ekstremni luminozitet potvrdili su prošle godine tri različita teleskopa.

Međunarodna ekipa astronoma pod vodstvom Univerziteta u Sauthemptonu izradila je studiju u magazinu Astrophysical Journal i svrstala je tu zvijezdu među “super luminozne supernove”, koje su najsjajnije i najrjeđe.

“Osim što je otkriće vrlo uzbudljivo, ekstremna udaljenost supernove DES16C2nm daje nam jedinstveni uvid u prirodu super sjajnih supernova. Ultraljubičasta svjetlost emitovana tom supernovom podučava nas o količini metala proizvedenog eksplozijom i o temperaturi same eksplozije, a to su dvije informacije bitne za razumevanje uzroka tih kosmičkih eksplozija”, zaključio je Smit.

Send this to a friend