Kosmos

Put na Mars: Hrabar korak za UAE, arapski svijet i međunarodnu nauku

Ujedinjeni Arapski Emirati poslali su letelicu u orbitu Marsa u odvažnom koraku za zemlju koja nastoji da se oslobidi zavisnosti od nafte i razvije privredu zasnovanu na znanju. Prva arapska međuplanetarna misija je značajna i za širu međunarodnu naučnu zajednicu koja će dobiti potpuniji uvid o atmosferi Crvene planete, pišu svjetski mediji.

Arapska Nada

UAE su lansirale svoju prvu misiju na Mars dok streme razvoju svojih naučnih i tehnoloških mogućnosti, kao i da se oslobode zavisnosti o nafte, ukazuje Rojters (Reuters).

Sonda Nada (Amal na arapskom) lansirana iz Japana u ponedjeljak, 20. jula, ujutro po lokalnom vremenu (23.58 u nedjelju po srednjeevropskom vremenu) na sedmomjesečni put do Crvene planete, prva je arapska misija na Mars, koja je dva puta odlagana zbog lošeg vremena.

Letjelica UAE, koja prema ministarki za naprednu nauku Sahah Amiri, košta 200 miliona dolara, biće u orbiti Marsa odakle treba da pruži potpunu sliku atmosfere te planete, proučavajući dnevne i sezonske promjene.

UAE su prvi put najavili planove za misiju 2014. a Nacionalni svemirski program pokrenule 2017. s ciljem da razviju lokalne stručnjake, pošto, kako navodi Rojters, toj zemlji s 9,4 miliona stanovnika i većinom stranih radnika, nedostaju naučna i industrijska baza većih država koje istražuju svemir.

Novajlija u klubu

Sonda prve međuplanetarne misija arapskog svijeta, lansirane uz pomoć rakete japanske kompanije Micubiši, trebalo bi da stigne do Marsa u februaru 2021, u godini kada UAE slave 50 godina od osnivanje zemlje, a u septembru će Nada početi da šalje podatke o Marsovoj atmosferi koji će biti dostupni međunarodnoj naučnoj zajednici, ukazuje Asošiejtid pres (Associated Press).

“UAE su sada član kluba i naučićemo više i angažovaćemo se više i nastaviti da razvijamo naš program istraživanja svemira”, rekao je šef svemirske agencije UAE Mohamed Al Ahbabi.

Novajlija u svemirskom razvoju, kako podvlači AP, UAE su uspešno poslale u orbitu tri satelita za osmatranje Zemlje. Dvije je razvila Južna Koreja i lansirala Rusija, a treći, koji je ta zemlja sama napravila, lansirao je Japan.

Uspješna misija na Mars bi, ocjenjuje AP, bio veliki korak za privedu zavisnu od nafte u traženju budućnosti u svemiru, manje od godinu dana poslije lansiranja prvog astronauta iz UAE u svemir, na misiju na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Emirati su takođe naveli da misija na Mars predstavlja korak napred za arapski svijet, koji je vjekovima bio dom matematičara i naučnika prije nego što su ga zahvatili ratovi i haos.

Cilj istorijske misije UAE

UAE imaju ograničeno iskustvo u dizajniranju i pravljenju svemirskih letjelica a ipak pokušavaju nešto što su uspjele samo SAD, Rusija, Evropa i Indija, ističe BBC i ocjenjuje da o ambicijama Emirata puno govori što su se odvažile na takav izazov istorijskom misijom.

Sonda, koju su za šest godina napravili inženjeri iz UAE uz mentorstvo američkih stručnjaka, po dolasku na Mars, Zemlji bi trebalo da donese nove naučne podatke sa svežim uvidima o atmosferi Crvene planete. BBC ukazuje da naučnici misle da bi misija mogla doprineti većem razumjevanju kako je Mars izgubio većinu svog vazduha i s njim i veći dio svoje vode.

UAE, kako navodi BBC, nisu želeli da samo dođu do Marsa i ponove mjerenja koja su već drugi izveli, već su tražili savjet od NASA kakva istraživanja bi bila korisna s obzirom na postojeće znanje, čime je postavljen okvir misije Nade.

Satelit UAE će tokom cijelog dana i u svim sezonama godine ispitivati kako se energija kreće atmosferom Marsa. Takođe će posmatrati šta se dešava s neutralnim atomima vodonika i kiseonika u gornjem dijelu atmosfere, pošto postoji sumnja da ti atomi imaju značajnu ulogu u eroziji Marsove atmosfere usljed energetskih čestica koje dolaze sa Sunca.

Letjelica Nada je jedan od više projekata za koje vlada UAE navodi da ukazuju na namjere zemlje da se oslobodi od zavisnosti od nafte i gasa i pomjeri ka budućnosti zasnovanoj na ekonomiji znanja. Ipak, ističe BBC, kad je riječ i odlasku na Mars, rizici su veliki, budući da je polovina svih misija na tu planetu završila neuspjehom. Direktor projekta Nada Omran Šaraf rekao je za BBC da neuspjeh postoji kao opcija za tu misiju, ali da “neuspjeh u napretku nacije nije opcija”.

Veći ciljevi

Kao prva arapska svemirska misija sa svrhom da se dođe do obuhvatne slike klimatskih aktivnosti u atmosferi Crvene planete, Nada je osnova mnogo većeg cilja – građenja ljudske kolonije na Marsu u narednih 100 godina, ukazuje agencija Frans pres (Agence France-Presse).

Dubai je, kako navodi AFP, unajmio arhitekte da zamisle kako bi mogao izgledati marsovski grad i da ga naprave u pustinji kao “Naučni grad”, po cijeni od oko 135 miliona dolara.

UAE takođe žele da projekat bude izvor inspiracije arapskoj omladini u regionu opterećenoj vjerskim sukobima i ekonomskim krizama. Vlada te zemlje je na Tviteru (Twitter) lansiranje sonde proglasila “porukom ponosa, nade i mira za arapski region, u kojem obnavljamo zlatno doba arapskih i islamskih otkrića”.

“Ova misija je važan korak za UAE i region”, rekao je direktor Svemirskog centra Mohamed bin Rašid u UAE Jusuf Hamad Al Šaibani, dodajući da je “već je inspirisala milione mladih u regionu da sanjaju veliko i naporno rade da ostvare nešto što izgleda nemoguće”.

Još dvije marsovske misije

Misija na Mars je hrabar ulazak u međuplanetarna istraživanja za malu zemlju koja je dosad poslala tek nekoliko satelita u Zemljinu orbitu, ocjenjuje Njujork tajms (The New York Times), ukazujući da ovog leta pored UAE na Crvenu planetu svoje misije šalju i Kina i SAD.

Misije tri zemlje koriste priliku približavanja Zemlja i Mars na svakih 26 mjeseci, što omogućava relativno kratak put, objašnjava Njujork tajms, navodeći da je bila planirana i zajedničko rusko-evropska misija, ali su tehnološki problemi, pogoršani pandemijom COVID-19, onemogućili lansiranje na vrijeme, pa je ta misija pomjerena za 2022.

Nada će letjeti u orbiti Marsa na visini od 22.000 do 44.000 kilometara i pridružiće se floti od šest letjelica koje osmatraju planetu iz svemira, tri od američke agencija NASA, dvije Evropske svemirske agencije, od kojih je jedna u saradnji s Rusijom, a jedna je indijska.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
MNE ❤🇲🇪💚
Gost
MNE ❤🇲🇪💚

Čestitke prijateljima iz UAE! Arapski svijet je spasio zapadno znanje i dostignuća za vrijeme mračnog srednjeg vijeka. Taj isti zapad je kasnije učio od Arapa ono što je zaboravio. Dugo su Arapi bili najnapredniji narod na planeti u svim naučnim oblastima. Vrijeme je da izadju iz nepravedne zaostalosti.

Cetinjanin
Gost
Cetinjanin

Čestitke i puno uspkeha UAE!

Send this to a friend