Kosmos

Teleskop Džejms Veb pronašao vodu oko komete

Kometa/ ilustracija/ foto: Pixabay

Svemirski teleskop Džejms Veb (James Webb) američke svemirske agencije NASA-e zabilježio je svoje drugo veliko otkriće u samo dvije sedmice.

Istraživači su iskoristili kameru teleskopa te su prvi put otkrili vodenu paru oko komete u glavnom asteroidnom pojasu poznatom i kao kometa glavnog pojasa. Naučnici su smatrali da komete mogu sačuvati vodeni led tako relativno blizu Sunca, no dosad nisu imali čvrste dokaze za tu tvrdnju. Uopšteno, očekivali su da su komete u Kuiperovom pojasu ili Ortovom oblaku dovoljno daleko od Sunca da bi led mogao potrajati.

Međutim, ovo otkriće je stvorilo novu zagonetku. Dok ugljen dioksid uobičajeno predstavlja 10 posto potencijalno isparenog materijala u kometi, Vebovi instrumenti nisu otkrili ništa u kometi Read. Istraživačka grupa spekuliše da se CO2 ili raspršio tokom milijardi godina ili da se Read formirao u relativno “prijatnom” dijeu Sunčevog sistema koji nije sadržavao CO2.

Read je bio jedno od prvih tijela korištenih za utvrđivanje glavne kategorije kometa u pojasu. Teleskop Džejms Veb je prvi “komad opreme” dovoljno moćan da detaljno proučava ove komete.

Potrebno je više opservacija kako bi se utvrdilo da li je Readov nedostatak CO2 slučajnost ili ga dijeli s drugim kometama glavnog pojasa.

Bez obzira na odgovor, naučnica Stefanie Milam smatra da misija skupljanja uzoraka može pomoći prikupljanju više znanja o kometama poput ove. To bi svakako bilo praktičnije od drugih misija jer Kuiperov pojas počinje otprilike na rubu Neptunove orbite, dok je Ortov oblak udaljen otprilike dvije svjetlosne godine.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Stručnjak
Gost
Stručnjak

Znači, eto rješenja za nedostatak vode na Zemlji. Uhvatimo kometu i ocjedimo je!

Send this to a friend