Medicina

Koronavirus devet dana može da opstane na kontaminiranim površinama

Sve je veća zabrinutost zbog dužine preživljavanja koronavirusa na kontaminiranim površinama, tako da je Kineska centralna banka preduzela mjere da duboko očisti i čak uništi svoj novac, koji svakodnevno ide iz ruke u ruku, u nastojanju da obuzda virus.

Ne zna se tačno koliko dugo novi koronavirus može da se zadržava na kontaminiranim površinama i predmetima koji mogu da zaraze ljude, ali istraživači se trude da pronađu moguće odgovore proučavanjem neuhvatljivog ponašanja drugih koronavirusa.

Koronavirusi su velika grupa virusa koji su uobičajeni za životinje. U rijetkim slučajevima se mogu prenijeti sa životinja na ljude, kažu u američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Zvaničnici ne znaju koja je životinja tačno izazvala trenutnu epidemiju novog koronavirusa u Vuhanu u Kini. Ali ranije studije ukazuju da su ljudi bili inficirani koronavirusom MERS, ili bliskoustočnim respiratornim sindromom, nakon kontakta sa kamilama, a naučnici su sumnjali da su vrste mačaka, cibetke, krive za SARS, koji je takođe težak akutni respiratorni sindrom.

Otkriveno je da ovi koronavirusi, poput SARS-a i MERS-a, mogu da opstanu na metalnim, staklenim ili plastičnim površinama i do devet dana ako ta površina nije bila dezinfikovana, pokazalo je istraživanje objavljeno početkom ovog mjeseca u “Journal of Hospital Infection”.

Na koji način bi trebalo čistiti i dezinfikovati površine?

Čišćenje uobičajenim proizvodima za domaćinstvo može da pomogne, prema istraživanju, koje je takođe otkrilo da ljudski koronavirusi “mogu biti efikasno inaktivirani postupcima površinske dezinfekcije 62-71 postotnim etanolom, 0,5 postotnim vodonik-peroksidom, 0,1 postotnim natrijum-hipohloritom ili izbeljivačem, tako što ćete sredstvo ostaviti da djeluje jedan minut”.

Novo istraživanje uključilo je analizu 22 prethodno objavljene studije o koronavirusima, za koje se istraživači nadaju da bi mogle biti od pomoći kada je u pitanju bolje upoznavanje sa novim koronavirusom.

“Na osnovu trenutno dostupnih podataka, prevashodno bih se oslanjao na podatke korovirusa SARS-a, koji je najbliži rođak novom koronavirusu i to sa 80 odsto sličnosti. SARS koronavirus je mogao da preživi na površinama od pet minuta do devet dana “, rekao je dr Čarls Čiu, profesor infektologije na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku, koji nije bio uključen u novu studiju.

“Međutim, vrlo je teško uzeti u razmatranje ove nalaze i primijeniti ih na novi koronavirus zbog različitih sojeva i uslova životne sredine koji su testirani u različitim studijama, kao i nedostatka podataka o novom koronavirusu”, rekao je profesor i dodao da je “potrebno više istraživanja koja uključuju kulturu novog koronavirusa da bi se utvrdilo koliko može da preživi na površinama”.

Iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti kažu da se koronavirusi najčešće šire respiratornim kapljicama uslijed kijanja ili kašljanja i da koronavirusi teško preživljavaju na površinama. Ima još mnogo toga što treba da se nauči o novom virusu nazvanom COVID-19.

“Moguće je da osoba dobije COVID-19 tako što će dodirnuti površinu ili predmet zaražen virusom, a zatim dodirnuti sopstvena usta, nos ili možda oči, ali ovo se ne smatra glavnim načinom širenja virusa”, navodi se na sajtu Centra za kontrolu i prevenciju bolesti CDC.

Send this to a friend