Medicina

Vakcina za COVID 19 u distribuciji do 1. novembra

Ilustracija

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti potvrdili su da su obavijestili zdravstvene zvaničnike u svih 50 država da se pripreme za distribuciju vakcine za koronavirus do 1. novembra, dva dana prije predsjedničkih izbora.

Novinska agencija Meklači je prva objavila izvještaj da je CDC 27. avgusta uputio memorandum na četiri stranice sekretarijatima za zdravstvo da do 1. oktobra pripreme planove za vakcinaciju, “kako bi se spremili za najranije moguće puštanje vakcine za Kovid-19”.

Njujork Tajms javlja da je memorandum Roberta Redfilda, direktora CDC-a takođe poslat zvaničnicima u javnom zdravstvu na svim američkim teritorijama, kao i Njujorku, Čikagu, Filadelfiji, Hjustonu i San Antoniju.

U memorandumu CDC-a kaže se da profesionalci u zdravstvu, zaposleni u ustanovama za njegu starih kao i radnici u službama za nacionalnu bezbjednost treba imaju prioritet u dobijanju potencijalne nove vakcine.

Njujork Tajms prenosi da je CDC takođe dao prioritet Amerikancima starijim od 65 godina, ljudima iz “rasnih i etničkih manjina”, starosjediocima Amerike i zatvorskoj populaciji.

Doktor Redfild je takođe pozvao zdravstvene zvaničnike da brzo odobre rad korporacije Mekeson, firme koja je sklopila ugovor sa Centrima za kontrolu bolesti da distribuira vakcinu u državne i lokalne sekretarijate za zdravstvo i bolnice.

Direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti, dr Entoni Fauči u srijedu je izjavio da je uvjeren da će do kraja godine biti razvijena “bezbjedna i efikasna vakcina protiv Kovida 19.”

Međutim, Fauči je takođe izjavio u intervjuu prošle nedjelje za agenciju Rojters da “jedna stvar koju ne želite da vidite je da vakcina bude odobrena po ubrzanom postupku a da nemate znak da je efikasna.”

“Jedna od potencijalnih opasnosti, ako prerano pustitet vakcinu, je da će to otežati ako ne i onemogućiti da se ljudi prijave za probe drugih vakcina.”

Drugi zdravstveni eksperti su takođe izrazili skepsu oko puštanja vakcine prije nego što se završe klinička testiranja, navodeći da bi ubrzana distribucija mogla da predstavlja rizik za bezbjednost i produbi raspoloženje nekih građana protiv vakcinacije.

Neki državni sekretarijati za zdravstvo kažu da nemaju dovoljno osoblja, novca i sredstava da edukuju građane o vakcinama, a onda distribuiraju, daju i prate stotine miliona doza, prenosi agencija Asosijejted Pres.

“To je ogroman posao da bi se pripremili za takav program vakcinacije i on neće biti gotov do 1. novembra”, izjavila je za AP Keli Mor iz Koalicije za akciju u imunizaciji, nacionalne organizacije za edukaciju o vakcinama, sa sjedištem u Minesoti.

Prema nedavnom istraživanju Centra za javna pitanja, samo polovina Amerikanaca je rekla da bi se vakcinisala protiv Kovida 19.

Amerika je zemlja sa najviše slučajeva Kovida 19 – 6,1 miliona i više od 863.400 smrtnih slučajeva.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rozaj
Gost
Rozaj

Greska nije toliko umrlo u SAD, to je cifra smrtnih slucajeva u cijelom svijetu !

Send this to a friend