Medicina

Zbog čega bi trebalo da izbjegavamo zarazu omikronom?

Ilustracija

Brzo širenje omikron soja koronavirusa, koja prouzrokuje blaži oblik kovida-19 u poređenju sa prethodnim oblicima, podstakla je mišljenja po kojima kovid-19 trenutno predstavlja manji rizik nego u prošlosti, zbog čega se neki pitaju zašto bi sada trebalo da se trudimo da spriječimo zarazu ako ćemo svi, prije ili kasnije biti izloženi virusu.

Stručnjaci su pokušali odgovoriti na to pitanje.

I dalje možete da obolite od težeg oblika bolesti

Istraživanja pokazuju da je veća vjerovatmoća da će omikron rezultirati asimptomatskim oblikom kovida u odnosu na ranije sojeve. Među osobama koje imaju simptome, veći broj ih ima vrlo blag oblik bolesti, poput grlobolje ili curenja nosa, ali nemaju poteškoća sa disanjem koje je bilo tipično za ranije infekcije.

Ali brzo širenje omikrona u mnogim zemljama svijeta znači i to da će u apsolutnim brojkama od težeg oblika bolesti oboljeti više ljudi. Konkretno, nedavni podaci iz Italije i Njemačke pokazuju da su ljudi koji se nisu vakcinisali daleko podložniji hospitalizaciji, smještanju na odeljenja intenzivne nlege i smrtnom ishodu.

“Slažem se da će prije ili kasnije svi biti izloženi virusu, ali je bolje da se to dogodi što kasnije”, smatra stručnjak za viruse Majkl Nusencvajg sa Univerziteta Rokfeler.

“Zašto? Jer ćemo kasnije imati kvalitetnije, bolje i dostupnije ljekove i bolje vakcine”, dodao je on.

Možete da zarazite druge

“Iako možete da imate samo blagi oblik bolesti, virus i dalje možete da prenesete na nekoga ko je u rizičnoj grupi imunokompromitovanih, podložnijih smrtnom ishodu, čak i ako imate antitijela koja ste stekli prethodnom infekcijom ili vakcinacijom”, rekla je Akiko Ivasaki, studentkinja virusne imunologije na američkom Jejlu.

Dugoročne posljedice omikrona još uvijek su nepoznate

Zaraza ranijim sojevima koronavirusa, uključujući i blage infekcije i “probojne” slučajeve nakon vakcinacije u brojnim slučajevima prouzrokovala je dugotrajni, iscrpljujući kovid sindrom.

“Još nemamo podataka o tome koliko infekcija omikronom završi dugim kovidom. Svi oni koji potcjenjuju omikron, smatrajući ga blagim sojem, izlažu se riziku od iscrpljujuće bolesti koja može da traje mjesecima ili godinama”, upozorava Ivasaki.

Još nije poznato da li će zaraza omikronom na kraju rezultirati bilo kojim “tihim” efektom kakve smo viđali kod ranijih sojeva, poput stvaranja autoantitijela, oštećenja sjemene tečnosti ili promjena na ćelijama koje proizvode insulin.

Nedostatak ljekova

Treba imati na umu da dva od tri lijeka, korišćena tokom prethodnih talasa koronavirusa, nemaju efekta protiv ovog soja. A trećeg, GlaksoSmitKlajnove sotrovimaba nedostaje.

Isto je sa novim oralnim antivirusnim lijekom pod nazivom Pakslovid, kompanije Fajzer, koji se pokazao efikasnim protiv omikrona. Imajte na umu da, ako se razbolite, možda nećete imati pristup liječenju.

Problem prepunih bolničkih kapaciteta

Među potpuno vakcinisanim osobama koje su primile i buster dozu i ne boluju od bilo kakvih hroničnih bolesti, omikron “neće napraviti previše štete”, rekao je Dejvid Ho, profesor mikrobiologije i imunologije na Univerzitetu Kolumbija.

Ali ipak, što je manje zaraženih, to bolje, pogotovo sada, “kada su bolnice već prepune, a vrhunac omikronskog talasa tek nam predstoji” u većem dijelu SAD, rekao je Ho.

Zbog rekordnog broja zaraženih pacijenata, bolnice su morale da odlože unaprijed dogovorene hirurške zahvate, kao i liječenje onkoloških bolesnika. Tokom prethodnih skokova u broju zaraženih i onih kojima je zbog kovida bila potrebna hospitalizacija, prepune bolnice nisu bile u mogućnosti na adekvatan način liječe ostale hitne slučajeve, poput srčanih udara.

Više zaraženih znači i više novih sojeva virusa

Omikron je peti soj izvornog virusa SARS-COV-2 i tek nam preostaje da vidimo da li će se njegova sposobnost dalje mutacije usporiti.

Treba imati na umu da visoka stopa zaraze virusu daje i veću mogućnost za mutacije, a nema garancija da će nova varijanta koronavirusa biti benignija od prethodnih.

“SARS-CoV-2 nas je u posljednje dvije godine iznenadio na mnogo raznih načina, a mi i dalje nismo u poziciji da predvidimo evolucijsku putanju ovog virusa”, istakao je Ho.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ex yu
Gost
ex yu

Počeli i studenti da daju izjave,,rekla je Akiko Ivasaki”.ili rekao Dejvid Ho ko zna ko.Počeli smo ko reklame za preparate na tv,obučeš bjeli mantil stetoskop oko vrata i prodaji maglu.

Send this to a friend