Računari

Kako je upotreba emotikona srozala pismenost

Skoro polovina odraslih Britanaca nije sigurna u svoje znanje o gramatici i pravopisu, pokazuje istraživanje YouTube-a, tokom kog su skoro svi ispitanici rekli da vjeruju da se engleski jezik sve manje ispravno upotrebljava.

“Emodži je najbrže rastući jezik u istoriji i on uništava jezičke sposobnosti mladih”, otkrilo je istraživanje YouTube-a.

U ispitivanju, kojim je obuhvaćeno 2.000 ljudi, starosti od 16 do 65 godina, navodi se da skoro tri četvrtine odraslih sada zavisno od upotrebe emodžija dok komuniciraju jedni sa drugima.

Takođe, oni se sve više oslanjaju na aplikacije koje im omogućavaju da provjere spelovanje, te predviđaju sljedeće riječi.

“Oslanjanje mladih na emotikone je toliko visoko da se emodži koristi šest milijardi puta dnevno”, navodi se u rezultatima istraživanja.

Šef kampanje za Stvarnu edukaciju i bivši vladin savjetnik Kris MekGovern ocijenio je da je neupitno i ozbiljno opala sposobnost mladih da pravilno koriste jezik.

“Krećemo se u pravcu slikovnog i crtanog jezika, što će neizbježno uticati na pismenost. Djeca će uvijek ići putem najmanjeg otpora”, kazao je MekGovern, ističući da emotikoni uspješno prenose poruku, ali i pospješuju lijenjost. 😢

Emotikoni su se prvi put pojavili na japanskim mobilnim telefonima 1999. godine, sada smajlići postoje na većini telefona, a novi karakteri se često dodaju zbog sve veće potražnje.

Prije tri godine, lingvisti koji sastavljaju britanski Oksfordski rječnik izabrali su riječ godine, koja uopšte nije riječ. Bio je to upravo emotikon, i to onaj koji plače od sreće.

Ž.N.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dejan ljubav 💶
Gost
Dejan ljubav 💶

Kako ja nemam ove znakove 😅😆👍❤👿💋👄😄😁😃😂😀

Emoticons
Gost
Emoticons

E da, bas su nam oni krivi za nepismenost! 🙂

Hattori
Gost
Hattori

Izmedju ostalog , da. Jos si mlad da bi razumio

Send this to a friend