Tehno & Nauka

Šta sa vještačkom inteligencijom?

Foto: dpa

Vještačka inteligencija poput ChatGPT firme OpenAI ili Guglovog Barda brzo će masovno ući u radni proces njemačkih preduzeća, navelo je u utorak digitalno udruženje Bitkom, pozivajući se na reprezentativnu anketu menadžera firmi sa više od 20 zaposlenih.

Donosioci odluka u 17 odsto od 603 anketirana preduzeća planiraju da uvedu aplikacije sa funkcijom vještačke inteligencije (AI), dok 23 odsto njih za sada to ne planira, ali može da zamisli upotrebu.

Alati AI mogu se, na primjer, koristiti za djelimično automatizovane razgovore sa kupcima, za obradu teksta ili rezimiranje zapisnika sa sastanaka prema ključnim riječima. ChatGPT i Bard mogu i da proizvode programski kod.

Svejedno, za sada 29 odsto firmi isključuje upotrebu AI, a svaka četvrta se tim pitanjem nije bavila. AI aplikacije zvanično još ne koristi ni jedno od anketiranih preduzeća.

Predsjednik Bitkoma Ahim Berg (Achim) njemačke privrednike poziva da ne ignorišu mogućnosti AI.

“Razvoj vještačke inteligencije nam omogućava da prvi put direktno komuniciramo sa aplikacijama i stvaramo potpuno nove oblasti primjene u svim granama privrede,” rekao je.

On procjenjuje da će AI u budućnosti biti dio kancelarijskog života onako kako je to danas kompjuter.

“AI ima potencijal da ublaži masivne posljedice demografskog razvoja i sve ozbiljniji manjak kvalifikovane radne snage,” rekao je Berg.

Bitkom navodi da su odnosioci odluka u privredi većinom prepoznali značaj tehnološke promjene koju AI donosi.

Naime, 56 odsto ispitanika se slaže da je AI za generisanje teksta najveća digitalna revolucija od pojave pametnih telefona. Doduše, dvije petine ih smatra da je u pitanju samo prolazna moda.

Ispitanici su bili podijeljeni i po pitanju uticaja AI na tržište rada. Oko polovine, 51 odsto, očekuje redukciju potrebnog osoblja, 40 čak da će pojedina zanimanja postati nepotrebna, dok 44 odsto smatra da će AI zaposlene osloboditi rutinskih poslova.

Tags
Send this to a friend