Muzika film i TV

Almodovar: Moj favorit je “120 otkucaja u minutu”

Predsjednik žirija Kanskog festivala, španski reditelj Pedro Almodovar, nije zadovoljan što je „Zlatna palma“ dodijeljena švedskom filmu „Kvadrat“ Rubena Ostlunda. Čuveni reditelj izjavio je poslije dodjele nagrada da Ostlundov uvrnut, duhovit i originalan pogled na ono što danas živimo ipak nije bio njegov favorit.

Almodovara, kako prenose „Novosti”, nije dirnula satirična i provokativna priča o umjetnosti, političkoj korektnosti i odsustvu sistema vrijednosti u savremenom društvu.

“Proces odlučivanja o pobjednicima 70. Kana bio je „lišen nasilja”, iako je, naravno, svaki član žirija pokušavao da ubijedi onog drugog u svoj izbor, nekad uspješno, nekad ne”, izjavio je Almodovar.

Pravi heroji

Alomodovaru se, kako je rekao, veoma dopao film „120 otkucaja u minutu” Robena Kampijoa.

“Taj film me dirnuo od početka do kraja, čak me je i rasplakao. On se bavi nepravdom, a Kampijo je ispričao priču o pravim herojima koji su spasili mnoge živote. Ali, u Kanu je bio jedan vrlo demokratski žiri, jubilarna „Zlatna palma” otišla je Ostlundu, takođe s pravom. „Kvadrat” je, zbog svoje originalnosti, bio jedan od glavnih favorita festivala, a Kampijou je pripao Gran pri”, rekao je Almodovar.

Glumac Vil Smit, koji je takođe bio član žirija u Kanu, izjavio je da je njegov favorit bio film „Jupiterov Mjesec” mađarskog reditelja Kornela Mundruca. Riječ je o nadrealnoj priči o izbjeglici. Međutim, film nije osvojio nijednu nagradu.

“Mnogi kritičari su priželjkivali da „Zlatna palma” završi u rukama ruskog reditelja Andreja Zvjaginceva za film „Bez ljubavi”. On je dobio Nagradu žirija, a „Jupiterov Mjesec” koji obožavam nije dobio ništa, što znači da je demokratsko glasanje ponekad s… Naravno, i društveno-politička komedija „Kvadrat” je odličan film”, rekao je Smit.

Pored njega i Almodovara, o nagradama su odlučivali i Paolo Sorentino, Maren Ade, Džesika Čestejn, Fan Bingbing, Anjes Zaui, Gabrijel Jared i Park Čan-Vuk.

Dominirao Trentinjan

Kan je, kako prenose „Novosti”, iznenadio i kada je riječ o nagradi za najbolju mušku ulogu. Iako su svi očekivali da ode u ruke velikana Zana Luja Trentinjana, koji je likom u filmu „Srećan kraj” Mihaela Hanekea apsolutno dominirao, nju je ipak dobio Hoakin Feniks. Američki glumac igra glavnog junaka u trileru „Nikad nijeste zaista bili ovdje”. Nagrada za najbolju glumicu pripala je Dajan Kruger za ulogu žrtve terorističkog napada koja kreće u osvetu u filmu „In the Fade” Fatiha Akina.

Na proslavi 70. rođendana Kanskog festivala glumica Izabel Iper je podsjetila da je samo jedna žena u istoriji, Džejn Kempion, osvojila „Zlatnu palmu”. Nagradom za najbolju režiju, koju joj je ovogodišnji žiri dodijelio za film „Prevareni”, Sofija Kopola postala je druga rediteljka koja je za sedam decenija trijumfovala u Kanu.

Riječ je o rimejku istoimenog filma Klinta Istvuda iz 1971. godine o ranjenom vojniku sa sjevera SAD, koji se zagubio na neprijateljskoj teritoriji tokom Građanskog rata. Pronalaze ga učenice jedne južnjačke škole i pružaju mu njegu. Kopolina verzija te priče data je iz ženskog ugla, a glavne uloge igraju Kirsten Danst, Nikol Kidman, El Faning i Kolin Farel.

Glamurozni poljubac

Specijalnu nagradu povodom festivalskog jubileja dobila je holivudska zvijezda Nikol Kidman, koja je na 70. Kanu učestvovala u filmu Sofije Kopole, kao i u filmovima „Kako pričati s djevojkama na žurkama” Džona Kamerona Mičela, „Ubijanje svetog jelena” Jorgosa Lantimosa i TV seriji „Top of the Lake: China Girl” Džejn Kampion.

Za scenario su ravnopravno nagrađeni Jorgos Lantimos za porodičnu dramu „Ubijanje svetog jelena” i Lin Remzi za triler „Nikada nijeste zaista bili ovdje”.

Jubilarni festival završen je glamuroznim poljupcem, kao što je i započeo na otvaranju. Italijanska diva Monika Beluči, koja je vodila obje ceremonije, poljubila se sa francuskim komičarem Aleksom Lucom, a na zatvaranju sa Pedrom Almodovarom, rediteljem koji, prema njenim riječima, voli žene.

Crna Gora u Paviljonu Jugoistočne Evrope

Kanski festival bio je prilika i za prvo predstavljanje novoosnovanog Filmskog centra Crne Gore. Promocija naše kinematografije priređena je na nacionalnom štandu koji je bio smješten u okviru Paviljona Jugoistočne Evrope. Uz Crnu Goru, predstavile su se i kinematografije Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Makedonije, Slovenije i Srbije. Tokom festivala posjetiocima štanda, kao i na sastancima sa filmskim profesionalcima i predstavnicima institucija iz cijelog svijeta, predstavljeni su filmski projekti iz Crne Gore, koji se nalaze u različitim fazama realizacije. Takođe, ukazano je i na potencijale i kapacitete koji mogu biti interesantni inostranim koproducentima, producentskim kompanijama i drugim zainteresovanim stranama. Filmski centar je predstavljao v. d. direktora Sehad Čekić.

Send this to a friend