Muzika film i TV

Evropska unija planira da ograniči broj britanskih filmova i televizijskih emisija

Evropska unija namjerava da preduzme mjere zbog, kako smatra, nesrazmjerno velike zastupljenosti britanskih televizijskih i filmskih sadržaja u Evropi, što će, u svijetlu Bregzita, biti novi udarac za britansku industriju zabave i za uticaj Londona u inostranstvu.

Velika Britanija je najveći evropski proizvođač televizijskog programa i filmova i ta joj industrija donosi godišnje 1,4 milijarde funti, ali Evropska uniaj tu dominaciju vidi i kao prijetnju „kulturnoj raznolikosti“ starog kontinenta, navodi se u internom dokumentu Unije u koji je uvid imao britanski Gardijan.

Taj stav samo će pojačati tenzije koje postoje između Brisela i Londona od kako je Velika Britanija napustila EU, a time i evropsko jedinstveno tržište i carinsku uniju, piše portal Euraktiv Srbija.

Od tada, sporna pitanja sežu od britanskih kobasica, ribolova u Lamanšu, pa do statusa jedine kopnene granice Britanije sa Unijom, između Sjeverne Irske i Republike Irske.

U osnovi spora oko sedme umjetnosti je da li britanska televizijska i filmska industrija sada može da se nazove „evropskim proizvodom“ u skladu sa definicijom EU.

Prema Direktivi Evropske komisije o audiovizuelnim medijskim servisima, televizijske stanice u zemljama EU moraju većinu svog programa da ispune evropskim sadržajima, a i na platformama koje nude video na zahtjev (VOD), kao što su Amazon ili Netfliks, najmanje 30 odsto naslova mora biti iz Evrope.

Neke su zemlje otišle i korak dalje, pa tako u Francuskoj čak 60 odsto sadržaja na VOD platformama mora biti evropskog porijekla, a ti distributeri su dužni i da 15 odsto svoje zarade ulože u audiovizuelnu i filmsku produkciju u EU.

Prema dokumentu na koji se poziva Gardijan, zvaničnici EU sada smatraju da je u svijetlu Bregzita uključivanje britanske produkcije u te kvote dovelo do nesrazmjerne zastupljenosti britanskih programa na televizijama članica EU.

U dokumentu se ocjnjuje da ta nesrazmjerna zastupljenost može da utiče na ispunjenje ciljeva evropske Direktive o audiovizuelnim medijskim servisima, a to je „promocija evropskih ostvarenja i kulturne raznolikosti“.

„Iako je Ujedinjeno Kraljevstvo sada za EU ‘treća zemlja’, njegovi audiovizuelni sadržaji se i dalje tretiraju kao ‘evropsko ostvarenje’ skladu sa definicijom iz AVMS Direktive, pošto ta definicija proizlazi iz Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji Savjeta Evrope, čiji je Velika Britanija i dalje član“, piše u dokumentu EU.

Evropska komisija, piše Gardijan, dobila je zadatak da sprovede studiju o uticaju britanskih sadržaja na „kulturni diverzitet“ EU, što bi, prema diplomatskim izvorima britanskog lista, mogao da bude prvi korak u pravcu ograničavanja evropskih privilegija koje britanska filmska i televizijska industrija još uvek uživa.

Izvori iz britanske audiovizuelne industrije vjeruju da se više uopšte ne postavlja pitanje da li, već kada će se to dogoditi, i da britanska vlada tu gotovo ništa ne može da učini.

Prema izvorima iz EU, inicijativa će vjerovatno dodatno dobiti na težini kada početkom 2022. predsjedavanje Unijom preuzme Francuska, koja u tom pitanju uživa i podršku Španije, Grčke, Italije, Austrije i drugih zemalja Unije.

Redovno preispitivanje i ažuriranje Direktive EU o audiovizuelnim medijskim servisima na dnevnom redu je za tri godine, pa se vjeruje da bi tada mogle da budu usvojene i eventualne izmjene.

Send this to a friend