Muzika film i TV

Kako je nastalo kultni hit Bohemian Rhapsody

Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u njegovoj kući u Londonu, dok je prema Brajanu Meju veliki dio Queen materijala napravljen u studiju. Međutim, on je rekao da je ova pjesma, koja je vjerovatno najbolja pjesma od svih koje je Queen ikada napisao, “bila kompletna u Fredijevoj glavi” prije nego što je snimanje uopšte počelo.

Producent pjesme, Roj Tomas Bejker, rekao je da je Merkjuri podijelio sa njim na klaviru baladni dio koji otvara pjesmu.

“Svirao je početak na klaviru, a onda je zaustavio i rekao: ‘A ovdje sada počinje operski dio!” Nakon toga je jednostavno otišao da večera”, ispričao je Bejker.

Prema Krisu Smitu (Chris Smith), Merkjurijevom prijatelju, legendarni pjevač i autor je počeo raditi na pjesmi “Bohemian Rhapsody” krajem šezdesetih. Navodno, takođe je svirao njene dijelove na klaviru, a jedan od tih dijelova, poznat pod nazivom “The Cowboy Song”, sadržavao je stihove koji su kasnije inkorporisani u snimljenu verziju, koja je producirana 1975. godine. Taj dio definitivno sadrži stihove “Mama… just killed a man”, što je bio svojevrsni eho na početne stihove Roja Orbisona sa singla “Mama” iz 1962. godine.

Bile su potrebne tri sedmice da se “Bohemian Rhapsody”, koja je objavljena 1975. godine, snimi u studiju, a kada je završena, uključivala je čak 180 vokalnih linija, u kombinaciji sa različitim instrumentima: akustičnim klavirom, električni basom, električnim gitarama, bubnjevima… Na sve to je išao glavni vokal, a ne treba zaboraviti da je u numeri korišten i kineski gong. Takođe, “Rhapsody” je postala prva rok pjesma koja je, zapravo, koristila operu.

Kao što vjerovatno znate, ovo remek-djelo se sastoji iz četiri dijela: balade na početku, operskog dijela u sredini, nakon čega slijedi hard rok sekcija, da bi se zvuk donekle smekšao u završenom dijelu.

U jednom od najupečatljivijih dijelova, pjesma sadrži tri od četiri vokala članova benda, jedan preko drugog, za čije snimanje je bilo potrebno 12 sati.Tri pjevača sjajno su nadopunjavali različite vokalne sposobnosti jedni drugih na ovom dijelu, prije nego što gitara postepeno pređe u solo.

Muzički stručnjak Šila Vajtli kaže da je naslov dobro izražavao savremenu rok ideologiju,  vjerovatno bacajući svjetlo na pojedince koji uspijevaju u boemskom svijetu umjetnika, dok prisustvo “rapsodije” potvrđuje “romantične ideale art roka”.

Još jedan stručnjak, Džudit Perajno, vjerovala je da je Merkjuri imao namjeru da napravi neku vrstu “lažne opere” sa ovom pjesmom. Iako ovaj rad zaista zvuči prilično nekonvencionalno u poređenju sa drugim rok klasicima, komad zadržava opersku logiku, jer integriše fantastična višeglasja, koja podsjećaju na sola u ariji. Pored toga, emocije izražene u pjesmi su dramatične i pretjerane, sa pričom čiji zaplet zvuči prilično zbunjujuće.

“Bohemian Rhapsody” je nesumnjivo postala jedna od najpoznatijih pjesama ikada napravljenih. Ono što može biti iznenađenje jeste da su prije objavljivanja članovima benda mnoga velika imena u muzičkoj industriji kazala da je pjesma previše duga da bi postala hit.

New York Times kritičari su prije svega pohvalili pjesmu zbog stihova i smatrali su ih najistaknutijom karakteristikom. Sam Merkjuri je odbijao da pruži iscrpno objašnjenje kompozicije. U jednom trenutku je pomenuo da se radi o odnosima i vezama, ali drugom prilikom je rekao da su stihovi jednostavno neke “nasumične besmislice koje se rimuju”.

Drugi članovi benda su se držali prilično zaštitnički kada je u pitanju bilo otkrivanje značenja pjesme, iako je Brajan Mej suptilno podržao sugestije da pjesma sadrži skrivene reference o Merkjurijevim ličnim traumama.

Nepostojanje solidne interpretacije značenja pjesme izazvalo je najrazličitije spekulacije. Na primjer, jedna teorija ukazuje na to da je u pitanju pjesma o mladiću koji je slučajno ubio drugu osobu i da pjesmu integriše čuveni Faustov motiv, u kojem ubica prodaje svoju dušu đavolu.

Muzički stručnjaci su ponudili nekoliko interpretacija, koje su nešto realnije, kao što je recimo Vajtli zapazila da je Merkjuri bio na životnoj prekretnici u godini kada je stvorio “Bohemian Rhapsody”. Naime, prestao je da živi sa Meri Ostin, njegovom partnerkom tokom prethodnih sedam godina i kojoj je kasnije posvetio pjesmu “Love of My Life” te upravo je započeo svoj prvi romantični odnos sa muškarcem.

Nazvana od strane muzičkih kritičara kao “numera koja se desi jednom u životu”, nakon što je objavljena “Bohemian Rhapsody” je harala svjetskim listama na kojima je lako završavala na prvom mjestu, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Kanadu, Novi Zeland, Holandiju i Belgiju.

Originalna, jedinstvena i definitivno zvučno drugačija od bilo koje druge rok pjesme koju je iko ikada čuo, “Bohemian Rhapsody” je i dalje omiljena pjesma svih generacija. Možete biti sigurni da je pjesma dostigla kultni status kada je 65.000 fanova u jedan glas otpjeva od početka do kraja. Upravo ovo se desilo na koncertu jednog potpuno drugačijeg benda, preciznije kada su Green Day svirali u Hyde parku u Londonu.

Snimljen iz ugla bubnjara, fantastičan trenutak prikazuje praznu pozornicu, a može se vidjeti čitava gomila ljudi koji u Hyde parku pjeva “Bohemian Rhapsody”.

Treba li uopšte dodati da je video postao viralan?

Dok iščekujemo istoimeni film, uživajte u slavnim notama.

Ovoga puta originalnim.

Send this to a friend