Muzika film i TV

Rundek tvrdi: U Jugoslaviji smo vjerovali da možemo da napravimo nešto svoje

Hrvatski muzičar Darko Rundek na 20-godišnjicu od objavljivanja kultnog albuma “Apokalipso”, njegovog prvog samostalnog poslije raspada Haustora, kaže da je najveći problem današnjeg društva to što dozvoljavamo da o nama brine “Veliki brat”.

Rundek je u intervjuu za Jutarnji list rekao da je jedna od dobrih stvari koje je kapitalizam donio to što tjera ljude da budu odgovorni.

“Iz socijalističke prošlosti još vučemo jedan veliki zaostatak – navikli smo da drugi umesto nas preuzimaju inicijativu, smišljaju nam poslove brinu se o nama poput ‘Velikog brata”…Uz mnoge loše strane koje nam je donio kapitalizam, vjerovatno jedina dobra stvar je ta što ljudi ipak uče da moraju da se pobrinu sami za sebe i da budu odgovorni. Poslije rata smo, nažalost, ostali pasivna zemlja bez samopouzdanja. U Jugoslaviji smo bar, tom svojom nesvrstanošću, sopstvenim putem kroz socijalizam, bilo to floskula ili ne, vjerovali da možemo da napravimo nešto što će da ima svjetski značaj. Da nije bilo tog osjećaja da ipak nismo neka periferija, nego da od sebe možemo da napravimo nešto ponosno, ne bi bilo ni novog talasa. Treba da postanemo svjesni vlastitih mogućnosti, da se prihvatimo posla i da budemo uzori drugima, a ne samo da radimo za te iste druge”, kaže Rundek.

Dodaje da je prije dvadeset godina “Apokalipso” imao drugačiji kontekst jer je to bilo drugačije vrijeme.

“Bile su to prve poslijeratne godine, mnogo toga se u međuvremenu pretumbalo, ali, opet, imam osjećaj kao da kao da se to pretumbavanje nije sleglo, vrijeme kao da još nije ‘svareno’, nije ostalo u prošlosti. Baš zato mi se čini da danas ‘Apokalipso’ ne sviramo ponovo, već ga reinterpretiramo i aktuelizujemo. U stvari, slično se osjećam kao i kad sam ga svirao ’97. A tu je i simbolika samog naziva albuma – sve je bilo i ostalo pomalo apokaliptično. Prije dvadeset godina, odmah poslije našeg rata, na sopstvenoj koži okusili smo šta to znači kad se skrše osnovni ljudski pricipi i zavladaju masovna opsjednutost, ludilo, mržnja i destrukcija. Danas nam, pak, ta ista apokalipsa prijeti u sferi ekologije – na ivici smo propasti, nismo u pitanje doveli samo ljudski opstanak, nego opstanak cijele biosfere, bilo zagašenjem, masovnom potrošnjom ili atomskim ratom, kojim nam se sve češće prijeti. Žarište apokalipse sa lokalnog se proširilo na globalno, a naš zadatak je u svemu tome da pokušamo da zadržimo ljudskih duh živim”, ispričao je legendarni muzičar.

https://www.youtube.com/watch?v=NZRrLUrU9Qw

Send this to a friend