Muzika film i TV

Solo: Priča iz Ratova zvijezda, film koji je podijelio fanove slavne franšize

Tri su filma snimljena nakon što je svijet “Ratova zvijezda” (“Star Wars”) preuzeo Disney, što je značajno podijelilo obožavatelje prethodnih filmova te publiku i kritiku. Zašto je to tako?

Pa, “Ratovi zvijezda” su sasvim sigurno najveća medijska franšiza, koja je u nepunih pola vijeka stvorila jednu od institucija popularne kulture sa najmasovnijom publikom, sa najviše fanatika.

Da se ne lažemo, po odlasku Džordža Lukasa mnoge stvari u konceptu su se promijenile, te je bilo nerealno za očekivati da to ne rezultira takvom drastičnom podijeljenošću, koja bukvalno osciluje od najpozitivnijih do najnegativnijih komentara.

No, činjenica je da “Solo: Priča Ratova Zvijezda” finansijski nije prošao onoliko dobro koliko se očekivalo, jednako kao što je i činjenica da dobri filmovi po pitanju zarade mogu loše da prođu iz najmanje hiljadu razloga.

Sila možda nije bila na Solovoj strani, ali nas to ne mora spriječiti da bez predrasuda razmotrimo sagu o mladom buntovnom pilotu.

Solo, film o Hanu Solu, čiji lik tumači Olden Erenrajh, otkriva kako je prezime dobio najveći svemirski pustolov u izvornom tumačenju zaista teško zamjenjivog Harisona Forda.

“Solo: Priča iz Ratova zvijezda“ Rona Hauarda iznosi niz pozadinskih detalja Hanove mitologije, tako se odvajajući od franšize kako bi ispričao svoju, pojedinačnu priču, podijeljenu na tri veće cjeline koje nude osvrt na Hanovu mladost (od toga kako je dobio ime do toga kako je sreo Čubaku), njegove prve poduhvate i rasplet koji ga vodi u pravcu Tatuina.

Priča se otvara na Koreliji, planeti poznatoj po izgradnji brodova, koliko i po mračnim ulicama kojima vladaju kriminalne grupe za koje su prinuđena da rade i mala djeca, među kojima je i odrasli Han Solo. Njegov san je da postane najbolji pilot u galaksiji, što djeluje mogućnije sa dovoljno novca za kupovinu broda. Solo odlučuje da će opljačkati bandu za koju radi i zajedno sa djevojkom Qi’rom čiji lik tumači Emilija Klark, pobjeći u novi život.

Plan ne uspije te Qi’ra zaglavi na Koreliji, a Solo je prisiljen priključiti se Imperijalnoj floti gdje će se obučiti za pilota. U međuvremenu biva izbačen sa Akademije, te se pridružuje bandi pod vođstvom Tobiasa Beketa čiji lik tumači Vudi Harelson. U mračnom i opasnom kriminalnom podzemlju Han Solo se sprijateljuje sa svojim budućim kopilotom Čubakom kojeg tumači Džonas Suotamo i upoznaje zloglasnog kockara Landa Kalrisijana čija je uloga povjerena Donaldu Gloveru, na putovanju koje će odrediti tok jednog od junaka sage „Ratovi zvijezda“.

Interesantno je to da film ne obiluje eksplicitnim scenama nasilja i zastrašujućim prizorima, što jeste karakteristika novijih serijala. Takve scene su prisutne tek u tragovima, jer je film očigledno namijenjen stvaranju novih generacija poklonika i potrošača.

Radnja je, istina, smještena u mračnom, kriminalnom podzemlju, no naglasak je na avanturi, prijateljstvu i romansi, ali i nadmudrivanju i izdaji.

Ako govorimo o ljubavi kao o jednoj od vrijednosti koje su izložene u filmu, interesanto je da u jednoj franšizi koja generacijski inspiriše maštu ljudi, ljubav ipak ne pobjeđuje. Interesantno je upravo zbog toga što ljudi u velikoj mjeri teže da vide trijumf te vrijednosti, a ona je u franšizi prisutna, ali tek kao usputna misao.

Situacija nije drugačija ni kada govorimo o Solu. Lik Qi’re, Solove ljubavi iz mladosti stvoren je namjenski za ovaj film. Ona je ljubav njegovog života i romansa nije upitna, ali na kraju preovladava njena pragmatičnost i težnja za sigurnošću. No, možda upravo taj momenat daje neophodan susret sa realnoću.

A cinizam, kao nerazdvojan dio habitusa Hana Soloa, morao je odnekuda da se iscrpi. U ovom slučaju, očigledno iz odnosa sa Qi’rom.

No, “Ratovi Zvijezda” su filmovi svjetla. Prizora i pejzaža koji bude osjećanja. Svi dosadašnji podizali su kriterijum za stepenicu više, što objašnjava negodovanje fanova na zaglušujući i tamni početak, s kadrovima naizmjenično u nijansama sepije i plave.

Pomalo otežavajuća okolnost za Sola je i to što se na momente gubi u pokušajima da objasni pojedinačne detalje.

Otežavajuća, jer se prethodni filmovi nisu trudili da objasne realnost u kojoj se junaci nalaze poklonicima koji su dio “zajednice” već gotovo pola vijeka.

Dvosjekli mač je to što to što Olden Erenrajh nije svojom glumom nastojao u potpunosti da “skine” legendarnog Forda – time je liku Sola dao nešto od vlastite autentičnosti, ali je “klizavo tlo” kada nakon toliko godina jednu od ikona popularne kulture interpretira nego drugi.

Interesantno je to što se u nekim trenucima služi različitim žanrovskim elementima zbog kojih na momente imamo utisak da gledamo vestern, zatim ratnu dramu, pa onda film o pljački, nakon čega nas dočekaju svemirski elementi po kojima je ova franšiza specifična.

Film obiluje za franšizu netipičnim, ali interesatnim i estetski privlačnim kadrovima, kao i sjajnom muzičkom podlogom.

No, da rezimiramo: film je svakako više od gledljivog. Nudi uzbudljivu vožnju svemirom na netipičan način za SF filmove, ali i za “Ratove zvijezda”.

Preostaje da vidimo da li će neki budući dijelovi slavne franšize slijediti put Soloa, te nastaviti iznenađivati poklonike i fanove ili će se ipak voditi ustaljenim kursom.

Send this to a friend