Muzika film i TV

Značajni gubici ugrožavaju egzistenciju onih koji žive od muzike

Privremene mjere sa pečatom Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) u vezi sa prevencijom širenja korona virusa u Crnoj Gori, a naročito one koje se odnose na zabranu interakcije sa ljudima, po principu grupnih okupljanja, odnosno one koje podrazumijevaju zatvaranje kafića/ noćnih klubova, između ostalog, ovih dana goruća su tema u crnogorskim muzičkim krugovima. Sijaset bendova/izvođača odložili su instrumente još 13. marta, kada je stupila na snagu zabrana okupljanja stanovništva u zatvorenim mjestima i na otvorenim javnim mjestima, što uključuje, između ostalog, i kulturno-umjetnički segment i manifestacije, a dva dana kasnije uslijedilo je i zatvaranje disko klubova/ barova i noćnih klubova/barova.

Ukratko, zatvaranje većine prostora pod čijim krovom muzičari zarađuju za parče hljeba. Privremene mjere produžene su do 15. aprila, a imajući u vidu aktuelnu situaciju logično je očekivati da i nakon tog datuma budu na snazi. I mada je pred Crnom Gorom rješavanje dosta prioritetnijih problema, ne može se prenebregnuti činjenica da će mjesečni zastoj, sa osnovanom tendencijom da bude i znatno duži, i te kako zaokrenuti tok života muzičara čiji su osnovni izvor prihoda honorari od nastupa, od kojih većina izdržava i porodice.

Podgorički bend Crveno i crno važi za jednu od najangažovanijih postava u Crnoj Gori, a već godinama bije bitku na nekoliko frontova. Nisu im nepoznanica ni najveće bine, ni one u lokalima, na svadbama, privatnim proslavama. Bez dileme, sinonim su za bend zbog čijeg vas angažmana neće zaboljeti glava i koji garantuje “isporuku” kvalitetne muzike.

Mihailo Miha Radonjić, jedan od iskusnijih aktera na domaćoj sceni, gitarista i simbol pomenutog benda, čovjek iz čijeg su studija mnogi hitovi crnogorskih izvođača ugledali svjetlost dana, u razgovoru za Vikend novine podsjeća da se profesionalno bavi muzikom od 1993. godine i vremena velike krize na ekonomskom i kulturološkom planu, ali bez obzira na to imao je, kaže, priliku da radi i zarađuje minimalne honorare, i to u manjim, dvočlanim i tročlanim sastavima. No, za razliku od današnje situacije, zastoja tada nije bilo.

“S druge strane, zdravlje jeste na prvom mjestu i sve ovo ima i dobrih strana konačno možemo više vremena da provedemo sa porodicom, da malo odmorimo od nehumanog tempa kojim živimo, da se posvetimo sebi”, osvrnuo se Radonjić na pozitivnu stranu priče, ali realnost, imajući u vidu pomenutu aktivnost benda i mj ere, vodi nas u drugu kraj nost.

“Broj naših nastupa, kao jednog od najtraženijih bendova u Crnoj Gori, varirao je od dva do pet sedmično, nekada i više, pa se može reći da je Crveno i crno ‘firma’ koja je donedavno ostvarivala značajne prihode, pa sada,
u ovoj situaciji potpunog prekida svih aktivnosti, bilježi značajne gubitke, odnosno tzv. oportunitetne troškove” konstatuje Radonjić.

Ivan Ivanović prepoznat je po kantautorskom pseudonimu BubnjIvi. Akter je i paralelne priče BubnjIvi & Psi, zastupljen u bendu Parampaščad, a pritom je sa Stefanom Pantovićem osnivač muzičkog studija Stivi i istoimene NVO. Ima znatno manje staža od Radonjića, ali dijeli identične muke. Ivanović, naime, smatra da pomenute odluke utiču na svaku poru društva, pa tako i na muzičare, a jednako je teško biti u bilo čijoj koži ovih dana, objašnjava naš sagovornik, posebno jer su stvari veoma neizvjesne i ne znamo do kad će tako biti.

“Naravno da je teško biti u koži muzičara, posebno ljudima koji su se opredijelili da žive od muzike i da im je to jedini izvor prihoda. Ovo najviše utiče na bendove i izvođače koji zavise od kafana, da tako kažem. Za autorske bendove u Crnoj Gori ovo nije pretjerani problem, jer rijetko nastupaju po crnogorskim lokalima, uglavnom su tu cover svirke. Ako ovo zahvati festivalsku sezonu, onda će i autorski bendovi biti u problemu. Pozitivno je to što imamo prostor za stvaranje, što u ovom smislu nije loše”, mišljenje je Ivanovića.

Zbog neplaniranog odmora i Ivanovićevi instrumenti su na hlađenju, a novčanik tanji.

“Ne znam koliko sam tačno svirki morao da otkažem, ali sigurno je u pitanju nekoliko desetina nastupa, kao i većina mojih kolega, pretpostavljam, što uopste nije mali broj kada se objektivno sagleda situacija”, navodi Ivanović.

Činjenica je da mnoge ugostitelje/organizatore svirki tokom narednog perioda očekuje grčevita borba za povratak u normalne tokove funkcionisanja, što automatski utiče i na muzičare. U bendu Crveno i crno, otkriva Radonjić, uveliko se bave organizacionim detaljima i pravovremenim dejstvovanjem. Ipak, sve je pod velom neizvjesnosti.

“Dio zakazanih nastupa odložen je za avgust, septembar i oktobar, a ugovaramo već neke nastupe i za 2021, tako da nisam pretjerano zabrinut za budućnost. Ono što bi moglo dodatno da nas uspori, a što se najavljuje kao mogućnost u stručnim krugovima, jeste drugi talas virusa, na jesen. U svakom slučaju treba iskoristiti ljetnju sezonu, ili to što od nje ostane, da se spremimo za svaki scenario koliko bude moguće”, najavljuje Radonjić.

S druge strane, govoreći o onome što slijedi, Ivanović kaže da nije uplašen, ali…

“Da je prijatno sigurno nije. Veliko je pitanje šta će biti u narednom periodu, a sve zavisi od toga koliko će ovo čudo potrajati. Mislim da će se, kada prođe, sve vrlo brzo vratiti u normalne tokove, ali imamo svi odgovornost da pokažemo solidarnost prema mjestima u kojima smo radili i u kojima radimo te da zajedničkim snagama što prije prebrodimo novonastalu krizu”, stav je Ivanovića.

Imajući u vidu gorepomenutu činjenicu da mnogima zarada od nastupa predstavlja značajan dio prihoda za svakodnevno funkcionisanje, naročito onima koji su već formirali porodicu, nije teško zaključiti da je ovo više od obične muzičke priče. Problemi su na stolu, a vrebaju mnoga pitanja.

Recimo, od koga muzičari mogu očekivati podršku? Za početak, Radonjić ističe da svi u bendu Crveno i crno imaju porodice i svi žive isključivo od muzike, pa stoga pozdravlja nedavno donešenu mjeru o tromjesečnom moratorijumu na rate kredita. Ipak, nada se da se priča neće zaustaviti na tome, a naročito se osvrnuo na one koji nisu, kako kaže, dio ciljne grupe kojoj se nedavno obratilo Ministarstvo kulture.

Crveno i crno

“Moratorijum nam jeste pomogao u jednom dijelu, ali iščekujemo i dalje ekonomske i druge mjere nadležnih organa, jer vrijeme nije na našoj strani u finansijskom smislu. Ministarstvo kulture je raspisalo konkurs čiji je cilj podrška kulturnim djelatnicima koji su zbog aktuelne situacije ostali bez prihoda. Međutim, u najavi tog konkursa kao ciljna grupa navedeni su, između ostalih, i frilenseri, a u konkursu, raspisanom nekoliko dana kasnije, ta se grupa ograničava na akademske i muzičare registrovane u Ministarstvu kulture kao samostalni umjetnici. U neku ruku razumljivo, ali opet, za nas mnogobrojne koji nismo ‘u sistemu, a često najviše radimo u domenu popularne muzike, još uvijek ne vidim rješenje” konstatuje Radonjić i potom objašnjava zašto nije u pomenutom sistemu.

“Po Zakonu o kulturi, status samostalnog umjetnika teče od dana podnošenja zahtjeva. Dakle, kada bih podnio zahtjev sada, prethodnih skoro 30 godina bavljenja muzičkom djelatnošću ne bi mi bile priznate. U svakom slučaju, računamo da naše Ministarstvo kulture i ostali nadležni neće ispustiti iz vida ni frilensere. Taj apel upućujem ispred benda koji već sedamnaestu godinu skoro svakodnevno publici u Crnoj Gori i šire u svojoj interpretaciji donosi kvalitetnu svjetsku i regionalnu muziku”, zaključak je Radonjića.

Ivanović je svjestan da je muzika mnogima jedini izvor prihoda. Dalje, zaključuje da je ta grupa direktno svrstana u najkritičnije.

“Direktno im je ugrožena egzistencija, posebno ljudima koji imaju familije. Situacija je ozbiljna i teška”, upozorava Ivanović i primjećuje da već postoje pojedine inicijative sa različitih adresa.

“Vidio sam da je PAM (Organizacija za zaštitu prava autora muzike Crne Gore) izdvojio neka sredstva za autore, do 300 eura po članu, za koje se ljudi mogu anonimno prijaviti, vršiće se i selekcija u tom smislu da novac ode zaista tamo gdje je najpotrebniji. Mislim da je potrebno još takvih poteza države, ali toliko je stvari ispred toga da sumnjam da će naša profesija doći na red. Ono što nam ostaje je da imamo pozitivan stav, disciplinu i da budemo solidarni dok sve ovo ne prođe. A kada prođe, kao i sve, brzo će se zaboraviti i brzo ćemo se oporaviti i nastaviti normalnim životnim tokovima, nadam se” optimističan je Ivanović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rozaj
Gost
Rozaj

Dosta ste vi uzeli para, malo da odmorite nije strasno

Hogar
Gost
Hogar

Lijepo je meni govorio tata, mani muzikante vazna je skola!

Śedi
Gost
Śedi

Zato nam je i ovakva muzika na ovim prostorima, zato sto upravi takvi kao ti koji ocigledno nemaju predstavu o kulturi, koliko je zaprava umjetnost na svim poljima od velikog znacaja, vec nipodastavaju i deskriminisu nesto najljepse poput umjetnosti, a uzdizu obicne poslove zato sto su i sami obicni. Nije dzabe Platon rekao : ” Kakva je muzika, takva je… Više »

E VIVA
Gost
E VIVA

I onih koji su kuci egzistencija je unistena

Đetić_007
Gost
Đetić_007

“Umjetnost je nesiguran poziv koji nit ‘hrani nit’ brani onog ko mu se oda. Put umjetnosti uopšte je neizvjestan, varljiv i težak, a igra je ponajteža i najvarljivija od svih umjetnosti, čak ozloglašena i opasna stvar.” Ivo Andrić, Aska i vuk

Send this to a friend