Showbiz

Tužna životna priča majke Ilona Maska

Priča Maje Mask ukratko je sljedeća: rođena je u Kanadi, odrasla u Pretoriji sa neobičnim, avanturističkim roditeljima, a manekenstvom se bavila od svoje 15. godine.

Udala se mlada i rodila troje djece, Ilona, Kimbalu i Tosku, u razmaku od samo tri godine.

Pobjegla je od supruga, jer ju je fizički i psihički zlostavljao, kada je imala 31 godinu. Nekoliko puta u životu krenula je ispočetka. Danas je doktorirala kao dijetetičarka. Još uvijek je model.

Maja Mask majka je troje djece koje je sama odgajila, a jedno od te djece je Ilon Mask, osnivač ili saosnivač kompanija “Spejs X”, “Tesla”, “Neurolink”, čovjek koji planira da živi na Marsu.

Objavila je knjigu “Žena sa planom. Savjeti za život pun ljepote, avanture i uspjeha”, koja, kako i ona sama kaže, ima dosta elemenata literature o samopomoći, iako nije unaprijed razmišljala da će se njena knjiga svrstati u tu vrstu literature.

Djeca i agenti su joj savjetovali da piše o svom životu i bitkama sa kojima se nosila. Ta ideja joj se nije u početku dopala, ali nakon izdavanja knjige vidjela je koliko su se ljudi poistovjetili sa njenom životnom pričom.

Otac Maje Mask je bio veliki ljubitelj aviona iako je po struci bio kiropraktičar i time se profesionalno bavio, njena majka je međutim bila plesačica i imala je svoju školu. Dvije godine nakon kupovine poljoprivrednog imanja u Južnoafičkoj Republici, odlučuju da se iz Kanade tamo i presele.

Tu počinje njena velika borba sa stranim jezikom, učenjem i komunikacijom sa mještanima. Njeni roditelji su bili avanturisti i onda su zajedno sa njima vodili i svu svoju djecu. Maja je tokom pustolovina sa roditeljima spavala po štalama, pustinjama i kaže nije osjećala da bi išta moglo da krene po zlu.

Ali njene tinejdžerske godine nisu bile lake, morala je da polaže ispite na drugom jeziku u školi, dečko ju je varao, varirala je u težini, a mogla je da dostigne više od devedeset kilograma.

Ocu Ilona Maska privukla ju je činjenica da je bio jedan od rijetkih koji je bio bolji od nje u matematici i prirodnim naukama. Međutim, njihova veza je bila burna i sastojala se iz konstantnih raskida i pomirenja.

Udala se za njega u trenutku kada, prepričava u knjizi, nije imala samopouzdanja, između ostalog i zato što se dosta udebljala.

Erol Mask bio je njen muž, za njega se pričalo da ima vrlo visok IQ, ali užasan karakter. Kasnije je i sam Ilon govorio o svom ocu u negativnom kontekstu, pa je za časopis “Rolling Stone” rekao da je bio “grozno ljudsko biće”.

Prije nekoliko godina bio je i u mnogim tabloidima jer je napravio dijete poćerki koja je od njega mlađa 43 godine.

Maja Mask je Erolu rodila troje djece. Bio je agresivan, tukao ju je, vrhunac je bio kad ju je tukao javno pred prijateljima. Trebalo joj je devet godina da se izvuče iz tog pakla, kako je opisuje, bili su vjenčani od 1970. do 1979. godine.

Bio je surov i kada je krajem juna rodila njegovo prvo dijete, danas svjetski poznatog sina Ilona, kako opisuje u knjizi:

“Neposredno prije nego što se Ilon rodio, farbao je svoj avion i ja sam mu pomagala, svaki put kada bih dobila trudove ja sam usporavala svoj rad. Tada bi rekao: “Ne moraš da usporavaš zbog porođaja. Nije htio da me odvede u bolnicu dok porođaj nije počeo da se dešava”, izjavila je ona za Jutarnji List.

Mučenje se nastavilo, suprug ju je tukao i pred djecom, a ona je osjećala obavezu prema porodici. Veza u kojoj je Maja bila sa Irolom je od početka bila toksična, pa kako ona tvrdi nije sasvim shvatala šta joj se zapravo događa, niti je znala gdje bi otišla, trudila se i da bude vjerna svom mužu.

Uspjela je tada, kao samohrana majka sa troje male djece. A kada su je profesionalno angažovali u modelingu, unajmila je dadilju. Dešavalo se i da djeca sjede u prvom redu sa knjigama dok je ona šetala.

Način na koji je odgajala svoju djecu, a sve troje su danas uspješni u svojim karijerama, mogao bi biti zanimljiv roditeljima koji smatraju da djecu treba gurati, nadgledati, podstičući ih na taj način na učenje.

Opisuje da djecu nije kritikovala ili tretirala kao bebe, nije provjeravala njihove zadatke jer je smatrala da je to njihova odgovornost, nije im govorila šta da uče, oni su sami donosili odluke. Svi su se prijavili za fakultete po svom izboru i dobili stipendije i studentske kredite, ona nije ni vidjela prijave.

I dok su studirali, živjeli su u skromnim uslovima.

Knjiga takođe opisuje preseljenje Ilona Maska u Toronto kada je imao samo 17 godina. Zatim piše i o tome kako su se braća Ilon i Kimbal Mask preselili u Silicijumsku dolinu kako bi pokušali da osnuju prvu tehnološku kompaniju na samom početku internet tehnologija.

Send this to a friend