Zanimljivosti

Britanski istoričar: Kralj Solomon nikada nije postojao

Kralj Solomon, jedan od najbogatijih vladara u istoriji, čije bogatstvo je bilo vrijedno oko tri milijarde današnjih dolara, proizvod je mita, tvrdi istoričar Ralf Elis. Po njemu, legenadrni izvor Solomonovog bogatstva, rudnici koji se pominju u pričama, nikada nisu postojali.

Prema Starom zavjetu, kralj Solomon je iz svojih rudnika, za koje neki vjeruju da još postoje, sakupio 500 tona čistog zlata, i cio život je bio okružen velikim bogatstvom.

Britanski istoričar Ralf Elis, međutim, tvrdi da Solomonovi rudnici nikada nisu ni postojali. I ne samo to. Elis kaže da sam Solomon nije bio kralj Izraela, već egipatski faraon, a da je cijela priča o legendanom kralju samo “pogrešno interpretirana”, piše Daily Mail.

Prema njegovim tvrdnjama, u pitanju je faraon Šošenk I, koji je vladao Egiptom i Izraelom krajem 10. vijeka prije naše ere.

Vođen starozavjetnim pričama, Elis se 20 godina bavio istraživanjem kralja Solomona u pokušaju da pronađe legendarne rudnike, da bi na kraju došao do zaključka da priče o nevjerovatnom bogatstvu potiču iz pogrešno protumačenih istorijskih tekstova. U pričama o bogatstvu ima istine, ali je ono bilo mnogo manje nego što se u tim legendama prikazuje.

Elis vjeruje da su vladari iz okruženja pljačkali kraljavske grobnice u Dolini kraljeva u Egiptu i blago poklanjali Solomonu u znak poštovanja i da bi spriječili eventualne napade.

“Generacije teologa i arheologa pretraživale su Svetu zemlju tražeći prijestonicu, palatu, hram ili bogatstvo, ali bez uspjeha. Trebalo bi da prihvatimo da je biblijsko tumačenje potpuna fikcija ili da pokušamo da tražimo na nekom drugom mjestu.”

“Bogata dinastija na području Izraela je postojala, ali oni nisu bili kraljevi i njihova prijestonica nije bila Jerusalim”, ističe Elis i dodaje:

“To nije otkriće koje će mnogi izraelski areheolozi, iz političkih i kulturnih razloga, željeti da čuju, ali za razliku od klasičnih interpretacija biblijskih priča, ono ima smisla.”

Ralf Elis vjeruje da su faraoni bili “neprihvatljivi” za kasnije biblijske autore, koji su napisali altrenativnu verziju kako bi stvorili “čistog izraelskog heroja”.

Ako je njegova teorija tačna, Elis kaže da bi Solomonova bogatstva lako mogla da se nalaze u Egipatskom muzeju u Kairu.

Send this to a friend