Zanimljivosti

Budvanska Gospa, kult koji odolijeva vremenu

Budvanin don Krsto Ivanović, pisac, kanonik i hroničar, u Budvanskom ljetopisu navodi da, iako se zaštitnikom grada u XVII vijeku smatrao Sveti Ivan Krstitelj, građani Budve od davnina posebno uvažavaju kult Presvete Bogorodice. Njena čudotvorna ikona, za koju su vjerovali da je oslikana kistom Svetog Luke, čuvala se u katedrali Svetog Ivana izgrađenoj na mjestu starije Bogorodičine crkve.

Zaštita i milost Presvete Djeve Marije, prema viševjekovnim vjerovanjima, štitile su grad od epidemija kuge, pljačkaških pohoda, kao i od pomorskih nesreća. I zaista, Budvanski ljetopis iz XVII vijeka svjedoči da se kuga nikada nije razvila unutar grada iako je bilo u obližnjim Mainama ili, čak, i kod nekog od brojnih posjetilaca grada. U pomenutom spisu nalaze se podaci o čudesnim odbranama grada od gusarskih pohoda i spasavanju brodolomnika, što se dešavalo zbog Bogorodičine milosti.

Arhivski izvori navode da se u decembru, na dan Bezgrešnog začeća blažene Djevice Marije, održavala najsvečanija gradska procesija. Nakon te procesije, svaki stanovnik slavnog grada primao je blagoslov pred čudotvornom ikonom, koju je, sa desne strane, pridržavao kanonik, a sa lijeve strane gvardijan. Svečane i veoma poštovane procesije, sa nošenjem čudotvorne ikone gradskim ulicama, održavale su se i u julu i avgustu u čast Bogorodice od Karmina, kao i na Dan Velike Gospe.

Više vjekova poštovana ikona Bogorodice, vizantijski rad iz XIV vijeka, postavljena u posebni mermerni oltar i prekrivena skupocjenim srebrnim okovom, danas se čuva u katedrali Svetog Ivana. Od primanja hrišćanstva na ovim prostorima Bogorodica je u budvanskom gradu bila veoma poštovana.

O snazi kulta Bogorodice možda najbolje svjedoči podatak da je u srednjovjekovnoj Budvi postojalo osam crkava posvećenih Majci Božijoj, od kojih se se tri nalazile unutar gradskih zidina, a preostalih pet u njihovoj neposrednoj blizini.

Send this to a friend