Zanimljivosti bivši vlasnik studija za tetovažu

Čovjek koji je prodao svoju kožu umjetnicima i galerijama

Foto: EPA/GEORGIOS KEFALAS

Tim (40) je bivši vlasnik studija za tetovažu iz Ciriha. I rad belgijskog umjetnika Vima Delvoe. Sada ga možete posmatrati i vi, u živom prenosu iz jedne galerije u Australiji, prenosi nova.rs.

Vim Delvoa je upoznao Tima Štajnera 2006. godine. Do tada poznat po tetoviranju svinja, Vim je upravo tragao za ljudskim platnom. Kada je čuo za ideju, Tim je pomislio, što da ne. Dvije godine i 40 sati rada kasnije, nastalo je umjetničko djelo “Tim”.

Preko cijelih Timovih leđa Vim je istetovirao Bogorodicu u monaškoj odori, žute sunčeve zrake koji izlaze iz njenog oreola, crvene i bijele ruže, lastavice, dvije koi ribice između lotosa na dnu i lobanju u meksičkom stilu na vrhu. Uredno se potpisao, kao na slici.

Djelo je prodao 2008. njemačkom kolekcionaru Riku Rajnkingu, za 150.000 eura (Tim je dobio trećinu).
Kada Tim umre, njegova koža će biti uramljena i postaće umjetnički rad. Do tada, kao dio ugovora, Tim tri puta godišnje sjedi u galerijama širom svijeta.

Od novembra tezga mu je u Muzeju stare i nove umjetnosti (Mona) u Tasmaniji. Muzej je 18. marta zatvoren zbog korone ali Tim se drži svog dijela ugovora. I dalje dolazi. I sjedi na svom mjestu. Sam. Jedini živi eksponat muzejske kolekcije.

I vi ga možete posmatrati na ovom linku, preko „lajv” kamere, od srijede do ponedjeljka 2h-8:30h po našem vremenu.

Kada jednom sjedne na svoje postolje u međuspratu muzeja, ne pomjera se i ne progovara. Osvjetljenje je takvo da djeluje kao da je bez glave. Ostala svijetla su prigušena. Prostorija u kojoj je djeluje hladno ali smirujuće. Zbog njegove izolacije kao da i mi lakše podnosimo svoju, iako smo hiljadama kilometara udaljeni.

Sigurno bi imao mnogo toga da nas nauči o stoicizmu, upornosti, dosadi, žrtvovanju i izolaciji. Ali, on više voli da ćuti. Rijetko daje intervjue. Snimio je, doduše, jedan promotivan video za Monu.

Foto: EPA/GEORGIOS KEFALAS

Tim je jedno od brojnih umetničkih djela u Moni i muzejim širom svijeta koja nastavljaju da vise, stoje ili sjede, u praznini. I čekaju povratak svoje publike.

Timova tezga u Moni završava se 30. aprila.

„Do tada, Tim će lagano ušetati u prostor i mi ćemo ga osmatrati. I čekati, čekati, čekati, dok možda njegovo djelo ne vidimo jednom i uživo. Ili bilo koji drugi umjetnički rad bilo gdje u svijetu, gdje nam nije dom. Tada ćemo znati da je sve gotovo. I da je sve ovo vrijeme, dok je život stajao, umjetnost bila tu. Čekala nas je”, poručuje „Gardijan”.

Send this to a friend