Zanimljivosti

Da li ste nekad vidjeli šareni kukuruz?

Da zrna kukuruza mogu izlgedati drugačije od uobičajene žute boje pokazuju ova šarena zrna na klipovima kukuruza pod imenom “Glass Gem”. Ova šarena zrna kukuruza izgledaju poput bisernih šarenih “perli” okačenih na kukuruzu.

Ova zrna kukuruza su posebno uzgojene sorte kukuruza to jest, klipova kukuruza.

Šarena zrna kukuruza (šareni klip kukuruza) razvio je indijanski poljoprivrednik koji je primijetio da klipovi kukuruza s vremena na vrijeme pokazuju znakove neobičnh boja koje sijaju, odnosno presijavaju se na svjetlosti.

Uzgojeni šareni klipovi kukuruza, odnosno zrna, potiču iz Oklahome u SAD, gdje je farmer iz plemena Čirokija Karl Barnes imao ideju da sakupi šarene klasove kukuruza i zajedno ih uzgoji.

Kako su godine prolazile, uspio je da proizvede kukuruz koji prikazuje desetine različitih boja na jednom klipu kukuruza.

Neposredno prije nego što je umro, gospodin Barnes je svoju zbirku sjemena ugojenih kukuruza i svoje znanje prenio svom prijatelju Gregu Schoenu i zamolio ga da čuva tradiciju šarenih presijavajućih zrna kukuruza.

Gospodin Schoen je 2010. godine odlučio da mora pronaći stalni dom za sakupljanje te je sjeme kukuruza poklonio Billu McDormanu, vlasniku male sjemenske kuće u Arizoni u Sjedinjenim Državama.

“Bio sam oduševljen, rekao je gospodin McDorman kada je prvi put uzgajio “Glass Gem” kukuruz. Niko nikada ranije nije vidio ovakav kukuruz.”

Sjemenar je sada na čelu Native Seeds/SEARCH, neprofitne organizacije koja nastoji da očuva poljoprivredno nasleđe Indijanaca. Organizacija prodaje sjeme “Glass Gem” putem svoje veb stranice za 7,95 USD (dolara) po paketu.

Većina kupaca očigledno koristi Glass Gem kao inovativan poklon koji se može izložiti kao ukras oko kuće. Osim toga, Native Seeds podstiče kupce da sačuvaju svoje omiljene niti kukuruza za ponovnu sadnju kako bi nastavili tradiciju staklenog dragulja.

Gospodin McDorman je rekao: “Kao što nas je Karl Barnes naučio, potrebna je samo jedna osoba da stvori šareniji, raznovrsniji i bogatiji svijet – jedno po jedno sjeme kukuruza”.

Send this to a friend