Zanimljivosti

Danakil “šarena” depresija: Kako izgleda pakao na Zemlji

Nazvana “najsurovijim mestom na planeti Zemlji”, Danakil depresija leži duboko ispod nivoa mora u sjevernom etiopijskom regionu, Afar. Ova depresija ne predstavlja samo najtoplije mjesto na planeti, već i geološki najaktivnije, u suštini sačinjeno od istopljenog, kiselog i balončićastog zemljišnog prostranstva, za razliku od svega ostalog što ste imali priliku da vidite.

Sastoji se od mješavine različitih minerala, soli, sumpora i gvožđa, što se vizuelno ispoljava u živoj kombinaciji žute, narandžaste i crvene, dajući pejzažu neonski, ali i smrtonosan izgled. Neki od bazena Danakil depresije se čak mogu pohvaliti svojim pH nivoom koji ide ispod 1, što je u smislu kiselosti negdje između bakterije i stomačne kiseline. Međutim, veoma često se ispod ovih bazena, koji su prekriveni tankom slanom korom, nalaze podzemni bazeni smrtonosne kiselosti.

Život baš i nije stvar koju ćete ovdje pronaći, što nam govori da je zemljište Danakil depresije jedno od najogoljenijih i najneplodnijih ekosistema na svijetu. Međutim, ono što joj nedostaje u smislu života, depresija nadoknađuje u pogledu geološke aktivnosti. Dno depresije je prekriveno bazaltnim tokovima, štitastim vulkanima i čađavim vrhovima.

Godine 1926. magma se podigla na samu površinu, uzrokujući pojavu eksplozija pare što je dovelo do formiranja “maar”-a (od latinskog „mare“, more), odnosno niskoreljefnog vulkanskog kratera.

Zemljište koje okružuje depresiju je nekada predstavljalo sastavni dio Crvenog mora. Kada je voda nestala ostavila je za sobom ogromne količine soli, koja je postala vrijedna, ali i fatalna roba za lokalno stanovništvo koje živi u okolini Danakil depresije. Slani blokovi se prvo sijeku, a zatim se pakuju na kamile i transportuju do obližnjih gradova u kojima se prodaju. I tako već duže od 100 godina.

Iako ljudi posjećuju Danakil depresiju ne bismo je preporučili onima sa slabijim srcem. Sa prosječnom dnevnom temperaturom od 41ºC vrućina je nepodnošljiva, a situaciju dodatno pogoršava ključajuće vreli povjetarac, ili “Afar vjetrovi”, kako ih lokalno stanovništvo naziva.

Za one koji se ne plaše ekstremnih vremenskih uslova i povremenih prijetnji (česti sukobi zbog bogatstva soli koji su umjeli da dovedu i do smrtnih ishoda) put u Danakil depresiju podrazumijeva: odsjedanje u skromnom smještaju, putovanje džipovima ili na kamilama uz obaveznu pratnju naoružanih stražara, što, kada su u pitanju male grupe, ovaj put čini izuzetno skupim.

Send this to a friend