Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 17. avgust

Rođen vladar Jan III Sobjeski

Jedan od najznačajnijih vladara Poljsko-Litvanske unije vladao je od 1674. godine kao kralj Poljske i Veliki vojvoda Litvanije. Njegova 22-godišnja vladavina obilježena je stabilizacijom prilika u Uniji, kojoj je to bili prijeko potrebno nakon teških razaranja poslije švedske agresije i ustanka Bogdana Hmeljnickog. Bio je omiljen među podanicima, jer je bio i odličan vojskovođa, najpoznatiji po pobjedi nad Turcima 1683. kod Beča. Nakon brojnih pobjeda u bitkama protiv osmanskog carstva od Turaka je dobio naziv “Poljski lav”. Za vrijeme trodnevne bitke za Varšavu 1656. godine zapovijedao je snažnom konjičkom regimentom od 2.000 tatarskih konjanika, nakon toga dobio je titulu kraljevog zastavnika. Kao veliki pobornik francuske frakcije, Sobjeski je ostao vjeran kralju za vrijeme ozloglašenog Lubomirskog ustanka, što mu je dodatno pomoglo u vojnoj karijeri. U vrijeme kad je postao kralj Poljske i Litvanske unije, to su bile jedne od najvećih i najgušće naseljenih zemalja u Evropi, ali teško razorene nakon pola vijeka stalnih ratova. Državna riznica bila je skoro prazna, a moćni vlastelini nijesu se obazirali na odluke lokalnih vlasti, sudova pa čak ni kralja. Prvo se prihvatio stabilizovanja stanja na južnim granicama, prisiljavajući Osmanlije da prihvate mirovni sporazum, čime je prekinuo trajno stanje rata na južnoj granici. Umro je 1696. godine.

1863. Veslačka trka na Temzi postala internacionalna

Rivalstvo između dva britanska najelitnijia Univerziteta Oksforda i Kembridža ima veoma dugu istoriju, a jedno od takmičenja koje je svojom popularnošću obišlo zemaljsku kuglu je trka osmeraca. Na današnji dan 1863. godine ovakav način dokazivanja nadmoći univerziteta podignut je na internacionalni nivo kada je priređena prva međunarodna veslačka trka između britanskog Oksforda i američkog univerziteta Harvard.

Rođen Robert de Niro

Američki filmski glumac, reditelj i producent Robert de Niro je dvostruki dobitnik Oskara i Zlatnog globusa. Jedan od najvećih američkih karakternih glumaca, najpoznatiji po dugoj saradnji s rediteljem Martinom Skorsezeom i ranim radom s rediteljem Brajanom de Palmom. Najveće uloge ostvario je u filmovima “Kum II” “Taksista” “Razjareni bik”, “Dobri momci” i “Kazino”. Poznat po predanosti svojim ulogama, De Niro se udebljao 27 kilograma i naučio da boksuje za ulogu Džeka Lamote u Razjarenom biku, izbrusio zube za Rt straha, živio na Siciliji za Kuma II, radio kao taksista tri mjeseca za istoimeni film, te naučio da svira saksofon za Njujork. Udebljao se i za ulogu Al Kaponea u Nedodirljivima. De Nirov zaštitni znak, koji je došao s metodičnom glumom, uključuje bilo kakvu ekstremnu taktiku koja je potrebna kako bi izvukao najbolje izvođenje od onih s kojima glumi. Glas je 2004. posudio Don Linu, negativcu iz animiranog filma Riba ribi grize rep. Bilo je to prvo De Nirovo iskustvo s posuđivanjem glasa, a kad su ga pitali o tome, rekao je kako je to bila jedna od najzabavnijih epizoda njegove holivudske karijere.

Bil Klinton priznao aferu

Američki predsjednik Bil Klinton javno je priznao da je imao “neprihvatljive fizičke odnose” s Monikom Levinski, osam mjeseci nakon što je to javno negirao. Najpoznatija politička seksualna afera u istoriji poznata kao “Levinski skandal” i “Sexgate” potresla je američku javnost i uticala na gubitak vlasti Demokratske stranke 2001. godine. Monika Levinski počela je da radi u Bijeloj kući kao pripravnica 1995. kada je imala 22 godine. Uskoro je počela aferu s aktuelnim predsjednikom Klintonom. U ovom svjedočenju ključna osoba bila je Linda Trip, prijateljica i saradnica Levinski. Priču je prvi otkrio Washington Post, no Klinton je odlučno opovrgnuo sve kao obične zlonamjerne glasine. Ipak, nakon svjedočenja Linde Trip afera se više nije mogla sakriti i tadašnji predsjednik je pred cjelokupnom američkom i svjetskom javnošću priznao odnose s mladom pripravnicom. Senat je pokrenuo postupak za prijevremeno povlačenje Klintona s mjesta predsjednika, no ipak konačna odluka dopustila mu je da dovrši mandat sve do 2001. godine.

17. avgust dan je posvećen crnim mačkama, budući da se u mnogim kulturama vjeruje da donose nesreću. Da bi se djeca oslobodila straha i da bi odbacila praznovjerje vrtići i škole organizuju izložbe likovnih radova sa motivom crne mačke.

Send this to a friend