Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 22. avgust

Rođen muzičar Ašil-Klod Debisi

Francuski kompozitor rođen je u Sen-Žermeu an-Le. Uz Morisa Ravela smatra se jednim od najistaknutijih ličnosti u oblasti impresionističke muzike, mada on lično nije volio da se ovaj termin upotrebljava kada bi se govorilo o njegovim kompozicijama. Debisi je bio ne samo jedan od najvažnijih francuskih kompozitora, već je bio i centralna figura cijele evropske muzike na prelazu iz devetnaestog u dvadeseti vijek. Debisijeva muzika praktično definiše prelazak iz kasno-romantičarske muzike ka modernističkoj muzici dvadesetog vijeka. U francuskim književnim krugovima stil ovog perioda bio je poznat kao simbolizam, pokret koji je neposredno inspirisao Debisija kako kao kompozitora, tako i kao aktivnog učesnika u kulturnom životu. Izvođenje opere “Peleas i Melisandra” donijelo mu je svjetsku slavu. Na početku Prvog svjetskog rata bio je jedan od najslavnijih kompozitora, ali nije dugo uživao u toj slavi. Umro je u Parizu. Ostavio je za sobom više kompozicija iz različitih oblasti i to kompozicije za djecu “Dječji kutak” i balet “Kutijica igračaka”, deset programskih orkestarskih kompozicija među kojima se ističu “Popodne jednog Fauna” i “More”. Slovio je za veoma nesrećnog u privatnom životu, a posebno u braku, jer su ga nervirale, kako je često isticao, ograničenost supruge i njen nedostatak osjećaja za muziku. Umro je u Parizu 1918. godine.

Prvi Jevrej stigao u SAD

Prvi jevrejski imigrant u SAD, Jacob Barsimson stigao je u Nju Amsterdam. Mnogi su ga slijedili u narednoj deceniji, naselivši se duž istočne obale. Prema odredbama guvernera Petera Stuyvesanta bilo im je zabranjeno da se uključe u domaću privredu, tako da su ubrzo otkrili da će teritoriji nastanjeni Indijancima biti plodno tlo jer nije bilo nikakvih zakona koji bi spriječili Jevreje da trguju s Indijancima. A prvi Jevrej koji je započeo trgovinu bio je Hejman Levi koji je uvozio jeftine staklene kuglice, tekstil, naušnice, trake za nadlaktice i drugi jeftin nakit iz Holandije koji je bio mijenjan za kola s krznom.

1849. Prvi vazdušni napad u istoriji

Prvi vazdušni napad u istoriji i to bespilotnim balonima izveden je na Veneciju. Vojska Habsburške monarhije je u revolucionarno proljeće 1849. godine pokušavala da pod svoju vlast vrati Veneciju. Zbog nepovoljnog geografskog položaja bilo je teško topnički granatirati grad. Austrijski poručnik Uchtaius predložio je konstruisanje više papirnatih balona punjenih toplim vazduhom, koji bi svoj teret, oko 15 kilograma eksploziva, istresli nad Venecijom. Dvjestotinjak takvih balona pušteno je prema Veneciji, ali su se zbog promjene smjera vjetra većinom vratili prema Austrijancima. Zabilježeno je da je jedna bomba pala na Trg svetog Marka. Bombe su imale vremenski mehanizam koji se aktivirao nakon pola sata. Dva primjerka tih bombi se mogu vidjeti u bečkom Ratnom muzeju.

1485. U bici s trupama Henrija VII kod Bosvorta poginuo engleski kralj iz dinastije Jork Ričard III. Time je okončan “Rat dviju ruža”, a Henri VII postao prvi kralj dinastije Tjudor.

1567. Španski vojvoda od Albe Fernando Alvares de Toledo počeo, kao vojni namjesnik Holandije, vladavinu poznatu kao “Albin teror”, čime je rasplamsao oslobodilački rat, okončan oslobađanjem od Španije i potom osnivanjem Holandije.

1642. U Engleskoj počeo građanski rat pristalica krune i Parlamenta, poslije izjave kralja Čarlsa I Stjuarta da su članovi Parlamenta izdajnici. Rat je okončan 1645. porazom kralja, koji je na osnovu presude revolucionarnog suda pogubljen 1649.

1864. Potpisana je Ženevska konvencija o zaštiti ranjenika za vrijeme trajanja ratnih dejstava, koja je bila uvod u osnivanje Međunarodnog crvenog krsta.

1904. Rođen je kineski državnik Deng Sisijan, poznat kao Deng Sjaoping, pokretač privrednih reformi i ekonomskog uspona Kine krajem 20. vijeka. Na čelu Kine bio je od 1970, povukao se 1990. zadržavši presudan uticaj na kinesku politiku do smrti 1997. godine.

1910. Japan je anektirao Koreju nakon pet godina protektorata nad tom zemljom.

1914. Austro-Ugarska je u Prvom svjetskom ratu objavila rat Belgiji.

Send this to a friend