Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 23. jul

JULSKI ULTIMATUM NAJAVA PRVOG SVJETSKOG RATA

Austro-ugarski ultimatum Srbiji ili Julski ultimatum bio je ultimatum upućen vladi Srbije 23. jula 1914. godine, poslije atentata na austorougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu ženu Sofiju, 28. juna iste godine u Sarajevu. Austrougarska vlada nije optužila Srbiju da je direktno kriva za Sarajevski atentat, već da je srpska vlada “tolerisala mahinacije kojekakvih društava i udruženja uperenih protiv Monarhije, nedoličan jezik štampe, veličanje počinitelja atentata, kao i za učešće oficira i zvaničnika u subverzivnoj agitaciji”. U Srbiji se smatralo da se zahtjevi Austro-Ugarske ne mogu ispuniti i da je ultimatum samo način za stvaranje povoda za rat. Od deset zahtjeva što ih je Austro-Ugarska postavila za suzbijanje gore navedenih aktivnosti, Srbija je prihvatila sve osim jednog, koji, je traženo da se dopusti dolazak austrougarskih istražnih sudija i policajaca u Srbiju da vode istragu na njenoj teritoriji. Dokument je opisan kao najteži ultimatum ikada upućen jednoj državi od strane druge od strane britanskog ministra inostranih poslova ser Edvarda Greja. Srbija je odbila zahtjev smatrajući da je to zadiranje u suverenitet države, da bi potom Austro-Ugarska 28. jula objavila rat Srbiji.

Austrougarska je tražila od Srbije sljedeće:

Da spriječi izdavanje publikacija koja podstiču mržnju i neprijateljstvo prema Austrougarskoj.

Da momentalno raspusti organizaciju Narodna odbrana, i da isto postupi i sa drugim organizacijama koje učestvuju u propagandi protiv Austrougarske.

Da iz javnog obrazovanja ukloni sve što bi moglo da služi ili služi za podsticanje propagande protiv Austrougarske.

Da iz vojske i administracije uopšte ukloni sve oficire koji su krivi za propagandu protiv Austrougarske, a imena tih oficira dostavila bi vlast Austrougarske.

Da prihvati učešće austrougarskih organa vlasti u suzbijanju subverzivnih djelatnosti protiv Austrougarske na teritoriji Srbije.

Da preduzme sudski postupak protiv saučesnika Sarajevskog atentata koji su na srpskoj teritoriji, uz pomoć i uputstva austrougarskih organa.

Da momentalno uhapsi dvije imenovane osobe koje su upletene u atentat po istrazi koju je preliminarno sprovela Austrougarska.

Da efikasnim mjerama spriječi nelegalni prenos oružja i eksploziva preko granice.

Da uputi Austrougarskoj objašnjenja povodom izjava visokih srpskih zvaničnika u Srbiji i inostranstvu, koji su izrazili neprijateljstvo prema Austrougarskoj.

Da bez odlaganja obavijesti Austrougarsku o ispunjavanju ovih obaveza.

Rođen Haile Selasije I

Rođen Haile Selasije I, etiopski car od 1930. godine. On je 2. novembra 1930 naslijedio na prijestolu, nakon njene smrti caricu Zauditu I i vladao je Etiopijom sve do 1974 kad ga je svrgnuo vojni režim Derg. Čitavo vrijeme aktivnog bavljenja politikom, sprovodio je važne reforme u cilju modernizacije Etiopije; agrarnu, političku i sudsku. Godine 1935. uoči II. svjetskog rata Italija je napala Etiopiju, Selasije je bezuspješno pokušao da se suprotstavi Italijanima, a nakon okupacije zemlje, otišao je u egzil u Englesku u maju 1936. Uz pomoć britanskih jedinica i etiopskih partizana, Etiopija je oslobođena 1942 i Selasije se vratio na carski tron. Sa vlasti je zbačen u vojnom udaru 12. septembra 1974, a u avgustu 1975. umire u pritvoru pod sumnjivim okolnostima.

Umro Anri Filip Peten

U zatvoru umro francuski maršal Anri Filip Peten, junak iz Prvog svjetskog rata, koji je, međutim, tokom Drugog svjetskog rata, poslije kapitulacije Francuske, bio šef profašističkog režima sa sjedištem u Višiju. Istog dana 1945. Peten izveden pred sud i osuđen na doživotnu robiju. Nakon operacije Overlord i raspada Višijevske Francuske 1944. Peten je pobjegao u Njemačku i Švajcarsku. U aprilu 1945. Peten se vratio u Francusku kako bi mu se sudilo zbog izdaje. Na sudu su ga proglasili krivim i osudili na smrt strijeljanjem u julu-avgustu 1945. Ta kazna je izmijenjena u doživotni zatvor od strane predsjednika De Gola 17. avgusta 1945. i to zbog njegove starosti bilo mu je 89 godina. Kaznu je služio na ostrvu Il d’Je, gdje je umro i gdje je sahranjen.

1942. Njemačke trupe počele nadiranje prema Staljingradu, gdje je vođena jedna od najvećih bitaka Drugog svjetskog rata koja je završena 2. februara 1943. njemačkim porazom.

1982. Međunarodna komisija za lov na kitove donijela odluku o potpunoj zabrani komercijalnog lova na kitove. Zabrana stupila na snagu 1985.

1991. Komunistička partija SSSR objavila nacrt platforme kojom se prihvataju privatna svojina, integracija ekonomije u svjetsko tržište i sloboda vjeroispovjesti.

1999. Ruski kosmonaut Sergej Avdejev postavio, boraveći u svemirskoj stanici “Mir” 712 dana, novi rekord u neprekidnom boravku u svemiru.

Send this to a friend