Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 27. jun

1991. Počeo desetodnevni rat u Sloveniji

Dva dana pošto je Slovenija proglasila nezavisnost, Jugoslovenska narodna armija zaposjela granične prelaze prema Italiji, Mađarskoj j Austriji, poslije čega je došlo do desetodnevnog rata s jedinicama slovenačke Teritorijalne odbrane. Dana 25. juna 1991. godine, slovenački i hrvatski parlamenti donijeli su odluku o proglašenju nezavisnosti čime je formalno počeo raspad Jugoslavije. Dva dana kasnije jedinice Jugoslovenske narodne armije napustile su kasarne i krenule na granične prelaze tadašnje SFRJ koji su se nalazili između ostalog i u Sloveniji. Namjera im je bila da ne dozvole izmjene natpisa države. Nastao je rat između pripadnika JNA i slovenačkih teritorijalaca, koje su predvodili Janez Janša i Igor Bavčar. Rat je trajao desetak dana. Naime, početkom jula Predsjedništvo SFRJ donosi odluku o povlačenju pripadnika armije iz Slovenije. Prilikom opsada vojnih baza JNA u Sloveniji, dolazi do krvavih napada slovenačkih teritorijalaca na pripadnike, tada još uvijek, regularne vojske u tim bazama. Ishod ovakih napada je bio veći broj poginulih vojnika, koji su bili na odsluživanju redovnog vojnog roka a koji su imali između 18 i 23 godine. Desetodnevni rat bio je formalno završen Brionskim sporazumom. Predsjednik SRJ Slobodan Milošević je. u Hagu rekao da su u ratu ubijena 44 pripadnika JNA, a 184 teško ranjena i ponudio sudu kao dokaz “bijelu knjigu” o zločinima slovenačkih snaga. Prvi predsjednik nezavisne Slovenije Milan Kučan je precizirao da je u sukobu poginulo 37 vojnika JNA, te 18 slovenačkih državljana osam iz slovenačke TO, četiri policajca, šest slovenačkih civila te još šest stranaca, a “bijelu knjigu” odbacio je kao “propagandnu brošuru” JNA.

2000. Varšavska deklaracija

Na sastanku u glavnom gradu Poljske predstavnici 106 zemalj a usvoj ili Varšavsku deklaraciju o perspektivama razvoja demokratskog poretka u svijetu.

Konferencija održana na inicijativu Poljske i SAD, a poziv nije upućen Kini, Burmi, Iraku, Jugoslaviji i nekim drugim zemljama, u kojima se, prema ocjeni organizatora, nisu poštovala ljudska prava.

SRJ je pristupila Varšavskoj deklaraciji 2001. godine, poslije pada režima Slobodana Miloševića.

1844. Džozef Smir, američki vjerski reformator i osnivač Mormonske crkve, linčovan u zatvoru u llionisu.

1908. U Crnoj Gori završeno suđenje zavjerenicima protiv knjaza Nikole I Petrovića. Od 52 optužena četvorica osuđena na smrt, a ostali na tri do 20 godina zatvora.

1976. Palestinski teroristi u Grčkoj oteli avion Er-Fransa s 246 putnika i 12 članova posade i potom odletjeli u Ugandu. Taoci oslobođeni akcijom izraelskih komandosa 4. jula.

1993. SAD s 23 krstareće rakete “tomahavk” bombardovale sjedište iračke obavještajne službe u Bagdadu.

1905. Pobuna mornara na oklopljači Potemkin

Pobunjeni ruski mornari preuzeli krstaricu Potemkin” u Crnom moru. To je bio prvi masovni izliv nezadovoljstva u ruskoj carskoj armiji tokom prve ruske revolucije od 1905. do 1907. Taj je događaj kasnije tumačen kao prvi korak prema kasnijoj ruskoj revoluciji, te je postao ovjekovječen u slavnom nijemom filmu “Oklopnjača Potemkin” Sergeja Ejzenštajna iz 1925. godine. Nakon okončanja pobune 1905. godine, brod j e dobio novo ime Pantelejmon (prema Svetom Pantelejmonu). Pod tim imenom je učestvovoao u Prvom svjetskom ratu. Nakon revolucije 1917. nove vlasti ponovo su preimenovale brod u Potemkin Tavričeski prije nego što je u maju iste godine dobio konačno ime Borec za slobodu (“Borac za slobodu”). Pod tim imenom je služio u novostvorenoj sovjetskoj mornarici prije nego što su ga u junu 1918. zaplijenili Njemci, a potom su ga preuzeli pripadnici ruske Bijele garde, koji su ga u aprilu 1919. godine, za vrijeme građanskog rata potopili u Sevastopolju kako ne bi pao Crvenoj armiji u ruke.

Send this to a friend