Zanimljivosti

Dvorac na kraju svijeta kojem ni zemljotresi ne mogu ništa

Kada se nađete na mjestu poput ovoga, pomislite da ste sva svjetska čuda vijdeli. Osjećaj koji se slabo da opisati riječima. Ovo čudo arhitekture, podignuto je na samoj ivici litice koja se zove Aurora, 40 metara iznad nivoa mora. Nalazi se u malom banjskom mestu Gaspra, između Jalte i Alupke, na kontroverznom ostrvu Krim, piše 10naj.

Dvorac je zamisao Alekseja Šervuda, sina velikog arhitekte koji je dizao poznate građevine na Crvenom trgu u Moskvi, a arhitekta je bio Rus, koji je živio u Londonu, Leonid Šervud.
Moskovska trgovkinja, koja se prezivala Rahmanjinov, bila je na listi vlasnika ovog zdanja. Ona je odlučila da se drvena kuća koja je bila na tom mjestu sruši, te da se podigne zamak, kome je ona sama dala naziv „Lastino gnijezdo“ (upravo je po tom nazivu prepoznat u svijetu).


Ovaj zamak, često je mijenjao vlasnike, a među njima je bio i mag naftne industrije Štajngajl, koga je iz temelja obnovio 1912. godine. Nakon Njemca, vlasnički list ovog zdanja je preuzeo moskovski trgovac, koji je ovdje otvorio restoran.
Od prostorija posjeduje predsoblje, gostinjsku sobu i stepenište u prizemlju i dvije spavaće sobe na spratu. Dvorac se pruža 20 metara u dužinu i oko 10 u širinu.
Poznata građevina se našla i na ukrajinskoj moneti (novčiću) Nacionalne ukrajinske banke, 2008. godine.
Ako tako možemo reći, najljepši dio zamka jeste velika terasa koja gleda na nemirne vode Crnog mora.

Da je sagrađen kvalitetno, a ne samo lijepo, govori podatak da je zamak preživio snažan zemljotres od 7 stepena po Rihterovoj skali, koji je pogodio Jaltu davne 1927. godine, kao jedina građevina bez oštećenja.

Prva italijanska pica koja je izašla iz pećnice na Krimu, napravljena je u kuhinji ovog dvorca, odnosno tadašnjeg restorana, koji je bio smješten u prostorijama dvora. O ovom kulinarskom događaju izvijestio je i Dnevnik državne televizije.
Jedno vrijeme, dvorac je bio u vlasništvu i glavnog ljekara carske porodice Romanov, Evgenija Botkina.

Dvorac je nastao po uzoru na gorostasne zamkove, kao što su poznati bajkoviti „Nojšvajnštajn“ (Neuschwanstein) u Njemačkoj i „Belem“ (Belem), toranj u Portugaliji.

Enterijer dvorca, na čijoj terasi kada stojite, imate osjećaj kao da ste dotakli sam vrh svijeta, pretežno je ukrašen drvetom, ili je oslikan.

Send this to a friend