Zanimljivosti

Imaju ljubavne pjesme i čudne frizure, liče na pande i još 12 zanimljivosti o slijepim miševima

Jeste li znali da glava nekih vrsta slijepih miševa liči na konjsku, a da se neke vrste udvaraju pjevanjem? Koji slijepi miš je težak samo dva grama, a kojoj vrsti je jezik duži od tijela saznajte u nastavku…

1. Ima ih u svim bojama i šarama
Od bijele do narandžasto-crne, slijepih miševa ima u raznim bojam i šarama. Određene vrste u centralnoj i zapadnoj Africi, poput Chalinolobus dwyeri, svojim šarama neodoljivo podsjećaju na pande ili jazavce.

2. Postoje slijepi miševi koji love ribe
Kada slijepi miševi love insekte noću, svoj plijen pronalaze pomoću nevjerovatne sposobnosti koja radi po principu sonara – proizvode zvuke koji se odbijaju od objekata i pomoću ehoa utvrđuju prostorni raspored. Zanimljivo je da jedna vrsta slijepih miševa, nazvana Veliki buldog, koristi isti princip za lov ribe. Leteći iznad vode, ovaj slijepi miš registruje podvodno kretanje svog plijena, a onda munjevitom brzinom oštrim kandžama hvata ribu.
3. Neki slijepi miševi mogu da se pripiju uz vertikalan zid
Poput vakumskog pričvršćivača, slijepi miševi iz porodice Thyroptera imaju specijalne čašice na zglobovima koji im pomažu da se pripiju uz glatko tropsko lišće. To im omogućava da sebi obezbjede sigurno mjesto za odmor i skrivanje od mnogih predatora. Slijepi miševi sa Madagaskara, Myzopoda aurita (iz familije Myzopodidae), poznatiji i pod nazivom sucker-footed, luče adhezivnu supstancu koja im pomaže da se prilepe za površinu.
4. Jedna vrsta slijepih miševa ima jezik koji im je duži od tijela
Anoura fistulata, poznatiji kao slijepi miš tubastih usana, ima nevjerovatno dugačak jezik. Dužina ovog organa često im je do jedan i po put duža od dužine tijela. Ovaj slijepi miš koristi svoj monstruozno dugačak jezik kako bi dosegao nektar koji se krije duboko u cvjetovima tubastog oblika. Kada ga ne koristi, jezik se nalazi u grudnom predjelu, odmah pored srca.

5. Određene vrste kreću se po zemlji
Kada je novozelandska vrsta Mystacina tuberculata gladna, svoju hranu pronalazi na tlu. Nakon što uvije krila i počne da ih koristi kao nožice, velikom brzinom kreće se po zemlji u potražnji za nektarom, sitnijim insektima i bobicama.

6. Neki prave šatore
Tražeći bolje skrovište od kiše i predatora, određene vrste slijepih miševa razvile su sposobnost pravljenja šatorčića. Savijajući veliko tropsko lišće, uspijevaju da naprave veoma efikasno skrovište. Jedna od takvih vrsta je i Ectophylla alba (hondurski bijeli slijepi miš).
7. Neki imaju čudne frizure
Chaerephon chapini, koja se može naći u subsaharskoj Africi, ima zanimljivu frizuru. Ženkama ove vrste galvu krasi čupava gomila krzna koja štrči na sve strane, dok se mužjaci mogu pohvaliti većom krestom.
8. Oprašuju cveće
Poput pčela, koje su najpoznatiji oprašivaći iz svijeta insekata, neki slijepi miševi daju svoj doprinos u razmnožavanju određenih biljnih vrsta. Meksička biljka agava, poznata po tome što se od nje pravi alkoholno piće tekila, specifičnim listovima koji šire neprijatan miris noću privlače slijepe miševe.
9. Slijepi miš sa glavom konja
Veliki broj vrsta slepih miševa su veoma neobičnog izgleda. U jakoj konkurenciji, sigurni pobjednik je Hypsignathus monstrosus. Ženke ove vrste imaju relatino normalnu glavu koja oblikom podsjeća na glavu lisice. Mužjaci, sa druge strane, imaju skoro tri puta veću glavu od ženki, koja podsjeća na glavu konja i koja im omogućava da se oglašavaju na specifičan način.
10. Postoje vrste koje se hrane škorpijama
Pustinjski dugouhi slijepi miš hrani se nesvakidašnjim plenom – škorpijama. Ova vrsta direktno napada glavu škorpije, koja je onda, braneći se, neretko ubode svojom bodljom. Dugouhi slepi miš nije poprilično probirljiv po pitanju vrste kojom se hrani, na njegovom jelovniku nalazi se i Izrealski pustinjski škorpion, jednu od retkih vrsta koje su smrtonosne čak i za ljude.

11. Vrsta slijepog miša čija glava uopšte ne liči na glavu
Već smo utvrdili da neke vrste imaju interesantno neuobičajene oblike glave. Međutim, Rhinolophus paradoxolophus, vrsta koja se može naći u jugoistočnoj Aziji, pomjera granice čudnovatosti. Sa licem koje neodoljivo podsjeća na neuspjeli origami rad, glavu ovog slijepog miša krasi dugačak nos koji koristi kako bi usmjerio svoj sonar.

12. Jedna vrsta teži manje od penija
Omalenu vrstu slijepih miševa iz porodice Craseonycteris thonglongyai odlikuje težina od svega dva grama i veličina od 33 milimetra. To ih čini najmanjom vrstom slijepih miševa, a ujedino i jednim od najmanjih sisara.
13. Neke vrste dosežu neočekivane veličine
Određene vrste mogu imati raspon krila od čak pet stopa (približno 1,5 metara). Jedna od najvećih vrsta je Acerodon jubatus, čiji je raspon krila 1,7 metara, sa težinom od 1,2 kg.

14. Moljci ometaju eholokatore slijepih miševa
Mnogi slijepi miševi koji se hrane insektima svoj plijen love pomoću eholokatora, sonarne osobine koja se zasniva na lokacije plena putem zvučnih talasa koji se odbijaju o prepreke na svom putu. Međutim, postoje insekti koji umiju da uzvrate udarac. Takav je slučaj sa određenim vrstama moljaca koji, trljajući svoje genitalije, proizvode zvuk koji ometa slijepe miševe. Rat zvukom nije ograničen samo na moljce i njihove predatore. Kako naučnici utvrđuju, postoje vrste slijepih miševa, poput meksičkih repaša, koji međusobno omeataju signale tokom lova na plijen, time zbunjujući konkurenciju
15. Neke vrste pjevaju ljubavne pjesme
Mužjaci nekolicine vrsta očaravaju svoje partnerke kompleksnim melodijama koje se mogu mjeriti sa onim koje proizvode određene vrste ptica. Zanimljivo je da se ovo umijeće prenosi kroz generacije, mladunci pjesme uče od svojih roditelja i kasnije ih prenose na svoje potomstvo.

Send this to a friend